Oyun Dünyasında ”Güzellik” Tartışması Başladı: Oyuncular İkiye Bölündü

Yapay zeka, beraberinde yeni tartışmaları getiriyor.

Paylaş

PlayStation Australia’nın resmî X (Önceki ismi ile Twitter) hesabından yaptığı Aloy paylaşımının altına gelen bir yorum, oyun dünyasında yeni bir tartışma krizine sebep oldu. Aloy’u ”güzel” bulmayan kullanıcı, yapay zeka yardımı ile karakteri yeniden tasarladı ve birçok oyuncudan tepki almaya başladı.

Gün geçtikçe ülkemize de sıçrayan bu tartışma, sadece birkaç günde milyonlarca görüntülenme aldı.

Güzellik algısı, herkese göre değişken bir kavram ve bu konuda orta yolu bulmak pek mümkün değil. Karakterlerin oldukları halde orijinal bir kimlikleri olduğunu kabul eden oyuncuların sayısı nispeten daha fazla görünse de ”güzel” olmaları gerektiğini savunan oyuncuların sayısı hiç de az değil. Üstelik oyun dünyasında başlayan bu tartışmayı ilk defa görmüyoruz. Zaman zaman karşımıza çıksa da ilk defa bu denli ses getirdiğini söyleyebiliriz.

İlgili paylaşım.

PlayStation AU tarafından yapılan Aloy paylaşımına yanıt veren GameCharactersAI isimli hesabın ”Dayanamadım. Bunu düzeltmem gerekiyordu. Doğum günün kutlu olsun Aloy!” cevabı, oyun dünyasında sadece yaklaşık 10 günde 3 milyondan daha fazla görüntülenme aldı ve birçok oyuncunun tepkisini çekti.

Bu tartışma ülkemizde de devam ediyor, işte öne çıkan bazı paylaşımlar

Peki siz son zamanlarda başlayan bu tartışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: