Ücretsiz Minecraft Sunucusu Açıp Oynadık! Ücretsiz Sunucu Açma Siteleri Ne Kadar İyi?

Paylaş

Minecraft ücretsiz sunucu açma siteleri sayesinde günümüzde 5 dakika içerisinde eklentili, modlu veya vanilla Minecraft sürümleriyle sunucu açmak mümkün. Sizler için en popüler 2 ücretsiz sunucu açma sitesini denedik ve özelliklerini listeledik!

Minecraft Ücretsiz Sunucu Açma Siteleri Neler?

Ücretsiz bir Minecraft sunucusuna sahip olmak için kullanabileceğiniz birçok farklı site bulunuyor ancak biz bu yazımızda en popüler iki internet sitesini değerlendireceğiz. Tahmin edebileceğiniz üzere Aternos ve ScalaCube şu an ücretsiz sunucu dendiğinde akıllara ilk gelen sitelerden bazıları.

İki Minecraft ücretsiz sunucu sağlayıcısını karşılaştırdıktan sonra dünyanızı oluşturabilir ve oyuna başlayabilirsiniz. Ayrıca En İyi Minecraft Seed Kodları listemizden de oyunun en iyi dünyalarına ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Minecraft Sunucusu Kurmak
Günümüzde ücretsiz oyun sunucusu kurmak oldukça basit.

Sizler için bu iki siteyi özellikleriyle birlikte karşılaştıracağız ve ne gibi Minecraft sunucuları için kullanılabileceğine dair çıkarımlar yapacağız. Hazırsanız ilk Minecraft sunucu açma sitesi olan Aternos’un teknik detayları ve sunucularında sunduğu destekleri karşılaştıralım.

Aternos Kullanarak Ücretsiz Minecraft Sunucusu Açmak:

Minecraft’ta Aternos ile sunucusu açmak istiyorsanız öncelikle bu bağlantıdan Aternos’a kayıt olmalısınız. Hesap kaydınızı yaptıktan sonra karşınıza “+Oluştur” tuşu gelecek. Bu tuşa tıklayarak sunucunuzu şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Sunucunun, Java veya Bedrock sürümü olacağını buradan ayarlayabilir dilerseniz daha sonrasından da bu ayarı güncelleyebilirsiniz.

Sunucunun Java mı Bedrock mı olacağına karar verdikten sonra IP adresinizi değiştirebilirsiniz. Genellikle aternos sunucularının IP adresleri sunucuadı.aternos.me şeklinde olur. Adresteki Aternos kısmını düzenlemek mümkün olsa da arkadaş çevrenizle oynayacağınız küçük bir sunucu açıyorsanız sadece sunucu ismini ayarlamak size bu noktada yeterli olacaktır.

Aternos Ücretsiz Minecraft Sunucusu Kurma
Aternos’un duyurmuş olduğu en son ücretsiz özelliği.

Sunucunun IP adresini ayarladık şimdi gelelim açıklamasına. Dilediğiniz sunucu açıklamasını yazdıktan sonra “Oluştur” tuşuna basarak sunucu oluşturmayı tamamlayın. Sunucu, kapalı bir şekilde size teslim edildiğinden “Başlat” tuşuna basarak sunucuyu başlatmanız gerekiyor.

Varsayılan olarak sunucu yazılımı Vanilla olarak gelir ve sunucunun sürümü en son yayınlanan Minecraft sürümü olur. Dilerseniz sunucu yazılımını ve sürümü değiştirerek farklı bir Minecraft sunucusu oluşturabilirsiniz. Peki Aternos Minecraft sunucularına kaç GB Ram veriyor? Gelelim şimdi teknik özelliklere.

Aternos sunucularında ücretsiz olarak sunulan detaylar şu şekilde:

 • RAM Kapasitesi: Vanilla: 2400 MB / Modlu: 3000 MB
 • Sunucu İşlemcisi: Intel i7 Xeon İşlemci
 • Depolama Kapasitesi: Sunucu başına 10 GB
 • Oyuncu Sayısı: Varsayılan 20, İsteğe Göre Artırılabilir.
 • Desteklediği Sürümler: Yayınlanmış Tüm Minecraft sürümleri
 • Desteklediği Yazılımlar: Vanilla, Snapshot, Paper/Bukkit, Spigot/Bukkit, Purpur/Bukkit, Fabric, Quilt, Glowstone, NeoForge, Forge, Arclight, Bedrock, Bedrock Preview, Pocketmine
 • Dünya Yedekleme: Sadece Google Drive
 • Java Sürümü: Java 17 (Değiştirilebilir)
 • Türkçe Dil Desteği: Var
 • Domain Desteği: Var

Minecraft sunucunuza eklenti (plugin) kurmayı düşünüyorsanız Paper yazılımını kullanmanızı tavsiye ederiz. Güncel sürümlerle optimize çalışan bir sunucu altyapısı olduğundan sunucularınızda performans kaybı yaşamazsınız.

ScalaCube Kullanarak Ücretsiz Minecraft Sunucusu Açmak:

ScalaCube kullanarak ücretli ve ücretsiz Minecraft sunucusu oluşturabilmeniz mümkün. Özellikle mod kütüphanesiyle öne çıkan ScalaCube, teknik olarak Aternos’la kıyaslandığında epey bir fark yaratıyor. Ücretsiz paketle 6 GB’lık RAM’e sahip bir sunucu oluşturabiliyor ve dilediğiniz taktirde aylık ücret karşılığında sunucu paketinizi yükseltebiliyorsunuz.

ScalaCube Ücretsiz Minecraft Sunucu Kurma
ScalaCube ile ücretsiz bir şekilde Minecraft sunucusu oluşturabilirsiniz.

ScalaCube’un sunmuş olduğu hizmet daha iyi gibi gözükse de oldukça kısıtlı. Minecraft ücretsiz sunucu açmak istediğinizde sadece Vanilla ve Snapshot sunucu yazılımları kullanılabiliyor. Eğer Vanilla bir sunucu kurmak istiyorsanız ScalaCube’u tercih edebilirsiniz. Resmi internet sayfasına da bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Gelelim şimdi ScalaCube’un teknik detaylarına.

ScalaCube sunucularında ücretsiz olarak sunulan detaylar şu şekilde:

 • RAM Kapasitesi: 6 GB
 • Sunucu İşlemcisi: 4 Çekirdek 3.4 GHz İşlemci
 • Depolama Kapasitesi: Sunucu başına 30 GB SSD Depolama Alanı
 • İşletim Sistemi: Ubuntu, Linux
 • Trafik: Sınırsız
 • Bant Genişliği: Sınırsız
 • Oyuncu Sayısı: 2
 • Desteklediği Sürümler: Yayınlanmış Tüm Minecraft sürümleri
 • Desteklediği Yazılımlar: Vanilla, Snapshot
 • Dünya Yedekleme: Ücretli
 • Java Sürümü: Bilinmiyor
 • Türkçe Dil Desteği: Yok
 • Domain Desteği: Var
 • DDoS Koruması: Var

Tekrar hatırlatmak gerekirse bu içeriğimizde sadece ücretsiz olarak sunulan hizmetleri karşılaştırıyoruz. ScalaCube’un daha birçok özelliğine resmi internet sayfasından ulaşabilir ve sunucu fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Karşılaştırma: Hangi Sunucu Sağlayıcısı Daha İyi?

Ücretsiz bir şekilde mod veya sunucu eklentileri kurarak Minecraft sunucusu açmak istiyorsanız kesinlikle Aternos sizin için daha iyi bir seçenek olabilir ancak Vanilla bir şekilde sunucu oluşturmayı planlıyorsanız ScalaCube’u deneyimleyebilirsiniz.

Özetle, hangisi daha iyi bir sağlayıcıdır sorusuna tam bir cevap veremesek de iki sağlayıcının da farklı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. İhtiyaçlarınız doğrultusunda iki Minecraft ücretsiz sunucu kurma servisinden de yararlanabilirsiniz.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!

2 YORUMLAR

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: