Harika Senaryolar Deneyimlemek İsteyenlere: İşte En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu!

İçine çekilip gideceğiniz hikâyeler arayanlara...

Paylaş

Bir oyun bittiğinde kimisinin aklında kalan şey unutulmaz dövüş sekanslarıyken kimisinin de aklına kalan şey hikâyesindeki an veyahut anlar olabiliyor. İşte tam olarak bu sebepten sizlere “En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listesini konu almayı seçtik! Bu listemizde Opencritic sitesinin yer verdiği oyunları puanlarıyla sıraladık. Daha fazla vakit kaybetmeden isterseniz “Konuşmayı geç” düğmesine basarak yazımıza ilerleyelim.


Hikaye severlerin mutlaka denemesi gereken en iyi 10 interaktif hikaye oyununu derledik!

The Stanley Parable: Ultra Deluxe

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin birinci sırasında oyun dünyasında kesinlikle eşsiz bir hikâyeye ve yapıya sahip diyebileceğimiz The Stanley Parable yer alıyor. Bu listenin anlatıcısı olarak Stanley olan sizlere mizahi içeriği seviyorsanız oyuna girmenizi, sevmiyorsanız girmemenizi söylüyorum. Hangisini tercih edeceksiniz? Yoksa farklı bir seçenek var mı dersiniz? Oyuna girip girmeme düşüncesini en çok yürüme simülatörü tarzında hikâye anlatılarını sevmeyen kişilerin bulundurmasını tavsiye ediyoruz.

 • Çıkış Tarihi: Crows Crows Crows
 • Yayıncı: 2022
 • Opencritic Puanı: 90

IMMORTALITY

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

Listemizin ikinci sırasında daha çok sinefillerin ilgisini çekecek bir yapım olan Immortality bulunuyor. Esrarengiz bir şekilde kaybolmuş genç aktrisin başına gelenleri kayıtlardan öğrenmeye çalıştığımız bu yapım, bizi gizemin tam ortasına çekiyor. Kesitlerdeki nesne ve karakterlere tıklayarak diğer kesitleri ortaya çıkarıp parçadan bütüne ilerlemeye çalıştığımız oyunda kesinlikle sizi bambaşka bir deneyim bekliyor.

 • Çıkış Tarihi: 2022
 • Yayıncı: Half Mermaid
 • Opencritic Puanı: 88

What Remains of Edith Finch

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin üçüncü sırasında sizi oldukça duygusal bir oyun olan What Remains of Edith Finch bekliyor. Ailede son hayatta kalan kişi olan 17 yaşındaki karakterimizin aile evini gezinirken bir bir aile üyeleriyle ilgili gizemleri çözüyor ve başlarına ne geldiğini öğreniyoruz. Yürüme simülatörü olarak hikâye anlatısını seven insanların bu oyunu daha çok seveceğini düşündüğümüzü hemen not düşelim.

 • Çıkış Tarihi: 2017
 • Yayıncı: Annapurna Interactive
 • Opencritic Puanı: 88

Night in The Woods

Hikaye severler buraya! Yoğun hikaye ağırlıklı oyunları sevenler için en iyi 10 interaktif hikaye oyunu listesi hazırladık.
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin dördüncü sırasında bol kara mizahlı ve atmosferiyle sizi içine çekecek bir yapım bulunuyor. İnsansı hayvanların evreninde geçen oyunda, üniversite terk bir öğrenci olarak memleketime döndüğümüzde bizi bekleyen maceralar içerisinde sürüklenip duruyoruz. Üstelik animasyonlarla içli dışlıysanız ne duruyorsunuz? Bu oyun sizi çağırıyor!

 • Çıkış Tarihi: 2017
 • Yayıncı: Finji
 • Opencritic Puanı: 86

Night in The Woods gibi elle çizilmiş oyunlarla ilgileniyorsanız Elle Çizilmiş Oyunlar listemize göz atabilirsiniz.


Her Story

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

Listemizin beşinci sırasında; ikinci sıradaki Immortality’in, Silent Hill: Origins’in ve Silent Hill: Shattered Memories’in yazarlığını ve tasarımcılığını yapan Sam Barlow’un kendi geliştirdiği Her Story yer almakta. Polis kayıtlarından alınan kesitlerde geçen kelimeleri arşivde aratarak ifadesi alınan kadının tüm içeriklerine erişmeye ve gizemi çözmeye çalışıyoruz. Birçok ödül alan bu yapım, hikâye arayışı içerisinde olan insanlar için farklı deneyimin doğru adresi olabilir. Bu kelimeyi aratmadan bilemezsiniz!

 • Çıkış Tarihi: 2015
 • Yayıncı: Sam Barlow
 • Opencritic Puanı: 85

Gone Home

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin altıncı sırasında daha çok keşif unsurlarıyla öne çıkan, yürüme simülasyonu tarzında hikâye anlatımına sahip bir oyun var. Bir gün eve dönüyoruz ve bir de ne görelim, ailemiz ortalıklarda yok! Onlara ne olduğunu ve nerede olduklarını anlamak için evi araştırmaya başlıyoruz, derken… Dahasını mı merak ediyorsunuz? Kapıyı açıp kendiniz keşfedin!

 • Çıkış Tarihi: 2013
 • Yayıncı: Fullbright
 • Opencritic Puanı: 85

Citizen Sleeper

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin yedinci sırasında Cyberpunk temasını ve rol yapma oyunlarını seven insanlar için bir yapımımız var! Citizen Sleeper, masaüstü rol yapma oyunlarının serbestliğinden esinlenerek oluşturulan bir yapım. Hikâyesini dilediğinizce dallandırıp budaklandırırken oyun ise size daha minimalize edilmiş görselleri ve yazılı anlatımıyla geliyor.

Oyun ilginizi çektiyse Citizen Sleeper İnceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2022
 • Yayıncı: Fellow Traveller
 • Opencritic Puanı: 84

Before I Forget

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin sekizinci sırasında duygu yüklü bir yapım yer alıyor. Bölük pörçük anıları ev içerisinde dolaşarak keşfetmeye ve onları birbirine bağlamaya ya da hatırlamaya çalıştığımız bir yapım. Unutmayın ki bu oyun yürüme simülatörü tarzında hikâye anlatımına sahip! Bu tarz oyunları sevmeyen birisiyseniz oyunun varlığını da anında unutmanız mümkün.

 • Çıkış Tarihi:2020                                                                                    
 • Yayıncı: 3-Fold Games
 • Opencritic Puanı: 82

Life is Strange

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin dokuzuncu sırasında bu tarz hikâyeli oyunlara gençlik filmi tadı veren Life is Strange bulunmakta. Liseli sıradan bir genç kız olan Max’in kendisi kadar sıradan hayatının bir anda karmakarışık doğaüstü bir durum almasını anlatan hikâye, sanatsal çizim tarzıyla da farklı bir yapım olarak birebir. İçinizi ısıtacak, birazcık da karartacak gençlik temalı bir hikâye arıyorsanız tam adresindesiniz. Üstelik ilk bölümü ücretsiz!

 • Çıkış Tarihi: 2015
 • Yayıncı: Square Enix, Feral Interactive
 • Opencritic Puanı: 81

Oxenfree

En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu
En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu

“En İyi 10 İnteraktif Hikaye Oyunu” listemizin onuncu ve son sırasında doğaüstü gerilim içerikli bir yapım bulunmakta. Bir grup arkadaş yanlışlıkla ruhlar bölgesine açtıkları geçit sebebiyle kendilerini kendilerinden bir hayli büyük bir belanın içinde buluveriyorlar. İki buçuk boyutlu yapısıyla görsel olarak da sizi çekebilecek bu oyunu oynarken aman, unutmayın: Yaptığınız seçimler gidişatınızı etkiliyor!

 • Çıkış Tarihi: 2016
 • Yayıncı: Night School Studio
 • Opencritic Puanı: 81

Listemiz bu kadardı. Bu listedeki hangi oyunları duymuştunuz ya da oynamıştınız? Hangilerini ilk defa duydunuz? Bu listede olmayıp “Mutlaka yer verilmeliydi,” dediğiniz oyunlar var mı? Varsa yorumlarda belirtirseniz seviniriz. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyor, iyi okumalar ve iyi oyunlar diliyoruz. Bir sonraki listemizde görüşmek üzere.

İdil Barbaros
İdil Barbaros
Kendimi bildim bileli oyunlar içerisinde büyümüş birisi olarak bu sevdamı hâlâ ilk günkü gibi korumaktayım. Öyle ki gelecekte kendi oyunumu yapma hevesiyle adım adım ilerlediğim bu yolda, her daldan oyunları tecrübelemeye ve başkalarına biraz dahi olsa katkım olması için çalışıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: