Biz Türk Oyuncuların Tabutuna Son Darbe: Steam Dolar Kuruna Geçiyor

Fiyatlandırma politikası ve önerilen kur seviyesi sebebiyle oyuncuların son kalesi olarak gördüğü Steam, geçtiğimiz saatlerde istemcisi üzerinde çıkan uyarı yazısı sebebiyle oyuncuları ayağa kaldırdı. İlk olarak yalnızca “Türkiye’deki fiyatlandırma ve Steam cüzdanı bakiyeleri 20 Kasım’dan itibaren USD’ye dönüşecek.” ibaresinin görüldüğü açıklamanın detaylı hali ise az önce yayımlandı. Gelin açıklamanın tam haline göz atalım.

Fiyatlandırma politikası ve önerdiği kur seviyesi sebebiyle oyuncuların kalesi olarak görülen Steam, oyuncuların tabutuna son çiviyi çaktı.
Biz Türk Oyuncuların Tabutuna Son Darbe: Steam Dolar Kuruna Geçiyor

Oyuncuların son kalesi Steam, fiyatlandırmayı değiştiriyor

Konuyla ilgili detaylı açıklamada 25 ülke için fiyatlandırmanın dolara döneceği duyuruldu. Kuzey Afrika, Güney Afrika, Orta Doğu, Güney Amerika ve Orta Amerika bölgelerini kapsayacak değişiklikle birlikte başta Arjantin ve Türkiye olmak üzere 25 ülke bu durumdan etkilenecek. Eski sistemde olduğu üzere her ülkenin kendine ait fiyatlardan yararlanması yerini bölge bölge gruplandırmaya bırakıyor. LATAM ve MENA sınıflarına ayrılan bu gruplarda yapımcı şirketler her bir ülke için özel fiyat belirlemek yerine tek bir fiyat verecek. Aynı zamanda verilen bölgesel fiyatlandırmanın türü de dolar cinsinden olacak.

20 Kasım itibarıyla yapılacak değişiklikle birlikte cüzdan bakiyelerinde yer alan Türk lirası dolar kuruna göre düzenlenecek ve yeni sistemin başlangıcıyla birlikte TL cinsinden satış olmayacak. 1 Dolar = 10 Türk lirası olarak devam eden önerilen fiyatlandırma ise artık olmayacak.

Steam
Biz Türk Oyuncuların Tabutuna Son Darbe: Steam Dolar Kuruna Geçiyor

İşte açıklamanın tamamı:

Arjantin ve Türkiye’deki mağaza USD kullanmaya başlayacak. Bu değişikliğe, toplam 25 ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatlar eşlik edecek.

20 Kasım’dan itibaren Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek. Bu değişikliği iki yeni fiyatlandırma bölgesi kullanarak yapacağız: “LATAM-USD” (bu bölgeye Arjantin dâhildir) ve “MENA-USD” (bu bölgeye Türkiye dâhildir). Aşağıdaki listede yer alan bazı ülkelerde/bölgelerde, Steam fiyatlandırması doğrultusunda bir fiyat artışı veya azalması olabilir. Tüm Steam fiyatlandırmalarında olduğu gibi, oyun geliştiricileri oyunlarını Steam’de istedikleri fiyata satabilir. Bu yeni fiyatlandırma bölgelerine dâhil olan tüm ülkelerin/bölgelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Neden şimdi?

Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.

Türkiye haricinde hangi ülkelerin son durumdan etkilendiğine ve merakla beklenen birkaç sorunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz.

Yiğit Bora Eyüboğlu
Yiğit Bora Eyüboğlu
Kıyamet sonrası evren hastası, oyun bağımlısı, bilim kurgu tiryakisi ve makine mühendisliği öğrencisi. Onu genellikle Death Stranding, The Last of Us ve pek çok sıra tabanlı strateji oyununu överken görebilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: