Gameship ile oyunlara daha ucuz erişin!

Gameship mobil uygulamasını kullanarak oyunlara daha ucuza erişebileceğinizi ve bakiyenizi nakite çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi deneyin! #İşBirliği

Riot Games ile Ramazan Etkinliğini Konuştuk! İşte Röportajımız

Ramazan'da hep birlikte bir arada 🥁

Paylaş

Geçtiğimiz günlerde League of Legends: Wild Rift için bir Ramazan etkinliği başlatan Riot Games, birbirinden keyifli ve özgün içerikler ile karşımıza çıkıyordu. Riot Games Türkiye tarafından üstlenilen proje, ülkemize dair de birçok iz taşıyor. Biz de Riot Games Türkiye ve Çin’den yöneticiler ile etkinlik hakkında röportaj yapma fırsatı bulduk. İşte röportajımız.

Wild Rift Ramazan Etkinliği
Wild Rift Ramazan Etkinliği

Riot Games ile Wild Rift Ramazan etkinliği röportajı

Soru 1: Wild Rift için düzenlenecek olan bu Ramazan etkinliğinin özenle tasarlandığı her halinden belli oluyor. Eminiz ki bu çapta bir etkinliğin geliştirme süreci zorlu olduğu kadar eğlenceli anlara da ev sahipliği yapmıştır. Bu süreçteki anılarınızdan en komiğini anlatacak olsaydınız sizce bu hangisi olurdu?

 • Yanıtlayan kişi: Caner Sandık (Wild Rift EMEA Ürün Müdürü)
 • Yanıt: Bizim için tüm süreç çok eğlenceli geçti. Uzun saatler yerel kültürümüzü anlatabilmek için sunumlar hazırladım. Bu gecelerden birinde eşim yanıma geldi ve ekranımda Türk mutfağından yemekler gördü. Herhalde en komik anım ona bunun gerçekten iş olduğunu açıklamak oldu.

Soru 2: Porolar ile hazırlanan Ramazan temalı mini oyun çok eğlenceli görünüyor, Davulcu Poro’yu oluşturmak ve böyle bir mini oyunu Wild Rift içerisine entegre etme fikri nasıl ortaya çıktı?

 • Yanıtlayan kişi: Caner Sandık (Wild Rift EMEA Ürün Müdürü)
 • Yanıt: Bölgemizdeki oyuncularımız için sadece oyun dışı bir kampanyadan fazlasını yapmak istiyorduk. Mobil geliştirmenin sağladığı esneklikler ile birlikte oyun içine de eğlenceli küçük bir minioyun yapma fikri çıkınca hemen harekete geçtik. Geliştirici ekip ile birlikte Davulcu Poroyu hayata geçirdik. Umarım siz ve tüm oyuncularımız beğenir.

Soru 3: İleriki süreçte bu tarz etkinlikleri League of Legends için de planlıyor musunuz? 

 • Yanıtlayan kişi: Caner Sandık (Wild Rift EMEA Ürün Müdürü)
 • Yanıt: Bildiğiniz üzere tüm oyunlarımızdaki etkinlikler dünyanın her tarafındaki oyunculara hitap ediyor. Oyunların geliştirme süreçleri de birbirinden farklı. Mobil oyunlardaki esneklik pc oyunlarında olmayabiliyor. Şu an için bu etkinliğimizi oyuncularımız ile buluşturabilmekten çok mutluyuz. Amacımız kültürel değerlerimizi farklı fırsatlar yaratarak oyunun da hikayesinin çok dışına çıkmadan sunabilmek.

Soru 4: Ülkemizde uzun bir süredir faaliyet göstermekte olan Riot Games’in Türkiye’ye en çok önem veren şirketlerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Riot Games’in Türkiye faaliyetlerine ve yerel etkinliklerine Türk oyuncuların geri dönüşleri nasıl oluyor?

 • Yanıtlayan kişi: Erdinç İyikul (Türkiye Ülke Müdürü)
 • Yanıt: Ofisteki herkes Türkiye’deki oyuncu topluluğun aslında bir parçası. Kendi oyunlarımıza ve başka oyunlara da tutkun olan oyuncular olarak ülkemizdeki taleplere ve ihtiyaca yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Topluluğumuz katılımcı ruhu ile yaptığımız her işin değerinin artmasına ve daha büyük işleri ülkemizdeki Riot Games oyunlarını seven kitleler ile buluşturmamıza destek oluyor. Hem övgülerini hem de eleştirini her zaman duymaya çalışıyoruz. Bazen her istediklerini istedikleri şekilde gerçekleştiremesek bile bizim en büyük gücümüz topluluğumuzun yanımızda olması ve bizim kadar ürünlerimize sahip çıkması. Şimdi de Ramazan ayında oyuncularımız ile ilk defa bir ürünümüzün içerisinde uluslararası bir etkinlikle buluşuyoruz. Umarım “Ramazan’da Bir Arada” etkinliğini oyuncularımız beğenir.

Soru 5: Araya bir tane de eğlenceli soru yerleştirelim. Ramazan etkinliği için oluşturulan poster tasarımında şiş kebap yiyen bir Poro dahi görebiliyoruz. Tüm bu Poroların arasından sizin favoriniz hangisi?

 • Yanıtlayan kişi: Joy Quo (Wild Rift Sanat Lideri)
 • Yanıt: Ramazan etkinliği posterinden favori bir Poro seçmeye çalışmak, en sevdiğiniz tatlıyı seçmek kadar zor. Çünkü hepsi çok tatlı ve büyüleyici! Posterdeki her bir Poro, kutlama yapan tüm oyuncularda yankı uyandıran o özel Ramazan büyüsünden ve kültürden bir şeyler simgeliyor. Sadece birini seçmekte zorlanıyorum çünkü her Poro’nun kendine has sevimli bir dokunuşu var ve bu da hepsini eşit derecede sevimli kılıyor. Bu yüzden her birinin, hepsini bu kadar özel kılan benzersiz sevimlilik faktörüne sahip olduğunu söyleyebilirim!

Soru 6: Etkinliğin geliştirme sürecindeki en komik anı zaten sorduk. Peki en zor süreci soracak olsaydık bu hangisi olurdu?

 • Yanıtlayan kişi: Caner Sandık (Wild Rift EMEA Ürün Müdürü)
 • Yanıt: Burada en büyük zamanı gerçekten yerel değerlerin oyun içerisinde nasıl konumlandırılacağına ayırdık. Geliştirme tarafından ziyade oyuncularımıza dünyanın her yerinde anlamlı gelebilecek bir hikaye yaratmak beklediğimizden zor oldu. Ancak ekiplerin açık fikirli olarak sürekli öğrenmeye odaklanmış olması bir çok sorunu aşmamızı sağladı.

Soru 7: Bu etkinliğe özel birçok ödülün yer alacağını zaten biliyoruz. Peki etkinliği temsil eden bir şampiyon kostümü fikri hiç ortaya atıldı mı?

 • Yanıtlayan kişi: Cheung Kwok (Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür)
 • Yanıt: Özel ödül ve içerik etkinliklerimizin önemli bir parçası olsa da, etkinliği temsil eden tematik bir şampiyon görünümü fikri geçmişte önerildi. Ancak şu anda bu konsepti aktif olarak değerlendirmiyoruz. Oyuncularımız arasında güçlü bir yankı uyandıran harika bir yaratıcı konseptle karşılaşırsak bu fikri keşfetmeye açık olacağız. Bu yıl Ramazan etkinliği sırasında, oyuncuların oyun içi deneyimini zenginleştiren ve etkinlikle bağlantı hissini güçlendiren ifadeler, simgeler ve hatırlamalar gibi çeşitli Ramazan temalı oyun içi güzellikler sunduk.

Soru 8: Tüm sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 • Yanıtlayan kişi: Cheung Kwok (Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür)
 • Yanıt: Ramazan etkinliği ve kampanyasını oluşturmak için harcadığınız çaba ve özveri için teşekkür ederiz. Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından oyuncuların, özellikle de Ramazan ayını kutlayanların, bu içerik sayesinde neşe ve bağlantı bulmalarını içtenlikle umuyoruz. Etkinlikle ilgili geri bildirimlerinizi duymayı ve topluluğumuz için zenginleştirici deneyimler sunmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Rift’te görüşmek üzere!

Tüm sorularımızı cevapladıkları için Riot Games yetkililerine tekrardan teşekkür ediyor, sonraki röportajlarda görüşmek üzere diyoruz.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: