PlayStation 5 Satış Rakamı Xbox Series X|S’yi Fazlasıyla Geride Bırakmış

PlayStation'ın, Xbox'a attığı fark epey şaşırtıcı.

Paylaş

PlayStation 5 Satış Rakamı açıklandı. Sony, Microsoft ve Nintendo arasında yıllardan beri süren konsol rekabeti olduğunu biliyoruz. Yedinci jenerasyonun galibi olan Microsoft’un Xbox konsolu, sekizinci jenerasyonu büyük bir farkla PlayStation’a kaptırmıştı. Bu iki konsola rakip olan ve yıllardan beri sessizliğini koruyan Nintendo, Switch konsoluyla birlikte tekrardan “Ben de buradayım!” dercesine sekizinci jenerasyon konsol savaşlarına dahil olmuştu. Switch’in çıkmasıyla birlikte Xbox One’ı geçerek ikinci sıraya yükselen Nintendo, Microsoft’u hezimete uğratmıştı. Bugün gelen haberlere göre Microsoft’un Xbox konsolu PlayStation tarafından bir hezimete daha uğramış gözüküyor.

Tahmin edilen PlayStation 5 satış rakamı beklenenden çok daha yüksek

Sony, 31 Mart 2023 – 31 Mart 2024 yılları arasında geçen mali yılının raporunu bugün kamuoyuna sundu. Sony, PlayStation 5’in çıkış tarihi olan 12 Kasım 2020’den, 31 Mart 2024 tarihine kadar toplamda 59,3 Milyon adet sattığını açıkladı. Ayrıca 31 Mart 2023 – 31 Mart 2024 yılları arasında geçen mali yılda da 20,8 milyon adet PlayStation 5 konsolu satarak, bir önceki mali yıldan toplamda 1.7 milyon adet PlayStation 5 konsolu daha fazla sattıklarını da açıklamalarına ekledi.

PlayStation 5 Satış Rakamı
PlayStation 5 Satış Rakamı Xbox Series X|S’yi Fazlasıyla Geride Bırakmış

Microsoft’un Activision Blizzard satın alımı, Xbox’ın geçtiğimiz mali yıldaki dijital oyun satışlarını önemli ölçüde iyi etkilese de konsol satışlarında ciddi bir kayıp söz konusu. Xbox’ın kısa süre önce ilk çeyrek donanım gelirlerinde %31 düşüş yaşadığı bildirilmişti. Xbox’ın zaten konsol satışlarında PlayStation’ın gerisinde olduğu biliniyordu. Ama kimse PlayStation 5’in Xbox Series X|S’den beş kat fazla sattığını düşünmüyordu.

Araştırma şirketlerinin satış tahminlerine göre PlayStation 5, Xbox Series X|S’den tam beş kat daha fazla satış başarısı elde etmiş durumda. Piyasa araştırma şirketi Niko Partners’da Araştırma ve Öngörü Müdürü olan Daniel Ahmad, X sayfasından konuya ilişkin araştırmalarını kullanıcılara sundu. Araştırmalarına göre PlayStation 5’in aynı dönemde piyasaya sürülen Xbox Series X|S konsollarından 5 kat daha fazla sattığını söyleyen Ahmad, Sony’nin aslında bir önceki jenerasyonun gerisinde olduğunu da ekledi.

PlayStation 5 Satış Rakamı
PlayStation 5 Satış Rakamı Xbox Series X|S’yi Fazlasıyla Geride Bırakmış

Grand Theft Auto ve Mafia gibi serilerin yayıncısı Take-Two Interactive tarafından Şubat ayında paylaşılan verilere göre, PlayStation 5 satışları, geçen yılın sonu itibariyle Xbox Series X|S’yi yaklaşık 2’ye 1 oranında geride bıraktı. Araştırma şirketi olan Ampere Analysis’in tahminine göre de, PlayStation 5 satışları, yalnızca 2023 yılı boyunca Xbox Series X|S konsollarını yaklaşık 3’e 1 oranında geride bırakmış durumda.

Microsoft zaten 2001 yılında orijinal Xbox ile pazara girdiğinden bu yana konsol satışları açısından PlayStation ve Nintendo’nun gerisinde kaldığını ve “konsol savaşlarını kaybettiğini” açıklayıp artık konsol ile birlikte eşit şekilde PC’ye de yöneleceklerini dile getirmişti. Yıllar içinde Bethesda, Activision Blizzard ve bir çok bağımsız stüdyoyu satın alan Microsoft, Pentiment, Hi-Fi Rush, Sea of Thieves ve Grounded oyunlarını PC ve Xbox Series X|S konsolları haricinde rakip konsollara da getirmeyi planladığını doğrulayan bir iş güncellemesi yayınlamıştı.

Peki siz PlayStation 5 satış rakamı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony’nin, Xbox’a bu kadar fark atması adil mi?

Berke Kösali
Berke Kösali
Call of Duty sevdalısı, teknoloji meraklısı, bilim kurgu hayranı ve çaylak yazar.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: