Minecraft’ta Daha Uzun Süre Nasıl Uçulur ve Desenli Havai Fişek Nasıl Yapılır Anlattık!

Paylaş

Minecraft havai fişek yapımıyla birlikte kanatla daha uzaklara uçabilir ya da dekoratif amaçlı havai fişek yıldızıyla patlayan havai fişekler yapabilirsiniz. Sizler için oyundaki tüm havai fişekleri ve bu havai fişeklerin detaylarını açıkladık!

Minecraft Havai Fişek Yapımı

 • Çantanıza barut ve kağıt alın.
 • Ardından çalışma masasına ya da çantanızdaki üretim tezgahına girin.
 • Barut ve kağıdı yan yana yerleştirin.
 • Uçuş süresini uzatan fişeği alın.
Minecraft Havai Fişek Yapımı Tarifi
Minecraft havai fişek yapımı için barut ve kağıdı çalışma masasında birleştirmelisiniz.

Minecraft havai fişek uçuş süresini uzatmak için kullanılabildiğinden yukarıdaki üretim tarifini adım adım izleyerek elitrayla süzülmekten kurtulabilir ve daha hızlı uçabilirsiniz. Not olarak söylemek gerekirse bu üretim metodu sadece uçuş için kullanılabilen havai fişek elde etmenizi sağlar. Desenli ve şekilli havai fişek üretimine birkaç başlık sonra değineceğiz.

Minecraft Havai Fişek Uçuş Süresi Nasıl Uzatılır?

Minecraft’ta elitrayla uçuş sürenizi artırmak için daha yüksek seviyeli havai fişekler üretebilirsiniz. Bu detay Minecraft’ta çok bilinmediğinden dolayı havai fişeklerin farklı seviyeleri olmasına şaşırmış olabilirsiniz ancak gerçekten de durum böyle. Bu seviyeler, üretim esnasında kağıdın etrafına eklediğiniz barut sayısıyla belirleniyor. Örneğin kağıdın yanına bir adet barut koyarsanız 1. seviye, iki adet koyarsanız 2. seviye, üç adet koyarsanız 3. seviye havai fişek elde edersiniz.

Minecraft Havai Fişek Uçuş Süresini Uzatma Yöntemi
Uçuş sürenizi artırmak için havai fişek kullanmalısınız.

Daha yüksek seviyeli havai fişekler uçuş hızını ve süresini arttırmasına rağmen daha fazla barut gerektirdiğinden az malzemeye sahip oyuncular tarafından çok fazla tercih edilmez. Dünyanızda herhangi bir Creeper ya da barut sistemi (farm) bulunduruyorsanız aşağıdaki tablodan havai fişeklerin seviyelerine göre verdikleri hızı inceleyebilir ve buna göre havai fişek üretebilirsiniz.

Havai Fişek SeviyesiKanat Hızlandırma SüresiBarut Başına Hızlanma Yüzdesi
1~ 1.17 saniye100%
2~ 1.48 saniye120%
3~ 2.22 saniye128%
Minecraft Havai Fişeklerin Seviyelerine Göre Arttırdıkları Uçuş Süresi Oranları Tablosu

Yukarıdaki tablodan da göreceğiniz üzere havai fişeklerin seviyeleri doğrudan uçuş süresine etki ediyor. Bu durum kullanılan barut sayısını arttırsa dahi daha uzun ve hızlı bir şekilde uçmanızı sağlıyor. Sandıklarınızda epey bir barut bulunuyorsa 2. veya 3. seviye havai fişekleri üretmenizi tavsiye ederiz.

Minecraft Şekilli Havai Fişek Yapımı: Dekoratif Havai Fişek Yıldızı

 • İstediğiniz rengi, barutu ve kağıdı çantanıza alın.
 • Çalışma tezgahını ya da çantadaki üretim yerini açın.
 • Renkli boyayı en üste koyun.
 • Boyanın altına barut ekleyin.
 • Ürettiğiniz havai fişek yıldızını alın.
 • Ardından en alta kağıt koyun.
 • Ortaya barut koyun.
 • Son olarak ürettiğiniz havai fişek yıldızını en üste koyun.
 • Renkli havai fişeğinizi çalışma masasından çantanıza götürün.
 • Dilediğiniz şekilde kullanmaya hazırsınız.

Üstteki adımları sırasıyla uygulayarak renkli ve desenli havai fişek elde edebilirsiniz. Yerleştirdiğiniz boyalara göre desenli havai fişekler elde edilebildiğinden oyundaki dilediğiniz rengi kullanabilir ve hatta iki rengi birleştirerek farklı bir renk elde edebilirsiniz.

Minecraft Şekilli Havai Fişek Yapımını Gösteren Tablo
Görseldeki Minecraft şekilli havai fişek yapımı tariflerini kullanarak dilediğiniz şekildeki havai fişeği üretebilirsiniz.

Çalışma masasında renklerin yanına herhangi bir yaratığın kuru kafasını eklemeniz durumunda, havai fişek patladığında eklenen kuru kafanın desenini ortaya çıkarır. Örneğin yeşil boya ve creeper kafası ekleyerek yeşil ve creeper desenli havai fişek elde edebilirsiniz. Bu durum oyundaki diğer tüm kuru kafalar için geçerli olduğundan dilediğiniz şekilde havai fişek üretebilirsiniz.

Tabii kuru kafa elde etmek epey bir zor olduğundan bu durumda hile kodlarını kullanarak yaratıkların kuru kafalarını elde edebilirsiniz. Yaratıcı oyun moduna geçerek ya da hile kodu kullanarak dilediğiniz canlının kuru kafasını elde edebilirsiniz. Oyunun tüm hile kodlarını listelediğimiz Minecraft Hileleri ve Konsol Kodları içeriğimize göz atarak kod yardımıyla kuru kafa nasıl elde edebilir öğrenebilirsiniz.

Minecraft havai fişek yapımı içeriğimizle birlikte üretmiş olduğunuz havai fişeklerini yere doğru sağ tıklayarak kullanabilir ya da kızıltaş sistemiyle uzaktan otomatik bir şekilde çalışan bir sistem inşa edebilirsiniz. Örneğin evinizden uzakta çalışan bir sistem varsa gözlemci yardımıyla büyüyen ekinlerinizi tespit edebilir ve otomatik şekilde havai fişek patlatabilirsiniz. Böylelikle ekinlerinizi toplamaya erken ya da geç gitmezsiniz.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: