Rainbow Six: Siege Yeni Operatörü RAM ve Y8S3’ün Tüm Detayları!

Paylaş

Rainbow Six: Siege yeni operatör RAM ile saldırı tarafını güçlendirirken aynı zamanda 8 yılının 3. sezonu olan Heavy Mettle operasyonu ile birçok değişikliğe kapılarını aralıyor. RAM’ın özel kabiliyeti Bu-Gi, Frost’un kapanlarında yaşanan değişiklikler ve birçok dengeleme unsuruyla arenada kartlar yeniden dağıtılıyor. Ubisoft’un sevilen FPS oyununun yeni sezonunu test etmek için davet edildik ve tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz. Gelin hiç zaman kaybetmeden başlayalım!

Rainbow Six: Siege yeni operatörünü tanıtıyor: RAM ile tanışın!

Girişte bu şakayı yapmasam olmazdı; RAM ne 8, ne de 16 GB. Kendisi Güney Koreli bir saldırı operatörü olarak çatışmalara dahil olacak ve 3 can puanı ile birlikte 1 hız puanına sahip. Yani tank özellikleri taşıdığını belirtelim. Ayrıca aşağıdaki videodan da detaylara ulaşabilirsiniz.

Özel yeteneğine geçmeden önce ilk öne çıkan özelliğinin Ash ile aynı silahı kullanmak olduğunu söyleyelim. Birincil silah seçenekleri arasında R4C de bulunuyor ve bu silah oyuncuların gözde operatörlerinden birisi olan Ash tarafından da kullanılıyor. Yani özel yeteneğinden bağımsız olarak silahı için bile oynamak isteyenler olacaktır diye düşünüyorum.

Rainbow Six: Siege yeni operatörü RAM, Ash ile aynı silahı kullanıyor.
Rainbow Six: Siege yeni operatörü RAM, Ash ile aynı silahı kullanıyor.

RAM, Bu-Gi adında dron benzeri bir özel kabiliyete sahip. Yere bıraktıktan sonra çalıştırdığınızda ilerleyerek önündeki her şeyi kıran bir dron gibi de düşünebilirsiniz. Elinizdeyken mekanik, yere bıraktığınızda elektronik ve çalıştırdıktan sonra da yeniden mekanik oluyor. Yani EMP, Jammer gibi elektronik cihazlara zarar veren teçhizatlar için Bu-Gi’yi durdurmak için tanınan zaman sınırlı. Çalıştırılmadan önce durdurduysanız sorun yok ama çalışmaya başladıktan sonra kimseyi affetmiyor. Aynı zamanda dümdüz değil de ayarlarsanız eğer sağa ve sola doğru eğimli şekilde de ilerleyebiliyor.

Kırılabilir duvarları, barikatları, yerdeki cihazları ve hatta kurşun geçirmez kameraları bile ezip geçiyor. Bu-Gi ön taraftan asla hasar almıyor, yani karşıdan sıktığınız kurşunlar ancak zırhını gıdıklar. Zayıf noktası arka tarafında kırmızı tüpe benzeyen kısım. Oradan vurulduğunda direkt duruyor. Ancak karşısındaysanız üzerine C4 ya da el bombası atarak da durdurabiliyorsunuz. Zayıf noktaları olsa da savunmacılara bir süre ter döktürecek gibi görünüyor.

Bu-Gi özel kabiliyeti kırılabilir duvarları delerek geçiş sağlıyor.
Bu-Gi özel kabiliyeti kırılabilir duvarları delerek geçiş sağlıyor.

Moozie, Aruni ve Castle çaresiz

Aynı zamanda Bu-Gi Moozie’nin dron avlayan özel yeteneğinden de etkilenmiyor. Mute’un Jammerlarının menzili içerisine atılmadıysa, sonradan menzile girdiğinde de yine hiç oralı olmadan devam ediyor. Çok kısa süre elektronik bir cihaz olarak çalıştığı için diğer elektronik engelleyiciler ile counterlamak bayağı zor olacak gibi görünüyor.
Bu-Gi aynı zamanda savunmacıların koyduğu engellere karşı da aşırı dirençli bir cihaz. Eğer yere konulup yürümeye başlamışsa Castle’ın barikatlarını da kırabiliyor. Ancak diğer camlarda olduğunun aksine çalıştırmadan üstüne fırlatırsanız bu barikatları kıramadığını da belirteyim. Buna ek olarak Aruni’nin duvarında biraz yavaşlasa da geçip onu da kırmayı başarıyor. Yani ne Castle ne de Aruni karşı tarafta RAM varsa çok güvende değil.

Rainbow Six Siege Y8S3’ün asıl numarası operatörü değilmiş gibi görünüyor

Bu sezon aynı zamanda sadece yeni operatör ile değil, diğer değişiklikler ile de öne çıkıyor. Herhangi bir haritaya rework yapılmadan oyunun çekirdek elementlerinden bazılarında kritik değişiklikler yapılıyor. Bunlar arasında Frost’un kapanı ve oyundaki tüm pompalı tüfekler de bulunuyor. Ciddi anlamda bu yapılan değişiklikler ile rekabetçi boyut yeni bir seviyeye taşınabilir.

Frost'un kapanları artık oyuncu tarafından çıkarılabiliyor.
Frost’un kapanları artık oyuncu tarafından çıkarılabiliyor.

Hemen Frost’un kapanı ile başlayalım. Artık oyuncular, bu kapana bastıklarında kendilerini kurtarabilecekler. Ancak bu tarafta ciddi bir debuff söz konusu. Öyle ki kapanı oyuncunun kendisi açarsa bir dakika boyunca sekerek yürüyecek, sesler çıkaracak ve arkasında kan izleri bırakacak. Yani bazı oyuncular yerde acı içinde kıvranıp infaz edilmeyi bile bekleyebilirler.

Öte yandan Lesion’un yere bıraktığı dikenlerin sayısı 8’den 9’a çıkarıldı fakat artık görünmez değiller. Rakip ne kadar çok dikene basarsa üzerinde o kadar çok yük birikiyor ve yaklaşık 7 tanesi tam canlı bir rakibi alt etmeye yetiyor. Ek olarak Fuse da artık Cluster Charge özelliğini OSA ve diğer operatörlerin bıraktığı kalkanlar üzerine de yerleştirebiliyor. Bu anlamda ciddi bir değişiklik söz konusu.

Gel gelelim pompalı tüfeklere. Artık pompalı tüfeklerin rafa kalktığı yılları geride bırakıyoruz. Bütün pompalıların hasar ve saçılımında radikal bir değişikliğe gidilmiş. Yani Ubisoft oyunda daha aktif olarak kullanılmalarını istiyor. Artık pompalı tüfekler 20 metrenin altındaki mesafelerde ciddi şekilde etkili olacak. Saçılımları da büyük ölçüde azaltılmış durumda, yani düşman çok uzakta değilse nişan alarak ateş etmek eskisi kadar anlamsız olmayacak.

Fuse, Cluster Charge yeteneğini kalkanlar üzerinde de kullanabiliyor.
Fuse, Cluster Charge yeteneğini kalkanlar üzerinde de kullanabiliyor.

Hasarlarını test ettiğimizde de güzel bir değişiklik yapıldığını hemen fark ettik. Bu bağlamda pompalı tüfeklere sahip operatörlerin kullanımı da sıklaşacaktır. Yani bu değişim ile aslında ufaktan kartlar da yeniden dağıtılmaya başlanıyor. Oyunu nasıl etkileyeceğini de doğrudan görürüz.

Yeni takdir sistemi de tanıtıldı: Toksik oyuncularla vedalaşın

Topluluk kısmında da çeşitli güncellemeler mevcut. Player Commendation adı verilen, maçtan sonra takım arkadaşlarınızı performans ve davranışlarına göre ödüllendirebileceğiniz bir sistem gelmiş. League of Legends’ta bulunan takdir sistemine de benzetebilirsiniz. Ayrıca her oyuncunun profilinde sergilediği pozitif ve negatif davranışlar da arayüzde görünecek. Bu anlamda toksik oyuncuları diğerlerinden ayırt etmek kolaylaşacak da diyebiliriz. Yine aynı sayfada daha önce terk ettiği maçları, sesli sohbetten insanları kaç defa taciz ettiği gibi detayları da görebileceğiz. Herkes mutlaka biraz daha dikkatli oynayacaktır diye düşünüyorum.

Rainbow Six Siege: Heavy Mettle tanıtım paneli, Ubisoft

Commendation tarafında çok fazla olumlu tepki aldığınızda da alfa paketlerinin düşme sıklığı artıyor. Dolayısıyla kozmetik sevdalısıysanız ve çabuk sinirleniyorsanız artık dişinizi sıkmanın vakti gelmiş demektir.

Arcade Playlist’e yeni bir oyun modu ekleniyor

Oynadıkça silahların değiştiği ve CS:GO’daki “Silah Ustalığı” moduna benzetebileceğiniz yeni bir oyun modu, Rainbow Six Siege S8Y3’te oyuna ekleniyor. Dereceli maçlar yorucu geliyor, uzun rauntlar oynamayı sevmiyorsanız, hızlı savaşların döneceği bu oyun moduna göz gezdirmenizde fayda var.

Aynı zamanda oyundaki çeşitli silahları kullanarak hepsinde becerinizi de artırabilecek ve bu sayede kendinizi de rekabetçi anlamda geliştirebileceksiniz.

Rainbow Six: Siege yeni operatör RAM ve yazıda bahsettiğimiz birçok değişiklik ile yeni bir sezona kapılarını aralıyor. Heavy Mettle adındaki 8. yılın 3. sezonunda işler değişecek gibi görünüyor. Oyunun resmi web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilir ve Steam mağaza sayfasına da buradan gidebilirsiniz.

Rainbow Six Siege Y8S3 hakkındaki görüşlerinizi bizimle hemen aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz! Şimdiden herkese iyi oyunlar.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: