Yeni Hayatta Kalma Oyunu SERUM’un Demo Sürümünü Oynadık, Deneyimlerimizi Paylaşıyoruz!

Fikir güzel, uygulama fena değil, optimizasyon kötü...

Paylaş

Medieval Dynasty, Sengoku Dynasty gibi oyunların yayıncısı Toplitz Productions’un imzasıyla gelecek, geliştirici Game Island’ın ilk oyunu olan Serum‘un demo sürümünü oynama şansına eriştik. Steam Next Fest kapsamında 5 Şubat’ta ücretsiz şekilde indirmeye açılacak demo sürümünü, öncesinde oynayarak deneyimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Temelde hayatta kalma oyunu olan fakat bazı filmlerden esinlendiğini hissettiğimiz oyunun gelin detaylarına birlikte göz atalım.

Serum: Zamana karşı kaybetme şansınızın olmadığı bir yarıştasınız

Oyunun isminden de anlaşılabileceği gibi temel döngü serumlar oluşturmaya ve bunlarla hayatta kalma süremizi artırmak üzerine inşa edilmiş. Sol kolumuzda yer alan bir sayaç, kuş uçmaz, kervan geçmez, tepetaklak olmuş bu dünyada kaç dakika daha hayatta kalacağımızı gösteriyor. Bu süreyi uzatmanın tek yolu ise serumlar yaparak bunları vücudumuza enjekte etmek. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kaygı oyun boyunca devam ediyor ve sizi sürekli bir arayışın içerisinde tutmayı başarıyor. Haliyle bu arayış, zaman daraldığında fazlasıyla gerici bir hale gelebiliyor.

Serum
Serum

Oyunun kendisine özel bir hikâyesi de bulunuyor fakat demo sürümünde, bu hikâyenin şimdilik tadımlık kısmıyla karşılaşıyoruz. Görevler alarak “şunu yap, bunu topla” döngüsünün altını doldurmak ve biraz süslemek için kullanılmış gibi görünüyor. Oyunun genelinde anlamlanıp oyuncuya bir motivasyon sağlayıp sağlamayacağını bu aşamada söylemek mümkün değil. Ancak demo aşamasında etrafımızı anlamamızı ve yapmamız gerekenin ne olduğunu anlamamızı kolaylaştırıyor. Steam mağaza sayfasında belirtildiği üzere oyundaki bazı seslendirmeler, yapay zeka tarafından üretilmiş. Steam’in yapay zekalar konusunda artık mağaza sayfalarına açıklama ekleme zorunluluğu sunması sayesinde bu bilgiye de ulaşmış oluyoruz.

Oyunun kendi içerisinde bazı mini oyunları da bulunuyor fakat demo sürümünde bu çok ön planda değildi. Muhtemelen tam sürümde burada nasıl bir şey denendiğini ve çeşitliliğini çok daha iyi anlarız. Grafiksel olarak ise kullanılan oyun motoru teknolojisinin de katkısıyla güzel bir atmosfer yakalanmış. Ancak bu konuda üzerine edilmesi gereken birkaç kelam olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Serum Demo
Yeni Hayatta Kalma Oyunu SERUM'un Demo Sürümünü Oynadık, Deneyimlerimizi Paylaşıyoruz!

Her şey iyi hoş da…

Demonun tüm içeriklerini ne yazık ki tüketemedim. Üzücü olan tarafı ise bunun vakit bulamayışım ya da oyunun ilgimi çekmemesi nedeniyle değil, teknik sorunlardan ötürü yapamamış olmam. Unreal Engine oyun motoru teknolojisinin bir dezavantajı mıdır yoksa geliştirilme sürecinde üstünden atlanan optimizasyon ipi mi? Bilemiyorum. Oyunun bugün ortalama üstü olduğunu düşündüğüm ve sistem gereksinimlerini rahatlıkla karşılayan bilgisayarımdaki performansı, oyun deneyimini sürdüremeyeceğim kadar kötüydü. Ekran kartı olarak akıcı bir oynanış için AMD Radeon RX 580 önerilse de AMD Radeon RX 6650 XT ekran kartımla 20 FPS değerlerinde, hatta bazen bunun da altında oynadım. Ayarları düşürmek, performansın yükselmesi konusunda geçerli bir çözüm değil. Burada teknik açıdan geliştiricinin düzeltmesi gereken sorunlar olduğunu hissettim.

Oyunun demosu, demo olarak dahi yayınlanmaya en azından teknik anlamda hazır değilmiş gibi hissettirdi. İyi bir eşsiz satış noktasına sahip olması, ana oyun döngüsünün içerisine serum mekaniğini eklemesi hayatta kalma türüne iyi bir bakış açısı katıldığını hissettiriyor. Ancak oyun bilgisayarımda sağlıklı şekilde çalışmadığı sürece, oyundan almam gereken zevki alabileceğimi düşünmüyorum.

Serum demo

Serum’un demosu 5 Şubat tarihinde herkese açık olarak indirilebilecek. Sizler de bu tarihten itibaren oyunu deneyimleyebilirsiniz. Oynadıktan sonra ilk iş buraya gelerek fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın! Şaka tabii. Herkese şimdiden iyi oyunlar dilerim.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: