“Kingdom Come: Deliverance II”: Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

"Henry bizi görmeye gelmiş!"

Paylaş

Kingdom Come: Deliverance II hakkında merak ettiğiniz çıkış tarihi, haritasının büyüklüğü, hikâyesi gibi tüm detayları sizler için bu yazımızda derledik. Warhorse Studios’un 2018’de yayınladığı sansasyonel ilk oyunun ardından, devam oyunu duyurusu da geldi. Haliyle gözler stüdyoya çevrilmiş durumda ve ortaya çıkacak her detay, hayranlar tarafından merakla bekleniyor. Durum böyleyken, bizler de duyuru fragmanından ve Warhorse’tan bulabildiğimiz her şeyi bir yazıda derledik. Öyleyse lafı uzatmadan, gelin Henry’nin Kuttenberg’deki macerasında bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

Kingdom Come: Deliverance II ne zaman çıkacak?

Kingdom Come: Deliverance II’nin çıkış tarihi 2024 yılı olarak belirlenmiş durumda. Henüz spesifik bir tarih paylaşılmış olmasa da söylentilere göre Warhorse Studios, devam oyununu 2024’ün sonlarında piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İlk oyun, 2014 yılında bir Kickstarter kampanyası ile desteklenerek geliştirilmeye başlanmıştı. Oyuncuların desteği ile Warhorse Studios, 2018 yılının Şubat ayında ilk oyunu piyasaya sürmüştü. CryEngine ile geliştirilen ilk oyun, başlarda bir takım sorunlarla birlikte çıksa da güncellemelerle kısa sürede toparlanmış ve orta çağ severlerin gözde RYO’larından birisi haline gelmişti. Devam oyunu ise söylenenlere göre 6 yıldır geliştirilme aşamasında ve bu yıl piyasaya sürülecek. İlk oyunun başarısından ve 8 yılda 6 milyon kopya satmayı başarmasının ardından ikinci oyun için herhangi bir kampanyaya gerek duyulmadı.


Kingdom Come: Deliverance II haritası ne kadar büyük olacak?

Warhorse Studios tarafından geliştirilen devam oyunu, resmî açıklamaya göre ilk oyundan iki kat daha büyük bir haritaya sahip olacak. Daha doğrusu, her biri yaklaşık ilk oyunun haritasının büyüklüğünde olan iki harita bulunacak. Bu haritaların ilkini ortasında büyük bir kale olan, kalanı kırsal arazilerden oluşan Trotsky bölgesi ve diğer bölümünü ise gümüş madenciliğinin merkezlerinden birisi olan ve ismini buradan alan Kuttenberg (Kutná Hora) oluşturacak. Bu iki bölge birbirinden ayrı olmakla birlikte, aralarındaki geçiş yükleme ekranı vasıtasıyla sağlanacak. Haritanın büyüklüğünü hesaba kattığımızda, bu tasarımsal yaklaşımın performansı yükseltmek maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda bu söz konusu iki bölge, birbirinden hayli uzakta olduğu için böyle bir sistem düşünülmüş olabilir.

Kingdom Come: Deliverance II Kuttenberg Gerçek Hayat Karşılaştırması
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

Trotsky ve Kuttenberg adında iki bölge, her biri ilk oyun büyüklüğünde!

Trotsky bölgesinde büyük ormanlar, av sahaları ve geniş bir kırsal arazi bulunacak. Bölgenin merkezinde ise büyük bir kale olacak. Çek Cumhuriyeti’nin Liberec bölgesinde yer alan bu kale, günümüzde de varlığını sürdürüyor. Warhorse Studios, oyunlarında tarihsel isabetliliğe gösterdiği özen ile bilinir ve devam oyununda da ilk oyundan daha azını görmeyeceğimizi biliyoruz. Söz konusu kale, aynı zamanda Çekya’nın Polonya sınırında yer alıyor.

Kutná Hora, yani oyundaki ismi ile Kuttenberg ise çok daha canlı ve geçimini gümüş madenciliği ile sürdüren bir şehir. Oyunun geçtiği dönemde Bohemya’nın başkenti olan Prag ile ekonomik ve kültürel anlamda boy ölçüşen şehir aynı zamanda 1995 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Burada çok farklı kültürlerden ve farklı mesleklerden yüzlerce NPC’nin yer alacağı belirtiliyor.

Kingdom Come: Deliverance II Trotsky Bölgesi
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

Ayrıca, Warhorse Studios röportajımızda Prag merkezli stüdyodan Kuttenberg’in belki de bir video oyununda gösterilen en büyük orta çağ şehri olabileceğine dair açıklamalar duymuştuk. Bu da hem teknik taraftaki beklentileri hem de ikinci oyunun kapsamı konusundaki fikirleri şekillendiriyor.


İlk oyuna nazaran öğrenmesi daha kolay bir oynanışa sahip olacak

Kingdom Come: Deliverance II’nin dövüş sistemi, ilk oyunun hemen hemen aynısı olacak ancak Warhorse Studios, bu sefer yeni başlayanlar için daha kucaklayıcı bir sistem geliştirildiğini söylüyor. İlk oyuna yönelik yapılan eleştiriler taban zorluğun çok yüksek olması tarafındaydı ve bu eleştiriler, görünen o ki doğru kulaklara iletilmiş. Dolayısıyla çekirdek elementlerin fazla değişmediği ancak öğrenme eğrisi daha hızlı bir oynanışın bizleri beklediğini söylemek mümkün.

Kingdom Come: Deliverance II FPS
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

Birinci şahıs kamera açısından devam edilecek gibi görünüyor

Bir süredir oyuncu topluluğumuzda en sık gördüğümüz sorulardan birisi de buydu. Oyuncular, Kingdom Come: Deliverance II’nin üçüncü şahıs bakış açısına sahip olup olmadığını merak ediyorlar. Henüz bu konu hakkında resmî bir açıklama yapılmasa da oyunun temel oynanış mekaniklerinin, üçüncü şahıs perspektifine uygun olmadığının altını çizmek gerekiyor. Zira beş yönden yapılabilir saldırılar, savaşlar sırasında tasarlanan animasyonlar ve at sırtında mücadele gibi birçok mekanik birinci şahıs bakış açısı için tasarlanmıştı. İkinci oyunda da bunun değişmeyeceğini tahmin ediyoruz.

Ek olarak, yeni oyunda Arbalet (Tatar yayı) ve ilkel ateşli silahları da kullanabileceğiz gibi görünüyor. Arbatlerleri at üzerinde kullanabildiğimizi ve ateşli silahları uzun doldurma sürelerine rağmen ateşleyebileceğimizi fragmanda görmüştük. Yine de hızlı ve yakından savaşmayı seven oyuncular, geleneksel kılıç & kalkan şölenlerine katılmayı tercih edecektir.

Kingdom Come: Deliverance 2 Arbalet
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

Demircinin oğlu Henry artık demircilik yapabilecek

Kingdom Come: Deliverance II’de artık olgun bir karaktere dönüşen Henry, demircilik de yapabilecek. Atarita’ya konuşan bir Warhorse sözcüsü, yeni oyunda göreceğimiz demircilik mini oyununun ilk oyundaki simyacılık ile benzerlik gösterdiğini söylemişti. İlk oyunda tarifler okuduğumuz, çeşitli aletler kullandığımız ve doğru iksiri demlemek için materyaller toplamamızı gerektiren eğlenceli bir simya sistemi vardı. Haliyle devam oyununda da buna benzer bir demircilik sistemi geleceğini bilmek de bizi fazlasıyla heyecanlandırdı.

Hayranlar tarafından oluşturulan bir KCD2 wiki sayfasında yer alana göre, Henry kendi ekipmanını ürettikten sonra bunu para kazanmak için de satabilecekmiş. Resmî bir açıklama olmadığını not ederek bunu da belirtmiş olalım.

Kingdom Come: Deliverance II Demircilik
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

Büyük merak konusu olan kayıt sistemi

Bildiğiniz gibi ilk oyunda “Kayıtsızın İksiri” isimli bir iksiri üretmeden, envanterimizde taşımadan oyunu el ile kaydetmek mümkün değildi. Kayıt için diğer seçenekler oyunun görev başlarında, önemli yerlerde aldığı otomatik kayıtlar ve uyumak olarak sınırlandırılmıştı. İkinci oyunda da durum pek farklı olmayacak. Kingdom Come: Deliverance II’de gerçekçi bir orta çağ atmosferine dalmamızı isteyen Warhorse Studios, bu kısmı biraz daha kullanıcı dostu hale getirerek özüne pek dokunmayacak.

Yani yeni oyunda otomatik kayıtların daha sık alınmasını bekleyebilirsiniz ancak el ile kayıtlar için Kayıtsızın İksiri veya uyumak gibi zorunluluklar devam edecek.


Kingdom Come: Deliverance II hangi oyun motoru ile geliştiriliyor?

Kingdom Come: Deliverance II, ilk oyunda olduğu gibi CryEngine oyun motoru teknolojisiyle geliştiriliyor. Warhorse Studios, oyun motorunun Kingdom Come serisi için geliştirdiği özel bir versiyonunu kullanıyor. İlk kez 2018’de geliştirilen Kingdom Come: Deliverance bile bugün hala harika görünüyor. Bu nedenle devam oyununun grafik kalitesi için heyecanlanmamak mümkün değil.

Kingdom Come: Deliverance II Henry
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

Warhorse Studios’un 2014 yılından beridir CryEngine ile çalıştığını düşünecek olursak, hali hazırda bildikleri ve uzmanlaştıkları bir teknolojiyle ilerlediklerini görmek güzel. Aynı zamanda CryEngine’in güncel sürümlerinden birisiyle geliştirilmiş yeni bir oyun demek; çalışma ismi Crysis 4 olan yeni Crytek oyununun nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olmak demek. Bu nedenle teknolojinin önemi de artıyor.

An itibarıyla Kingdom Come 2 için herhangi bir sistem gereksinimi bilgisi paylaşılmamış ancak bilgiler ortaya çıktığında sizi en hızlı şekilde haberdar etmek için gayret edeceğiz.


Hikâyeden ne beklemeliyiz?

Kingdom Come: Deliverance II, Henry’nin ilk oyundaki trajik bir şekilde başlayan hikâyesini devam ettirecek. Dolayısıyla artık daha oturaklı, gelen geçen herkesin çocuk gözüyle baktığı bir Henry yerine olgun bir karakter bekleyebiliriz. İlk oyunu oynamayanlar için sürprizi kaçırmayalım ancak yeni oyunda, karakterimizi beklenen ve heyecan duyulan bir dizi karşılaşmanın beklediğini söyleyebiliriz. Fragmanda birçok kez Sir Markvart von Aulitz’e yer verildiğini de belirtelim.

Kingdom Come: Deliverance II Markvart von Aulitz
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

İlk oyuna köylü bir demirci çocuğu olarak başlayan Henry, buradaki serüveni boyunca kendisini geliştirmiş ve sonunda da bir savaşçı olmuştu. Ancak Kuttenberg’e gittiğinde, bu zamana kadar küçük bir havuzda yüzden büyük balık olduğunun farkına varacak. Okyanusta çok daha büyük balıkların bulunduğunu anlayan Henry’nin kendini tekrar geliştirmesine şahit olacağız. İlk oyunda karakter gelişimi peyderpey, hissettirerek yapılmıştı ve yeni oyundan da daha azını beklemiyoruz.

Kingdom Come: Deliverance II kaç saat sürecek?

Henüz kesin bir bilgi paylaşılmış olmasa da Kingdom Come: Deliverance II ilk oyundan daha uzun bir deneyim vadedecek. İlk oyunda toplamda 3 saat uzunluğunda sinematik ara sahnelerle karşılaşmıştık. Yeni oyunda ise bunu 5 saate çıkarmışlar. Ayrıca, ilk oyun büyüklüğünde iki haritaya sahip olduğundan daha uzun yolculuk sekanslarının bizleri beklediğini de tahmin ediyoruz. KCD’yi bitirmek yaklaşık 41 saat sürüyordu ve yeni oyunda bu sayının üzerine çıkılacağını düşünüyoruz.

Kingdom Come Deliverance 2 Kumanlar
"Kingdom Come: Deliverance II": Çıkış Tarihi, Haritası, Oynanışı ve Merak Edilen Her Şey!

Tabii ki o soru: Oyunda Türkler bulunacak mı?

İlk oyunda Macaristan Kralı Sigismund, üvey kardeşi Bohemya Kralı IV. Wenceslas’ı tahtından etmek için Kumanlardan oluşan bir paralı asker ordusu tertip etmişti. Bu nedenle ilk oyunun büyük bir kısmında ana düşmanımız Kıpçaklar, yani Kumanlar olmuştu. Devam oyunu için paylaşılan ekran görüntülerinde de Kumanlar’ın ikonik miğferlerini giyen karakterler görmek mümkün. Bu nedenle ikinci oyunda da Kumanlar bulunmaya devam edecekler. Hikâyede önemli bir role sahip bir Kuman karakter görür müyüz? Orasını hiç kimse gibi biz de bilmiyoruz.


Sonuç

Sonuç olarak Kingdom Come: Deliverance II ilk oyunu oynayanların hızlıca ısınabileceği bir devam oyunu olmakla birlikte, yeni gelen oyuncular için de kucaklayıcı bir yapıya sahip olacak. Hikâyeyi sürdüren yapımda muhtemelen içimizi soğutacak karşılaşmalar ve çok daha büyük bir harita bizi karşılayacak.

Merakla beklenen devam oyunu 2024 yılında yayınlanacak. Oyundan yana yaşanan tüm gelişmeleri sizlere en hızlı şekilde aktarmaya çalışacağız. Bu nedenle bizi takip etmeyi ve sitemizin bildirimlerini açarak her şeyden anında haberdar olma fırsatını kaçırmayın! Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ataritalı
Ataritalı
14 Mayıs 2024 16:30

Eline sağlık, 1.oyunu 4 saatlik oynadığım bölüm, oyunu kaydedemeden muhafız tarafından öldürüldüğümde çöp olduğunda silmiştim. 2.nin hatrına tekrar başlayıp bitirmeye niyetlenelim bakalım.

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: