Microsoft Yeni Xbox Mobil Oyun Mağazasını 2024’te Açmayı Planlıyor

Paylaş

Microsoft, mobil oyun sektöründe hedefleri daha ileriye taşımak için kolları sıvamış durumda. Yeni Xbox mobil oyun mağazasını 2024 senesinde açmayı planlıyor.

Xbox mobil oyun mağazası seneye gelebilir

Aslında bu plan çok yeni bir düşünce değil. Geçtiğimiz sene verilen bir röportajda Microsoft’un mobil oyun sektörüne girmesi ve bu sebeple kendilerine ait bir mobil oyun mağazası açma düşüncelerinin olduğu bildirilmişti. Xbox mobil oyun mağazası, Google ve Apple gibi şirketlerin kendi uygulama mağazası kadar önemli olacağını ifade eden Phil Spencer, geleceğe dair planladıkları bazı düşünceleri Financial Times’a açıkladı.

Microsoft oyun CEO’su Phil Spencer; “Hem bizden hem de üçüncü taraf ortaklarımızdan gelen içeriği, kullanıcıların oynamak isteyeceği herhangi bir ekranda sunabilecek bir konumda olmayı hedefliyoruz.” açıklamalarında bulundu. Financial Times’a verilen röportajın devamında ise; “Bugün bu düşünceleri mobil cihazlarda yapamıyoruz ancak bu cihazların ön planda olduğu bir geleceği, düşündüğümüz bir dünyaya doğru inşa etmek istiyoruz.” ifadelerine yer verildi. Bu da demek oluyor ki, Microsoft emin adımlarla mobil camiaya adım atıyor.

Xbox Mobil Oyun Mağazası

Xbox, kendi mağazasını diğer mobil platformlara rakip olacak şekilde tasarlıyor

Mobil oyun sektöründe Apple ve Google gibi önemli isimlerin yanında adeta bir rekabet ortamı yaratmak isteyen Microsoft, Xbox mobil oyun mağazasını da bu firmalara rakip olacak şekilde tasarlıyor. Xbox özelinde bulunan yapımların mobil platformlara uygun hale getirilmesinin yanı sıra, diğer oyun geliştiricilerinin sadece App Store ve Play Store‘a bağlı kalınmaması da sağlanmış olacak. Böylelikle piyasaya rekabet hakim olacak ve rekabet her zaman oyuncuların yararınadır.

Xbox bu mağazayı 2024 senesinde tanıtmayı planlıyor. Mobil oyun sektörüne geçte olsa bir giriş yapmak isteyen Microsoft, belki de sektörde farklı bir çıtaya ulaşmış olacak. Özellikle Call of Duty gibi mobil oyuncuların da ilgisini çeken yapımları kendi bünyesine alarak daha büyük bir pazar rekabeti sunmayı düşünebilirler. Ayrıca Game Pass sisteminin mobil uygulamasını da kendi mağazalarına çekmek isteyeceklerdir. Bu sayede daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşacaklarından şüphemiz yok. 2024 senesinde bu konu hakkında daha fazla şey duyacağımızdan ve göreceğimizden oldukça eminiz.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: