Tanıdık Bir İsim Zirvede: İşte Metacritic’e Göre 2023’ün En Kötü Oyunları!

Üzdün be Daedalic Entertainment...

Paylaş

Her sene olduğu gibi bu sene de Metacritic tarafından yılın en kötü oyunları seçilmiş durumda. Bu sene 1 Ocak tarihinden itibaren yayınlanan senenin en kötü oyunlarına gelin birlikte göz atalım.

Metacritic’e göre 2023’ün en kötü 10 oyunu:

Metacritic bu listeyi her sene yapıyor

Hangi oyunların iyi ve başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz ancak bir sene içerisinde çıkan kötü yapımları herkesin bildiğini düşünmüyoruz. İşte bu sebeple Metacritic tarafından yayınlanan yılın kötü oyunları listesinin de önemli bir yere sahip olduğu düşünüyoruz. Çünkü bu liste sayesinde hayatınızdan çalınacak belirli dakikaları koruma şansınız bulunuyor. Ayrıca listede yer alan oyunların en az “7” inceleme almasına dikkat edilmiş. Yani 7 incelemeden az oyunlar bu listede yer almıyor. Örneğin Skull Island: Rise of Kong gibi.

Gelin listeye birlikte bakalım;

10- Gargoyles Remastered (49)

49 puan ile listenin en altında yer alan Gargoyles Remastered, eleştirmenler tarafından gereksiz zorluğu ve fazla kısa sürmesi sebebiyle pek beğenilmemişti. 1995 senesinde Disney’in Sega konsolları için çıkarttığı bu yapıma bir Remastered getirmek düşüncede güzel olsa bile anlaşılan o ki kendisini pek beğenememişler.


9- Loop8: Summer of Gods (49)

Sıra tabanlı bir JRPG oyunu olan Loop8: Summer of Gods, eleştirmenler tarafından pek fazla sevilmeyen yapımlardan birisi olarak listeye girmeyi başardı. Özellikle savaş taktikleri ve zorluk ayarları konusunda eleştiriler alan yapım, Steam üzerinde de pek iyi incelemeler alamadı.


8- Gangs of Sherwood (48)

Tek veya 4 kişiyle birlikte oynayabileceğiniz Gangs of Sherwood, Robin Hood temasını Steampunk bir atmosfer ile birleştirme düşüncesiyle yola çıkmıştı. Ancak eleştirmenler ve oyuncular tarafından gerek atmosferi gerekse oynanışı konusunda bazı sorunların olduğu apaçık belliydi.


7- Hellboy: Web of Wyrd (47)

Steam tarafına baktığımızda çok sevildiğini gördüğümüz Hellboy: Web of Wyrd, 47 puan ile listede kendine 7. sırada yer buluyor. Sevilmeyen noktalara bakacak olursak; oynanış tarafındaki içeriklerin azlığı ve görsel açıdan sunduğu bazı başarısız durumların öne serildiğini görebiliyoruz.


6- Crime Boss: Rockay City (43)

Aslen bir ünlüler geçidi olan Crime Boss: Rockay City, 1980’lerin ve 90’ların sonunda Miami’de geçen bir aksiyon-hırsızlık oyunu olarak hepimizi heyecanlandırmıştı. Chuck Norris, Michael Rooker, Danny Trejo ve Michael Madsen gibi ünlü aksiyon filmi oyuncularını bünyesinde barındırsa bile pek eğlenceli dakikalar geçirtmediğini belirtmek gerekiyor.


5- Testament: The Order of High-Human (41)

Aksiyonu ve rol yapma ögelerini birleştiren Testament: The Order of High-Human, mantıkta güzel duran birkaç içeriği alıp başarısız bir şekilde oyuncuya sunmuş durumda. Karmaşık gelen oyun yapısı, mekanik yetersizlik, hikayenin yeterli olmaması ve daha birçok sorunla birlikte hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından çok rağbet göremedi.


4- Quantum Error (40)

Uzayda geçen serüven içerisinde bir itfaiyeci rolüne bürünerek Jacob Thomas’ın hikayesine ortak olduğumuz Quantum Error, oyuncular tarafından pek sevilemedi. Sıkıcı bulunan oynanışı ve ilgi çekmeyen hikayesiyle birlikte bu listede kendine 4. sırada yer bulmayı başardı diyebiliriz.


3- Greyhill Incident (38)

Uzaylı istilasını konu alan hayatta kalma-korku oyunu Greyhill Incident, eleştirmenler ve oyuncular tarafından sevilmeyen diğer bir oyun. 38 puanla listede kendisine 3. sırada yer bulan yapım, ilgi çekici olmayan içeriği ve tekrara düşen oynanışı yüzünden eleştirilerin odağı olmayı başardı.


2- Flashback 2 (35)

Ve geldik listenin en kötü ikinci oyununa. Flashback 2, 1992 yılında Amiga için çıkan serinin devamı niteliğinde. Ancak eski usul oynanışı ve çıkışından itibaren oyuncuları deli eden hatalarıyla oldukça zorlu bir süreç içerisine girmişti. İşte bu sebeple Metacritic tarafından hazırlanan 2023’ün en kötü oyunları listesine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.


1- The Lord of the Rings: Gollum (31)

Şaşırdık mı? Hayır. The Lord of the Rings: Gollum her açıdan çok kötü bir oyun. Animasyonlar, görsellik, hikaye ve oynanış tamamen özensiz bir şekilde geliştirilmiş gibi duruyor. Listenin en tepesinde yer alması bizi gerçekten şaşırtmadı diyebiliriz. Metacritic tarafından 2023’ün en kötü oyunları listesinde altın madalyanın sahibi oluyor kendisi.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: