Microsoft, 1.900 Kişiyi İşten Çıkardıktan Sonra Oyun Bölümünde Rekor Büyüme Duyurdu

Evet 1.900 kişinin işine son verilmesinin ardından yapılabilecek en garip duyuru bu olabilir fakat Microsoft'un oyun departmanı artık şirketin 3. en büyük bileşeni...

Microsoft tarafında geçtiğimiz günlerde büyük bir işten çıkarma dalgasının haberini yapmıştık. Şirket, oyun tarafında aralarında Activision Blizzard çalışanlarının da bulunduğu 1.900 kişiyi işten çıkarmıştı. Birkaç gün sonra da e-spor bölümünden 12 kişinin daha işine son verilmişti. Oyun sektörünün genelinde yaşanan bu işten çıkarmaların ardından gözler doğrudan Microsoft’a dönmüş durumda.

Yakın zamanda yayınlanan 2024 yılının 2. çeyreğine ilişkin kazanç raporu ise bu yöne doğru bakan gözlerin şaşkınlıklarına sebep olacak türden. Satın alım sonrası ilk kez Activision Blizzard’ın kazançlarının da yer aldığı rapor, yeni bir rekora işaret ediyor. Microsoft’un oyun kolu, ilk kez Windows’un gelirlerini geride bıraktı ve şirketin Microsoft Office ve bulut tabanlı hizmetlerinin ardından en büyük üçüncü bileşeni oldu.

Microsoft’un oyun departmanı artık şirketin üçüncü en büyük bileşeni

Insider Gaming’in haberindeki geçen yılın raporlarıyla kıyaslayacak olursak, Microsoft 2023’ün 2. çeyreğinde 62 milyar dolar gelir ve 21,9 milyar dolar net gelir bildirmişti. Ürün ve hizmetlerinin çoğu yıldan yıla büyüyen şirketin satışları pandemi dönemi öncesi seviyelere dönüyor. Bununla birlikte cihaz gelirlerinde ise %9’luk bir azalma söz konusu. Şirket bünyesinde yaşanan en ciddi büyüme ise Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde yaşandı. Bu tarafta %61’lik bir büyüme söz konusu.

Xbox Series X|S
Xbox Series X|S konsolları hala şirket için istenen başarıyı sağlayamadı.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Eylül 2023’te Starfield’ın piyasaya sürülmesinin ardından Xbox Game Pass’in “bir günde eklenen en fazla abonelik rekoru” kırdığını bildirdi. Nadella ayrıca bulut oyun hizmetlerinin gelişiminden de bahsederek, oyuncuların bulut tabanlı sistemler üzerinden oyunlarını %44 oranında daha uzun süre oynadığını paylaştı.

Microsoft’un oyun bölümü 7,11 milyar dolar gelir elde ederek 5,26 milyar dolar gelir elde eden Windows’u sollayıp şirketin en büyük üçüncü gelir kaynağı oldu. Yine de bu rakam, Microsoft Office ve bulut hizmetlerinden elde edilen 13,47 milyar dolara rakam olmaya çok yaklaşmış sayılmaz. Öte yandan şirketin sunucu ürünlerinden elde ettiği 23,95 milyar doların yanına bile yaklaşamadı diyebiliriz.

Activision Blizzard satın alımının ardından büyümenin sürmesi bekleniyor

Microsoft’un oyun bölümünde yaşanan bu büyümenin, Activision Blizzard satın alımının ardından daha da güçlenerek devam edeceği öngörülüyor. Microsoft CFO’su Amy Hood, bu konuyu vurgularken aynı zamanda Activision Blizzard’ın 2 milyar dolar kazanmasına rağmen, işlerine son verilen çalışanlar için bu durumun çarpıcı olacağını söylüyor.

Microsoft’un özellikle Xbox tarafındaki büyümesi sürse de konsol satışlarının düşmesi bekleniyor. Hood, bunun nedeninin Xbox Series X konsolu için yapılan agresif tanıtım çalışmalarına ve fırsatlara rağmen markanın tatil döneminde yalnızca %3 büyümesine neden olan zayıf konsol pazarı olduğunu iddia ediyor. Şu anda PlayStation 5 satışları, Xbox Series X satışlarının çok daha ötesinde. Öyle ki Xbox Series X’in satışlarının, PlayStation 5’in satış rakamlarının üçte birine denk geldiği söyleniyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: