Sony Activision’u Tehdit Ediyor Olabilir mi? Jim Ryan’dan Tehlikeli Açıklama!

Paylaş

Microsoft’un Activision Blizzard satın alımı ortalığı fena halde karıştırmış durumda. ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu ile mahkemede yüzleşen Microsoft’un satın almayı planladığı Activision Blizzard’a Sony’den tehdit geldiği söyleniyor. Öyle ki satın alım tamamlanırsa, Sony yeni konsolunun bilgilerini şirket ile paylaşmayacağını söylemiş. Belgelerden ortaya çıkartılan ifadelere göre PlayStation CEO’su bu tür ifadelerde bulunmuş.

Sony Activision ile PlayStation 6’nın özelliklerini paylaşmayacakmış

Insider Gaming’in bildirdiğine göre FTC ile MS/ABK arasındaki davadan ortaya çıkan belgelerde PlayStation CEO’su Jim Ryan’ın bazı ifadeleri yer alıyor. Ryan, Twitter üzerinde “Doğrudan rakibimiz olan bir şirketin bu (PS6) bilgilere erişmesi riskini göze alamazdık” ifadelerini kullanmış. Yani Activision Blizzard, Microsoft tarafından satın alınırsa PlayStation 6’nın bilgilerine ulaşamayacak. Dolayısıyla satın alımın tamamlandığı senaryoda PlayStation’a bir oyun yayınlayacak olsalar, yeni nesil konsollarının bilgisi ellerinde bulunmadığı için bunu da yapamayacaklar. Yapsalar bile konsolun tüm özelliklerini kullanamayacaklar.

Jim Ryan
Jim Ryan

Microsoft’un şirketi satın alması durumunda Activision’un PlayStation 6’nın tüm özelliklerini tam olarak kullanamayacağını belirten Ryan, aynı zamanda geliştirme kitleri ve konsolla ilgili ayrıntıları da Activision ile paylaşmayacağını söylüyor. Acaba satın alımın tamamlanmadığı senaryoda bunun telafisini yapabilecekler mi?

Tabii şimdilik PlayStation 6 hakkında konuşmak için çok erken. Bazı söylentiler, konsolun 2028 yılından önce gelmeyeceğini ve Sony’nin önümüzdeki dönemde PS5’in geliştirilmiş ve güçlü bir sürümü olan PS5 Pro’yu piyasaya süreceğini iddia ediyor. Ancak Jim Ryan ya da herhangi bir PlayStation yetkilisi konu hakkında resmi hiçbir açıklama yapmadı. Bu nedenle söylenenlerin hepsinin iddialardan ibaret olduğunu unutmamakta fayda var.

Öte yandan başından beri Microsoft’un Activision Blizzard satın alımına karşı çıkan Sony, bu konuda farklı kozlar da öne sürmüştü. Jim Ryan’ın daha önceki açıklamaları arasında “Microsoft Call of Duty’yi alırsa işlerimizi bir daha toparlayamayız” gibi söylemler bulunuyordu. Sony, CMA (Birleşik Krallık) ve FTC (ABD) karşısında satın alım için amansız bir mücadele veren Microsoft’un ise son durumu henüz netleşmedi.

Türk oyuncuların genel ortak görüşü ise satın alımın tamamlanması yönünde. Oyun fiyatlarının uçtuğu şu dönemde Xbox Game Pass’in ayrıcalıklarından daha fazla faydalanman isteyen Türk oyuncusu satın alımın tamamlanmasını dört gözle bekliyor. Ancak henüz ortada elle tutulur bir sonuç yok. Süreci takipte olacağız.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: