Sony’nin Yeni Kontrolcü Patenti Dikkat Çekiyor: Deforme Olabilen, Elinizde Isınabilecek Yeni Bir Oyun Kumandası Geliyor Olabilir

Paylaş

Sony’nin aldığı yeni bir kontrolcü patenti oyun kumandalarının geleceğine de ışık tutuyor. Alınan yeni patente göre söz konusu kontrolcü, oyunun durumuna göre sıcaklığı oyuncuya hissettirebilmek için ısınabilecek. Aynı zamanda yayınlanan yeni patente göre bu kontrolcünün bazı parçaları deforme de olabilecek. Eğer FIFA’da rakibinizin her attığı gol oluyor ve sizin şutlarınız direkleri dövüyorsa, kontrolcünüzü kırmak yerine onu bir yere kadar bükebileceğiniz anlamına geliyor.

Sony’nin yeni kontrolcü patenti kulağa hayli ilginç geliyor

Exputer’ın tespit ettiği yeni patent hayli ilgi çekici. Oyundaki sıcaklık durumunu yansıtabilmek için elinizde ısınan bir kontrolcü fikri hoşunuza gider miydi? Açıkçası bu fikir beni kumandanın arıza yaptığı durumlarda ortaya çıkarabileceği sorunlar konusunda endişelendiriyor. Bir yandan da hali hazırda DualSense kontrolcüsündeki drifting sorunlarını da düşündüğümüzde, sıcaklığı sürekli değişen bir kontrolcünün diğer elemanlarındaki kronik problemlerin artabileceğini de düşündürüyor.

Aynı zamanda Sony’nin yayınladığı patente göre yeni kontrolcü elastik bir malzemeden yapılacağı için, titreşimler de bu malzeme üzerinde daha iyi yayılacakmış. DualSense ile birlikte duyurduğu haptik geri bildirim özelliğini bu kontrolcüde daha verimli kullanmayı hedeflediklerini de görüyoruz.

Sony'nin yeni kontrolcü patentini parçalarıyla gösteren bir görüntü. Elastik parçanın 11 numaralı bölgelerde bulunacağı belirtiliyor.
Sony’nin yeni kontrolcü patentini parçalarıyla gösteren bir görüntü. Elastik parçanın 11 numaralı bölgelerde bulunacağı belirtiliyor.

Kontrolcünün avuç içlerinize gelen “grip” kısmında kullanılacak bu elastik malzeme oyunun durumuna göre ısınıp soğuyabilecek. Örnek vermek gerekirse oyunda sıcak bir yere gittiğinizde ya da karakteriniz tutuştuğunda, kontrolcü de elinizin içinde ısınmaya başlayacak. Oynanış anlamında adeta yeni bir gerçeklik boyutunun kapılarını aralayan bu teknoloji başta kulağa iyi gelse de çıkarabileceği problemler anlamında aynı zamanda biraz da tehlikeli görünüyor.

Sony’nin böyle çılgın fikirlerin patentini rakiplerinden önce alıp elinde tuttuğu gerçeğini biliyoruz. Ancak henüz bu yeni kontrolcü patenti hakkında bir açıklama yapılmış değil ve üretime geçip geçmeyeceğini de bilmiyoruz. Gelişmelerin takipçisi olup sizlere en hızlı şekilde haber vermeye gayret edeceğiz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: