Microsoft, Oyun Tarafındaki Çalışanlarının %8’ini İşten Çıkardı: Endüstride Neler Oluyor?

Microsoft'un oyun departmanında çalışan insanların %8'i işten çıkarıldı. Aralarında Blizzard başkanı Mike Ybarra ve Blizzard'ın kurucu ortaklarından bir isim de yer alıyor.

Paylaş

Video oyunları endüstrisi hem en güçlü hem de en kötü dönemlerinden birisi içerisinde. Geride bıraktığımız 2023 yılında belki de sektörün altın çağını yaşadığımız anlarda bile, birçok işten çıkarma haberi duymuştuk. Yakın zamanda aralarına Riot Games’ten gelenler de eklendi ve işten çıkarmalar bugün, çok daha büyük bir furya haline gelmiş durumda. Activision Blizzard satın alımıyla geçen yıla damgasını vuran Microsoft, 1.900 kişiyi işten çıkarıyor. Oyun tarafında gerçekleşen bu çıkarmalardan Blizzard başkanı Mike Ybarra ve Activision Blizzard’dan önemli isimler de etkilendi.

Blizzard Başkanı Mike Ybarra ile birlikte 1.900 kişi işten çıkartıldı: Microsoft da hazin furyaya dahil oldu!

Bugüne adeta damgasını vuran yeni rapor The Verge’den geldi. Oyun sektöründe güvenilir bir kaynak ve saygın bir gazeteci olan Jason Schreier da bilgileri sosyal medya üzerinden paylaştı. Paylaşıma göre Blizzard tarafı, Microsoft’un işten çıkarmalarından ciddi derecede etkilenmiş. Microsoft, oyun bölümünden toplam 1.900 kişiyi işten çıkarıyor ve aralarında Blizzard başkanı Mike Ybarra da bulunuyor. Microsoft’tan Matt Booty de Ybarra’nın işten ayrılmasının, kendi isteği olduğunu dile getirdi.

Matt Booty’nin açıklaması şu şekilde:

“Çoğunuzun bildiği gibi Mike daha önce Microsoft’ta 20 yıldan fazla bir süre çalışmıştı. Şimdi Blizzard’ın başkanı olarak satın alma işlemini gerçekleştirdiği için şirketten ayrılmaya karar verdi.”

Öte yandan bu işten çıkarmalardan, şirketin kurucularından ve baş tasarım şefi olan Allen Adham da etkilenmiş. Kendisi de artık Blizzard çatısı altında bulunmuyor.


Mike Ybarra sosyal medya üzerinden durumu paylaştı

Mike Ybarra, X üzerinden paylaştığı bir gönderide durumu açıkladı ve ona destek olan Blizzard çalışanları ve hayranlarına minnettarlığını dile getirdi. Paylaşımda, bunun gerçekten zor bir durum olduğunu bilse de çevresinden aldığı moral ve motivasyona tutunduğunu belirtti. Aynı zamanda, etkilenen herkesin kendisine ulaşabileceğini de tüm samimi duygularıyla dile getirdiğini ekledi. Ancak işten çıkarılma durumunun hangi taraflar arasında gerçekleştiği hakkında bir şey söylemedi.

Bugünden etkilenen herkese, ekiplere, Blizzard’a, oyuncuların hayatlarına yaptıkları anlamlı katkılar için teşekkür etmek istiyorum. İnanılmaz derecede zor bir gün ve enerjim ve desteğim etkilenen tüm bu harika bireylere odaklanacak – bu hiçbir şekilde harika çalışmalarınızın bir yansıması değildir. Yardımcı olabileceğim herhangi bir şey varsa, bağlantılar, öneriler, vb. bana DM atın.

Bu sayı, Microsoft’un oyun departmanının %8’ine tekabül ediyor

İşten çıkarmalarda bahsi geçen 1.900 kişi, takriben Microsoft’un oyun tarafının %8’ine tekabül ediyor. Şirketin oyun tarafında, bugüne kadar toplamda 22 bin kadar çalışan yer alıyordu. Dolayısıyla bir seferde bu kadar insanın işlerinden çıkarılıyor olmaları da sektör için üzücü ve oldukça kritik sonuçlara gebe duruyor.

Microsoft’un oyun departmanının başkanı Phil Spencer da bu işten çıkarmaları onayladı. The Verge’de yer alan açıklama şu şekilde:


“Activision, Blizzard ve King ekiplerinin Microsoft’a katılmasının üzerinden üç aydan biraz fazla zaman geçti. 2024’te ilerlerken, Microsoft Gaming ve Activision Blizzard liderliği, büyüyen işimizin tamamını destekleyecek sürdürülebilir bir maliyet yapısı ile bir strateji ve uygulama planı üzerinde uyum sağlamaya kararlıdır. Birlikte öncelikleri belirledik, örtüşen alanları tespit ettik ve hepimizin büyüme için en iyi fırsatlar konusunda uyumlu olmasını sağladık.

Bu sürecin bir parçası olarak, ekibimizdeki 22.000 kişiden yaklaşık 1900’ünün rolünü azaltarak oyun iş gücümüzün boyutunu küçültme yönünde acı bir karar aldık. Oyun Liderlik Ekibi ve ben bu süreci mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde yürütmeye kararlıyız. Bu azaltmalardan doğrudan etkilenen kişilerin hepsi Activision Blizzard, ZeniMax ve Xbox ekiplerinin başarısında önemli bir rol oynadı ve burada başardıkları her şeyle gurur duymalılar. Oyunlarımıza, oyuncularımıza ve iş arkadaşlarımıza kattıkları tüm yaratıcılık, tutku ve özveri için minnettarız. Geçiş sürecinden etkilenenlere, yerel istihdam yasaları çerçevesinde kıdem tazminatı da dahil olmak üzere tam destek sağlayacağız. Görevleri etkilenecek olanlar bilgilendirilecek ve sizden ayrılan meslektaşlarınıza karşı, değerlerimizle tutarlı saygı ve şefkatle davranmanızı rica ediyoruz.

İleriye baktığımızda, işimizi büyütecek ve dünya çapında daha fazla oyuncuya daha fazla oyun sunma stratejimizi destekleyecek alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu ekibimiz için zor bir an olsa da, oyuncuları bir araya getiren oyunları, hikayeleri ve dünyaları yaratma ve geliştirme becerinize her zamanki gibi güveniyorum.

Phil”


Blizzard’ın yeni hayatta kalma oyunu Odyssey de iptal edildi

Blizzard daha önce yeni bir hayatta kalma oyunu da duyurmuştu. Odyssey kod adıyla geliştirilen bu oyun da son yaşanan gelişmeler neticesinde iptal edildi. Matt Booty, burada çalışan iş gücünün farklı projelerde görev almak üzere dağıtılacağını belirtti. Geliştirme sürecinin erken aşamalarında olan yapım da artık iptal edilmiş oldu.

Blizzard'ın hayatta kalma oyunu Odyssey iptal edildi.
İptal edilen Odyssey kod adlı projeden bir konsept tasarımı.

Video oyunları endüstrisinde işten çıkarmalar ne yazık ki devam ediyor. Umarız, bu gördüğümüz son büyük dalga olur. Sizler de konu hakkındaki görüşlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: