PlayStation 5 Konsoluna Harici SSD Nasıl Takılır?

Paylaş

PlayStation 5 SSD takma, PS5’in depolama alanını yükseltmeyi mümkün kılan bir yöntem. PS5’5 gelen yazılım güncellemesi, satın alınacak bir SSD ile konsolun depolama alanının yükseltilmesini sağlıyor. Fakat oyun severlerin, PS5 SSD gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olması son derece önemli. Çünkü konsolunuza bir SSD takabilmeniz için bu gereksinimleri karşılamanız gerekiyor. Peki ama PlayStation 5 uyumlu SSD nedir? SSD nasıl takılır, bu konuda hangi adımları takip etmelisiniz? PS5 SSD sistem gereksinimleri nelerdir?

PS5 SSD Gerekli mi?

Oyunseverlerin büyük bir rağbet gösterdiği PlayStation 5, 825 GB’lık bir depolama alanına sahip olsa da birçok oyunla kısa sürede tüketilebilecek olan depolama alanının SSD ile arttırılması son derece önemli. PS5’te yer alan SSD yuvası, harici bir SSD’nin konsola takılmasını mümkün kılıyor. Bu konuda yapılacak işlemlerin tamamı ise PlayStation 5 SSD takma kapsamında yer alıyor.

PlayStation 5 SSD Takma
PlayStation 5 SSD Takma

PS5 Konsoluna Neden SSD Takılmalı?

PlayStation 5 konsoluna SSD eklerseniz; PS5 ve PS4 oyunlarını konsola yükleyebilir, aynı zamanda medya uygulamalarını indirerek konsol üzerinden başlatabilirsiniz. Yüklediğiniz oyunları son derece konforlu bir şekilde oynayabilirsiniz. Bunların tamamı, geniş bir depolama alanıyla mümkün olacaktır.

PlayStation 5 SSD Gereksinimleri Neler?

PlayStation 5 SSD takma işlemlerini gerçekleştirmeden önce, PS5 SSD sistem gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. PS5, sahip olduğu SSD yuvasıyla, harici SSD’nin konsola eklenmesine izin verir. Fakat PS5 SSD gereksinimlerini karşılıyor olmalısınız. PS5 SSD sistem gereksinimleri şu şekildedir:

Arabirim: PCI-Express Gen4x4 destekli M.2 NVMe SSD (M anahtarı)
Kapasite: 250 GB – 4 TB
Soğutma: Birleşik ya da ayrı alınması mümkün.
Desteklenen Boyutlar: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110
Sıralı Okuma Hızı: 5500 MB / sn ya da daha yüksek bir hız
Kalınlık: 11,25 mm’ye kadar
Soket Türü: Socket 3 (M Anahtarı)
Uzunluk: 30/40/60/80/110 mm
Isı Dağılımı Mekanizması Dahil Boyut: Genişlik 25 mm’ye kadar

PlayStation 5 SSD Nasıl Takılır?

SSD’nin PS5’e kurulumu için birkaç farklı adım ön plana çıkıyor. Bu adımların her birini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeniz, süreç içinde herhangi bir sorun yaşamanızı engelleyecektir. PlayStation 5 SSD takma adımları genel hatlarıyla şu şekildedir:

PS5’teki Dahili SSD Genişletme Yuvasını İnceleyin

PS5te yapılan güncellemeler, konsol depolama kapasitesinin arttırılmasına olanak tanıyor. Konsolda yer alan SSD genişletme yuvası incelendiğinde ve PS5 sistem gereksinimlerine uygun bir SSD alındığında, konsolun depolama alanını attırabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz oyunları, uygulamaları yükleyebilir; konsolu çok daha efektif bir şekilde kullanma şansı elde edebilirsiniz.

ps5 ssd takma
Görsel Kredisi: Kingston

PS5 ile Uyumlu SSD’i Seçin

PS5 ile uyumlu SSD, konsol hafızasının arttırılmasına katkıda bulunur. Bu nedenle ne tür bir SSD’nin PS5’le uyumlu olduğunu belirlemelisiniz. Seçeceğiniz SSD’nin kapasitesi 250 GB ila 4 TB arasında olmalıdır. Bunun yanı sıra sıralı okuma hızı minimum 5500 MB olması son derece önemlidir. Dolayısıyla bu aşamada, PS5 SSD sistem gereksinimlerini ön planda tutmalı ve uygun SSD’yi satın almalısınız.

Kurulum için Ön Hazırlıkları Gerçekleştirin

PlayStation 5 SSD takma aşamalarından bir diğeri de kurulum için ön hazırlıkların gerçekleştirilmesidir. Bu adım da en az diğerleri kadar önemlidir. Sorunsuz bir kurulum için ilk olarak PS5’i kapatın. Ardından konsol kablolarının tamamını çıkarın. Yıldız tornavida edinmeniz, işlemleri çok daha efektif bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca iyi aydınlatılmış bir alanda çalışmanız, konsolun zarar görmesini engelleyecektir. Bu nedenle çalışma ortamınızı da önceden belirleyin.

Kurulum İşlemlerini Yapın

Kurulum işlemini gerçekleştirmek için birçok adım bulunmakta olup bu adımların her birinde titiz hareket etmeniz faydalı olacaktır. PlayStation 5 SSD takma adımları, genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • PS5 yan panellerini hafifçe kaldırın.
  • Konsolun taban kısmına oldukça yakın bir yerde bulunan SSD yuvasını bulun.
  • Koruyucu kapağı son derece dikkatli bir şekilde çıkarın.
  • SSD’yi konektörle hizalayın ve yuvaya yerleştirin.
  • SSD yerine oturana kadar hafif bir şekilde baskı gerçekleştirin ve koruyucu kapağı değiştirin.
  • Yan panelleri çıkardığınız gibi tekrar yerine yerleştirin.
  • Biçimlendirme işlemini tamamladıktan sonra SSD’nizi kullanmaya başlayabilir, istediğiniz oyunları konsolunuza yükleyebilirsiniz.

PS5 SSD Oyun Yükleme Ayarları

SSD’yi konsola sorunsuz bir şekilde taktıktan sonra konsolun hafızası artacaktır. Bu durum, istediğiniz medya ögesi ve oyunların konsola yüklenmesini sağlayacaktır. PS5 SSD oyun yükleme ayarları kapsamında ilk olarak konsolun Ayarlar kısmına giriş yapmalısınız. Buradan Depolama seçeneğine gelmeli ve burada bulunan oyunlarınızı SSD üzerine kaydetmelisiniz. Bu, tercih edebileceğiniz bir seçenek olsa da konsol hafızasını oldukça rahatlatacaktır.

Konsolun depolama biriminde bulunan oyunları, Taşı butonuna tıklayarak SSD’ye sorunsuzca taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni yükleyeceğiniz oyunların hangi depolama birimine kaydolacağını seçmeniz de mümkün. Bunun için yine Ayarlar menüsüne tıklayabilir, burada yer alan depolama birimini seçerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

PlayStation 5’inizi özelleştirmeyi seviyorsanız, yakın zamanda konsol için duyurulan yeni donanımlara da mutlaka göz atın deriz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: