Tüm Stresinizi Alacak ve Sizi Dinlendirecek Rahatlatıcı Oyunlar

Papatya çayına ihtiyaç duymadan rahatlamak isteyenlere...

Paylaş

Yoğun bir iş günü mü geçirdiniz? Tek yapmak istediğiniz şey hayatın sırtınızda oluşturduğu o koca yükten kurtulup rahatlamak mı? O zaman doğru adrestesiniz! Sizler için “Rahatlatıcı Oyunlar” listemizi bunun için hazırladık. Genel bir derleme olması sebebiyle yer verdiğimiz oyunların herkese hitap etmesi için özen gösterdik. Bu listede mutlaka ilginizi çekecek bir oyun çıkacaktır! Çıkmazsa da yorumlarda yazarak listemize katkıda bulunmayı unutmayın. O zaman daha ne duruyoruz? Derin bir nefes alın ve arkanıza yaslanın. Artık dinlenme sırası sizde!


Arkasını yaslanıp rahatlamak isteyen oyunculara: Rahatlatıcı Oyunlar derlememiz!

Animal Crossing: New Horizons

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin birinci sırasında ister tek başınıza, isterseniz de arkadaşlarınızla doyasıya vakit geçirebileceğiniz bir sosyal simülasyon oyunu olan Animal Crossing: New Horizons bulunmakta. Adanızı kişiselleştirirken diğer ada sakinleriyle etkileşime geçebilir, tarımınızla ilgilenebilir, farklı etkinliklere katılabilir, başka oyuncuların adalarını ziyaret edebilir ve daha nice şeyi yapabilirsiniz! Oyuna bir kez girdiğinizde başınızı kaldırana kadar saatlerin geçmesini kesinlikle garantileyen yapımlardan birisi. Aman diyelim, süreli giriyorsanız dikkat edin!

 • Çıkış Tarihi: 2020
 • Yayıncı: Nintendo
 • Opencritic Puanı: 90

Stardew Valley

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin ikinci sırasında piksel oyunları seven-sevmeyen her tür oyuncunun bir kere bile olsa mutlaka radarına girmiş olan Stardew Valley bulunuyor. Dilerseniz tek başınıza, dilerseniz de arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bu oyunda arazinizi genişletirken bir taraftan da kasabadaki insanlarla sosyalleşmeye bakıyorsunuz. Çiftçilik simülasyonu türünde diyebileceğimiz bu oyunda mağaraya inip canavarlarla dövüşürken maden toplayabilir, kendi arazinizde tarım ve hayvancılıkla uğraşabilir, kasabada alım-satım yaparken komşularınızla flört edebilir ve hatta evlenebilirsiniz bile. Planlarınızı takvime ve mevsimlere göre ayarladığınız için yine saatlerin su gibi akıp geçeceği bir oyun olsa bile sizi tam olarak gerçeklikten koparmadığını söyleyebiliriz. Bu oyuna zaman kısıtlamanız varken biraz daha rahat vakit ayırabilirsiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2016
 • Yayıncı: ConcernedApe
 • Opencritic Puanı: 90

Minecraft

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin üçüncü sırasında her yaştan insanın ilgisini çekmiş ve kimisinin bir dönem, kimisininse hâlâ gönlünde kurduğu tahtı korumaya devam eden Minecraft bulunuyor. Aksiyon-macera, sandbox ve hayatta kalma türünde olması sizi bu oyundan uzaklaştırmasın. Minecraft, rahatlatıcı oyun oynamayı sevenlerin de zorlayıcı oyun oynamayı sevenlerin de dengesini kurmayı başarmış bir yapım. Dilerseniz zor modda öldüğünüzde oyunun da biteceği şekilde oynayabilir, dilerseniz normal modda canavarlarla birlikte öle kalka oynayabilir, dilerseniz de barışçıl modda canavarlar olmadan etrafı keşfedebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz! Aman diyelim, Minecraft yapısı gereği oyuncuyu son derece özgür bıraktığı için etrafta gezerken, maden kazarken ya da bir şeyler inşa ederken de saatlerinizin gitmesi an meselesi oluyor. Kendinizi çok kaptırmayın!

 • Çıkış Tarihi: 2011
 • Yayıncı: Mojang AB, Xbox Game Studios
 • Opencritic Puanı: 90

GRIS

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin dördüncü sırasında kesinlikle sanatsal olarak öne çıkan bir yapım olan GRIS bulunuyor. Platform türüyle pek içli dışlı olmayan kişilerin bile oynayabileceği düzeyde seviye tasarımlarıyla harika bir görsel şölen sunduğunu söyleyebileceğimiz GRIS, her hâliyle oyuncunun içini huzurla doldurabiliyor. İmkanınız varsa oyun kolunuzla sahiden arkanıza yaslanarak oynarsanız oyun deneyiminizin nasıl katlandığını siz de göreceksiniz. Gerçek anlamda “Arkanıza yaslanın ve keyif alın,” oyunu!

 • Çıkış Tarihi: 2018
 • Yayıncı: Nomada Studio, Devolver Digital
 • Opencritic Puanı: 86

GRIS gibi elle çizilmiş oyunlara ayrı bir ilginiz varsa Elle Çizilmiş Oyunlar listemize göz atabilirsiniz.


Unpacking

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin beşinci sırasında pasaklısından düzenlisine her türlü oyuncunun radarına girebilecek şirin mi şirin bir oyun olan Unpacking bulunuyor. Kabataslak şekilde; karakterimizin hayatını taşındığı evler aracılığıyla öğrenmemizi sağlayan bu deneyim, eşyaları yerlerine yerleştirirken aynı zamanda bize hikâyesini anlatıyor. Unpacking, normalde düzenden pek anlamayan kişilerin bile keyif almasını sağlayabilecek bir oyun olarak “Rahatlatıcı Oyunlar” listemizde yer alırken bir not da biz düşmek istedik: Sonrasında neleri nasıl dizdiğinizin kaydını izlemeyi unutmayın! Onu da keyifli bulacaksınızdır.

 • Çıkış Tarihi: 2021
 • Yayıncı: Witch Beam, Humble Games
 • Opencritic Puanı: 83

Slime Rancher

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin altıncı sırasında yumuşacık, çizgi filmvâri ve tatlı bir yapım olan Slime Rancher bulunmakta. Oyuncu olarak slimeların içinden çıkan kristalleri para kaynağı olarak kullandığımız için onları geliştirip beslediğimiz bir alan oluşturuyoruz. Bunun için etraftan farklı tiplerde slimelar ve onları besleyeceğimiz besinler toplamalıyız. İlerledikçe keşfedilecek alanımız da slimelarımız da artıyor. Aman, değinmeden geçmeyelim: Biz birinci oyununa yer verdik fakat siz devam oyunu olduğunu da unutmayın. Mümkünse onu da cebinize koyun.

 • Çıkış Tarihi: 2017
 • Yayıncı: Monomi Park
 • Opencritic Puanı: 76

The Sims 4

Günün gerginliğini papatya çaysız üzerinizden atmak mı istiyorsunuz? O zaman tam doğru adrestesiniz! İşte sizin için Rahatlatıcı Oyunlar derlememiz!
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin yedinci sırasında yılların eskitemediği bir yaşam simülasyonu serisi olan The Sims’in son oyunu The Sims 4 bulunmakta. Oyun bize verilen şehirleri olduğu gibi kullanma ya da sil baştan kendi kasabamızı ve komşularımızı oluşturma gibi birçok özgürlük sunuyor. Dilerseniz oyunun size ek paket olarak sunduğu ürünlerle, dilerseniz de oyuncuların kendi oluşturduğu ek içeriklerle tamamen hayalinizdeki dünyayı yaratmanız mümkün. İster kendinizi, ister favori karakterinizi, isterseniz de rastgele birisini oluşturun ve birbirinden farklı maceralara atılın!

 • Çıkış Tarihi: 2014
 • Yayıncı: Electronic Arts
 • Opencritic Puanı: 70

Coffee Talk

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin sekizinci sırasında özellikle interaktif hikâye ve görsel roman türüyle içli dışlı olanları sevindirecek bir yapım olan Coffee Talk bulunuyor. Gelen müşterilere istedikleri içeceği hazırlarken bir taraftan onların hayatına dahil olacaksınız ve sizi günlük hayatın stresinden alıp götürerek bambaşka bir gerçekliğe yolculuk yaptıracak. Biz size birinci oyunu önerdik fakat tabii ki de devam oyunu olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Mutlaka kahvenizle birlikte listenize alın!

 • Çıkış Tarihi: 2020
 • Yayıncı: Toge Productions
 • Opencritic Puanı: 74

İnteraktif hikâye türündeki oyunlarla ilgileniyorsanız En İyi 10 İnteraktif Hikâye Oyunu listemize göz atmayı unutmayın.


House Flipper 2

Günün gerginliğini papatya çaysız üzerinizden atmak mı istiyorsunuz? O zaman tam doğru adrestesiniz! İşte sizin için Rahatlatıcı Oyunlar derlememiz!
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin dokuzuncu sırasında ev dizaynıyla uğraşmayı seven insanların ilgi odağı olmuş House Flipper’ın devam oyunu yer alıyor. Bu oyunla birlikte evde yapabileceğimiz değişiklikler artış göstererek daha özgür bir oynanış bizi bekliyor. İsterseniz eski konutları alıp yenileyin, isterseniz de evi sıfırdan inşa edin. Tamamen size kalmış!

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: Frozen District, PlayWay S.A.
 • Opencritic Puanı: 80

Power Wash Simulator

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin onuncu sırasında özellikle temizlikle uğraşmayı seven insanların gözdesi olacak bir yapım yer alıyor. Görüp görebileceğiniz en pis mekân ve eşyaları tek başınıza ya da arkadaşlarınızla temizleyeceğiniz bir oyun olduğunu söylesek ilginizi çeker miydi? Üstelik oyun, görev süresince temizliğinizi dilediğiniz gibi yapabilmeniz için sizlere farklı uzunlukta gövdeler ve farklı şekillerde su fışkırtma aparatları veriyor. Onca pisliğe bulanmış eşyaları tertemiz ettiğinizde yaşayacağınız rahatlama hissini deneyimlemek için mutlaka temizlik araç gereçlerinizi hazırlayıp oyuna bir bakın deriz.

 • Çıkış Tarihi: 2022
 • Yayıncı: Square Enix
 • Opencritic Puanı: 77

Cozy Grove

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on birinci sırasında sizi basit fakat hoş görselliği ve tatlı yapısıyla Cozy Grove karşılıyor. Biraz da ürkütücü dersek yalan olmaz. Sürekli değişen lanetli bir adada hayatta kalmaya çalışırken bir taraftan da etrafı keşfediyoruz. Bunun için yiyecek, araç gereç ve tabii ki de barınak şart. Bu tarz oyunları seviyorsanız sizi o kadar da zorlamayacağını düşündüğümüz bir yapım olarak listemizde yer alıyor. Fakat gelin görün ki bu oyunda muhtemelen gözünüzü korkutacak bir şey mutlaka olacak: Günler geçtikçe değişip genişleyen adada arayacağınız şeylerin zorlaşması.

 • Çıkış Tarihi: 2021
 • Yayıncı: Spry Fox LLC
 • Opencritic Puanı: 75

Loddlenaut

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on ikinci sırasında sizi minnoş mu minnoş kamu spotu niteliğinde bir oyun olan Loddlenaut bekliyor. Gezegen gezegen kirlenmiş okyanusları temizlemek için gezinen tatlı karakterimizle etrafta yüzerken bir taraftan şirin mi şirin canlılarla karşılaşıyor ve onlarla da vakit geçirebiliyoruz. Basit yapılı fakat günün yoğunluğunu üzerinizden atmaya yetecek atmosfere ve uğraşa sahip oyunlardan birisi olarak listemizde yer almayı hak kazandı. Denizlere, mümkünse çöp kutusu hariç hiçbir yere çöp atmayalım ki bu dostumuza uğraş çıkmasın! Oyunda gösterildiği gibi tüm atıklar daima gerektiği şekilde türüne ayrılarak gönderilmeli.

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: Secret Mode
 • Opencritic Puanı: 75

Spiritfarer

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on üçüncü sırasında sonraki hayatlarına gitmesi için hazır olan ruhları taşıdığımız bir gemiyi işlettiğimiz Spiritfarer yer alıyor. Konusu sizi yanıltmasın, bu oyun sizi kedere boğacak bir yapıda değil. Aksine, sizi kederin içinden çekip başka bir yolculuğa götürmek için hazır bekliyor. Bu süreçte geminizi istediğiniz gibi inşa edebilir, düzenleyebilir ve detaylandırabilirsiniz. Tamamen size kalmış! Sonuçta yolcularınıza ne kadar huzurlu bir ortam oluşturursanız onlar da sonraki aşama için o kadar hazır olurlar. Ya da siz böyle düşünerek huzurlu olursunuz, kim bilir?

 • Çıkış Tarihi: 2020
 • Yayıncı: Thunder Lotus Games
 • Opencritic Puanı: 87

Disney Dreamlight Valley

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on dördüncü sırasında özellikle Disney hayranlarının çok seveceği bir oyun var! Aklınıza gelebilecek tüm Disney karakterlerinin olduğu kocaman bir şehirde hayat sürmek istemez miydiniz? Türlü türlü görevle ve karakterle etkileşimin sizi beklediği bu oyunda doyasıya saatlerinizi harcamanız mümkün! Yaşam simülasyonu türünü seviyorsanız ve Disney hayranıysanız daha ne duruyorsunuz? Bu sihirli macera bir sihirli değnek uzağınızda!

 • Çıkış Tarihi: 2022
 • Yayıncı: Gameloft
 • Opencritic Puanı: 76

Euro Truck Simulator 2

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on beşinci sırasında yol tutkunlarının favorisi diyebileceğimiz bir yapım olan Euro Truck Simulator 2 bulunmakta. Özetle tır sürmekten ibaret diyebileceğimiz oyun, oyuncuları için “Anlatılmaz, yaşanır,” etkisi yaratıyor. Birçok farklı yere farklı rotalarda yolculuk yapmanıza izin veren bu oyun, size ekran aracılığıyla araçla yol almanın keyfini yeniden tattıracak. Oyunu isterseniz birinci bakış açısıyla sürücü gibi oynayabilir ya da aracı uzaktan kontrol edebilirsiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2012
 • Yayıncı: SCS Software
 • Opencritic Puanı: Bulunmuyor

Mini Motorways

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on altıncı sırasında sizi görselleri ve yapısı kadar basitçe ekrana kilitleyebilecek bir yapım olan Mini Motorways bulunmakta. Kabataslak şekilde; size verilen arazileri, diğer yolları karman çorman etmeden en basit hâlde birleştirmeye çalıştığınız bir bulmaca-strateji oyunu diyebiliriz. Benzer mekaniğe sahip zihin oyunları bulunuyor. Onlardan birisini oynadıysanız ve sevdiyseniz bizce bu oyunu da mutlaka seversiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2021
 • Yayıncı: Dinosaur Polo Club
 • Opencritic Puanı: 80

Sticky Business

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on yedinci sırasında çıkartma sevdalıları için birebir bir oyun bulunmakta! Kendi çıkartmalarınızı üretip onları müşterilerinize pazarlamak istemez miydiniz? Sticky Business size tam olarak bu özgürlüğü sağlıyor! Çıkartmaların oluşturulmasından tutun kutuyu hazırlama şeklinize kadar çıkartma dükkânı işleten birisinin siparişi müşteriye göndermesini aynen deneyimleyebileceğiniz bir yapıya sahip. Böyle şirin mi şirin oyunları seviyorsanız alnınıza yapıştırıp gezilesi türden bir çıkartmaya sahip olmanız gerek!

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: Assemble Entertainment
 • Opencritic Puanı: 78

A Little to the Left

Günün gerginliğini papatya çaysız üzerinizden atmak mı istiyorsunuz? O zaman tam doğru adrestesiniz! İşte sizin için Rahatlatıcı Oyunlar derlememiz!
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on sekizinci sırasında daha çok düzen sevdalıları için bir yapımımız bulunmakta. Karmaşık, kaotik bir görüntü içinizi mi sıkıyor? O görüntünün toparlandığını görmeden rahat edemiyor musunuz? İşte, A Little to the Left oyunu tam olarak size bunu sağlıyor! Karşımıza çıkan pasaklı durumları düzene sokmamızı isteyen oyun, biz oyuncuları nihayetinde düzenlenmiş bir manzara ve toparlanmış bir kafa yapısıyla uğurluyor.

 • Çıkış Tarihi: 2022
 • Yayıncı: Secret Mode
 • Opencritic Puanı: 77

A Castle Full of Cats

Günün gerginliğini papatya çaysız üzerinizden atmak mı istiyorsunuz? O zaman tam doğru adrestesiniz! İşte sizin için Rahatlatıcı Oyunlar derlememiz!
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin on dokuzuncu sırasında kedi sevdalıları ve biraz da dedektiflik yapmayı seven kişilere uygun bir yapımımız var. Dedektiflik derken yanlış anlamayın, daha çok büyüteç ihtiyacımızdan kaynaklı olarak dedektiflik diyoruz. Çünkü bulmamız gereken onlarca kedimiz ve bir sürü de odamız var! Yapısı gereği ürkünç gibi gözükse de oldukça minnoş olan bu oyunda, çizimlerin içerisine saklanmış kedileri bulmaya çalışırken odağınızı oyuna verdiğiniz için kafanızı kurcalayan stres unsurları beraberinde yok olup gidecektir. Bu patilere güvenin, kesinlikle işe yarıyor!

 • Çıkış Tarihi: 2022
 • Yayıncı: Devcats
 • Opencritic Puanı: Bulunmuyor

Kedili oyunlar ilginizi çekiyor mu? Öyleyse sizi Kedili Video Oyunları listemize bekliyoruz.


DAVE THE DIVER

Rahatlatıcı Oyunlar
Rahatlatıcı Oyunlar

Listemizin yirminci ve son sırasında RYO(Rol yapma oyunu) ve aksiyon-macera türündeki DAVE THE DIVER bulunmakta. Uzaktan bakınca rahatlatıcı bir oyun gibi size gelmemesi çok olağan bu yapıma karşı ön yargınızı kırmak için geldik. Gündüzleri denizin derin sularında araştırma yapıyor, geceleri de sushi restoranı işletiyorsunuz. Denizin derinliklerine indikçe sizi daha gizemli, ilginç şeyler karşılayacak. Kimisini zıpkınınızla yakalarken kimisininse fotoğrafını çekip anı olarak tutmak isteyeceksiniz. Her türlü merakınızı taze tutmayı başarabilen bu oyunun listemizde mutlaka yer alması gerektiğini düşündük. Söylemesi bizden, not alması sizden!

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: MINTROCKET
 • Opencritic Puanı: 90

Listemiz bu kadardı. Hangi oyun ya da oyunlar ilginizi çekti? Bu listede olmayıp “Mutlaka olmalıydı,” dediğiniz oyun ya da oyunlar var mı? Varsa lütfen yorumlarda belirtin. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyor, iyi oyunlar ve iyi okumalar diliyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

İdil Barbaros
İdil Barbaros
Kendimi bildim bileli oyunlar içerisinde büyümüş birisi olarak bu sevdamı hâlâ ilk günkü gibi korumaktayım. Öyle ki gelecekte kendi oyunumu yapma hevesiyle adım adım ilerlediğim bu yolda, her daldan oyunları tecrübelemeye ve başkalarına biraz dahi olsa katkım olması için çalışıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: