Gothic, Risen ve Elex Serilerinin Geliştirici Stüdyosu Piranha Bytes Kapatıldı: Eski Ekip Yeni Bir Çatı Altında Toplandı

Paylaş

Gothic, Risen ve Elex gibi aksiyon RYO oyunlarında imzasını taşıyan Piranha Bytes‘ın Embracer Group tarafından kapatıldığı ortaya çıktı. Stüdyo, bundan yaklaşık 6 ay önce bu kapanışın sinyallerini vermişti. Zor zamanlar geçirdiklerini belirten stüdyo, o zamanlar “hemen üstümüzü çizmeyin” mesajı içeren bir duyuru da yayınlamıştı. Stüdyoyu açık tutabilmek için sıradaki projeye odaklanıp neler yapabileceklerini kestirmeye çalıştığını söyleyen ekip, söylenenlere göre Embracer Group tarafından kapatıldı. Çünkü Piranha Bytes’ın eski geliştiricileri, yeni bağımsız stüdyolarını kurduklarını duyurdu.

Piranha Bytes geliştiricileri Pithead Studio adında bağımsız bir stüdyo kurdu

Embracer Group’a bağlı yayıncı ve geliştiricilerin, 2023’ten beri çok iyi günler geçirmediği aşikar. Henüz Piranha Bytes’ın kapatılması hakkında resmî bir duyuru yayınlanmış olmasa da stüdyodan bazı geliştiriciler, yeni ve bağımsız bir oyun stüdyosu kurduklarını paylaştılar. Gothic, Risen ve Elex gibi aksiyon RYO oyunları yapan stüdyonun eski Kreatif Direktörü Bjorn Pankratz, yeni stüdyolarını duyurdu. Pithead Studio altında toplanan ekip, burada yeni bağımsız oyunlar geliştireceklerini paylaştılar.

Stüdyonun kapandığını iddia eden ilk taraf, Polonyalı oyun sitesi CD Action oldu. Orada yer alan bilgilere göre eski çalışanlar, stüdyonun haziran ayının sonlarına doğru kapatıldığını ve Embracer’ın stüdyoyu satacak kimseyi bulamadığını söylüyorlar. Pithead Studio adı altında toplanan yeni ekibin duyurusunda, Pankratz “Yaptığımız şeyi yapmaya devam etmek istedik. Bu da en iyi yol gibi göründü” diyor. Duyuruda Piranha Bytes’a dair herhangi bir şey söylenmese de Embracer Group tarafından yakın zamanda resmî bir duyurunun yapılacağını tahmin ediyoruz.

Aklına hemen Gothic 1 Remake gelip endişelenen oyuncular için, o projenin farklı bir stüdyo tarafından yürütüldüğünü de hatırlatalım. O proje, Alkimia Interactive tarafından yürütülüyor ve uzun zamandır herhangi resmî bir duyuru veya paylaşım yapılmadı.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: