Mini-Golf, Eğlence, Basit Tasarım: Par for the Dungeon

Paylaş

Bağımsız yapımcıların son yıllardaki kaçınılmaz yükselişi ve çoklu platform kaygısı oyun endüstrisinde bazı harmanlara yol açıyor. Aslında Par for The Dungeon da bunun güzel bir özeti. Mini-golf oyunlarını seviyorsanız ilginizi çekebilecek sevimli bir yapıya sahip olmakla beraber Sudoku çözer gibi düşünmenizi sağlıyor. Ancak benim hoşuma gitmeyen, eleştirebileceğim bazı durumlar da söz konusu.

Par for the Dungeon’un platform seçimi bence bir bakıma yanlış olmuş

Yıllardır mobil oyunlar ve PC & konsol oyunları arasında keskin geçişler söz konusuydu. Mobil oyunlar, akıllı telefonların gereksinimlerine göre arayüz ve poligon sayısı bakımından daima farklılık gösterir. Bunun PC platformuna doğrudan taşınması da özellikle bu yıl bağımsız oyunların bile yüksek kalite çıtalarında gelmesiyle oyuncuları rahatsız edebilir. Par for The Dungeon ne kadar tatlı bir oyun olsa da platform seçimini PC’den yana kullanarak hata yapmış gibi görünüyor.

Par for the Dungeon
Par for the Dungeon

Oyundan yana tek şikayetimi de dile getirdiysem, gelin sizi detaylarla doldurayım. Par for The Dungeon bölüm bölüm ilerlediğiniz, bölümlerin sonunda yıldızlar topladığınız bir mobil oyun mantığında PC oyunu. Golf topuna benzeyen karakterinizi sınırlı hamle sayısıyla fırlatarak ilerlemesini ve bölümün amaçlarını tamamlayıp sona ulaşmasını sağlıyorsunuz. Bu amaçlar bazen yoldaki bütün düşmanları çarparak yok etmek, bazen ise etraftan toplamanız gereken nesneleri toplamak oluyor.

İlerleyiş hissinin özellikle mobil oyunlarda kayda değer şekilde fark yarattığı aşikar. Söz konusu oyunumuz için de durum farklı değil. Bölümlerde ilerledikçe yeni düşmanlar, yeni özellikler ve içerikler karşınıza çıkmaya devam ediyor. Çeşitlilik oynadıkça açılıyor ve basit yapıya sahip eğlenceli oyunları seven herkesi yavaş yavaş kucaklamaya başlıyor. Yine de avucumun içinde, her an kaldırıp cebime koyabileceğim bir platformda bunu oynamak beni çok daha özgür hissettirirdi. Çünkü arayüz, benim kocaman monitörümde sanki telefonumun yayınını yapıyormuşum gibi hissettirdi.

Par for the Dungeon

Par for The Dungeon önümüzdeki ay, 17 Ekim 2023‘te PC platformu için piyasaya sürülecek. Şu anda herhangi bir fiyatlandırma yapılmadığından “alınır mı?” sorusuna net bir yanıt vermek güç. Ancak fiyatlandırması da yapısı kadar basit tutulursa ve herkese erişebilme kaygısıyla yayınlanırsa, sakin oyunlar arayan herkesin göz atmasını tavsiye edebilirim.

Eğer bu oyun mobil oyunlar konusunda iştahınızı açtıysa sizlere en iyi mobil oyunlar listemizi de okuyabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: