Microsoft, Stüdyoları İçin Yapay Zeka Desteği Sunmaya Başlayacak

Paylaş

Microsoft, stüdyolarının yaratım sürecine destek olmak için yeni yaptığı uzun süreli olması planlanan ortaklığı duyurdu. Yapay zeka şirketi Inworld AI ve Microsoft arasında yapılan yeni uzun soluklu iş birliği sayesinde Xbox bünyesindeki oyun stüdyolarına özel olarak yapay zeka araçları geliştirilmesi ve yapımcıların oyun diyalogları üzerine dallanıp budaklanan kapsamlı işleri AI aracılığıyla kolaylıkla ortaya çıkarması hedefleniyor.

Microsoft ve Inworld AI iş birliği ile neler yapılması planlanıyor?

Xbox ve Inworld Al arasında yapılan anlaşma neticesinde iki taraf geliştiricilere diyalog, hikaye ve görev tasarımında yardımcı olmak, onları güçlendirmek için çok platformlu bir yapay zeka seti sunmayı amaçlıyor. Ortaklık kapsamında yapılan açıklamada anlaşmanın Inworld’ün yapay zeka üzerine çalışmadaki deneyimini, Microsoft’un Azure OpenAI hizmetini ve Microsoft Research’ün oyunun geleceğine dair teknik öngörülerini bir araya getireceği ve tüm hizmetlerin Team Xbox’ın erişilebilir ve güçlü sanal gerçekliğiyle birleştirileceği söylendi.

Microsoft
Microsoft, Stüdyoları İçin Yapay Zeka Desteği Sunmaya Başlayacak

Açıklama boyunca defalarca kez dile getirilen yapay zeka araç setinin sunacakları ise özetle iki maddede açıklanıyor.

  • Oyun tasarımcılarının daha yaratıcı fikirler keşfetmesine yardımcı olan ve onları güçlendiren, istemleri ayrıntılı senaryolara, diyalog ağaçlarına, görevlere ve daha fazlasına dönüştüren bir yapay zeka tasarım yardımcı pilotu. 
  • Oyun istemcisine entegre edilebilen, oyuncuların deneyimlemesi için dinamik olarak oluşturulmuş hikayeler, görevler ve diyaloglarla tamamen yeni anlatılara olanak tanıyan bir AI karakter çalışma zamanı motoru.
Microsoft, Xbox bünyesindeki kendi stüdyolarının yaratım sürecine destek olmak için yaptığı yapay zeka şirketiyle ortaklığını duyurdu.
Microsoft, Stüdyoları İçin Yapay Zeka Desteği Sunmaya Başlayacak

Xbox Oyun Bölümünün Yapay Zekadan sorumlu ismi Haiyan Zhang yeni ortaklıkla ilgili açıklamasını ise şu şekilde bitirdi:

Xbox’ta ürettiğimiz tüm araçlarda olduğu gibi amacımız; dünyanın her yerindeki, her platformdaki ve her boyuttaki oyun geliştiricisine son teknoloji ürünü yapay zeka araçları sunmaktır. Geliştiricilerin vizyonlarını gerçekleştirmelerini, yeni şeyler denemelerini, günümüz oyun dünyasının sınırlarını zorlamalarını ve oynanışı, oyuncu bağlantısını ve daha fazlasını geliştirmek için denemeler yapmalarını kolaylaştırmak istiyoruz. İhtiyaçlarını karşılayan ve gelecekteki oyunlar için yeni olanaklara ilham veren araçları geliştirirken, Xbox stüdyolarındaki oyun yaratıcılarının yanı sıra üçüncü taraf stüdyolarla işbirliği yapıp yenilikler yapacağız.

Inworld ile ortaklık yapmak, oyun geliştiricilerini güçlendirme yolculuğumuzda önemli bir adımdır. Yapay zeka ile oyun oluşturmayı güçlendirirken daha fazlasını paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yiğit Bora Eyüboğlu
Yiğit Bora Eyüboğlu
Kıyamet sonrası evren hastası, oyun bağımlısı, bilim kurgu tiryakisi ve makine mühendisliği öğrencisi. Onu genellikle Death Stranding, The Last of Us ve pek çok sıra tabanlı strateji oyununu överken görebilirsiniz.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: