KDV Zamlarından Oyun Fiyatları Etkilenecek mi?

Paylaş

Bildiğiniz gibi bugün erken saatlerde şu anda sosyal medyada çok konuşulan KDV zamları yapıldı. Katma Değer Vergisi’nin oranlarının yükselmesi ile birçok alanda ürünlerin fiyatları da doğrudan etkilenecek ve Türk oyuncusu da bu zamlardan oyun fiyatlarının etkilenip etkilenmeyeceğini merak ediyor. Biz de sizler için araştırmamızı yaptık ve ne yazık ki kötü haberi getirdik.

KDV zamları oyun fiyatlarını da doğrudan etkileyecek

Ne yazık ki KDV oranlarına yapılan bu zam dijital ve kutulu oyunların fiyatlarını da doğrudan etkileyecek. Örnek verecek olursak Steam, her satın alımda sepete %18’lik bir KDV ücreti de ekliyor. Bu oran yeni kanun ile %20’ye yükselince dolayısıyla oyun fiyatlarında da bir yükseliş bekleniyor. Bu haberin yazıldığı sırada henüz platformda söz konusu vergilendirme zammı uygulamaya geçmiş olmasa da, eli kulağındadır diyebiliriz.

KDV zamları oyun fiyatlarını da etkileyecek
KDV zamları oyun fiyatlarını da etkileyecek

Peki bu KDV zamları dijital mağazalarda oyun fiyatlarını ne oranda etkileyecek? Gelin ufak bir hesaplama yapalım.

Sadece KDV zamları ile oyunların fiyatları ne ölçüde yükselecek?

Steam gibi platformlar size mağazada ya da sepette oyunun vergi ücretleri dahil edilmiş fiyatlarını gösterirler. Vergisi eklenmeden önceki fiyatlarını ise oyunu aldıktan sonra satın alım geçmişinizden öğrenebilirsiniz. Aşağıda sizin için hazırladığımız tablodan çok bilinen bazı oyunların vergi eklenmeden ve yeni zamlı vergi eklendikten sonra yükseleceğini öngördüğümüz fiyatlarını görebilirsiniz. Tabloyu hazırlarken indirimsiz ana fiyatları üzerinden hesapladık, bunların da yerinde durup durmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

OyunVergisiz Fiyat (Matrah)%18 KDV’li Fiyatı%20 KDV’li Fiyatı
Red Dead Redemption 2974,58 TL1.150,00 TL1.169,49 TL
Cyberpunk 2077677,12 TL799,00 TL812,54 TL
Call of Duty: Modern Warfare II931,36 TL1.099,00 TL1.117,63
FIFA 23593,21 TL699,99 TL711,85 TL
F1 231.016,941.199,99 TL1.220,32 TL
Fiyatı yüksek ve popüler oyunlar zamlardan tablodaki gibi etkilenecek.

Yukarıda yaptığımız hesaplamayı vergi zamlarının en çok etkileyeceği oyunlardan seçtik. Takdir edersiniz ki oyunların fiyatı yükseldikçe yüzdelik bazında yapılan zamların da etkisi artıyor. RDR2, F1 23 gibi pahalı oyunlarda söz konusu KDV zamları 20 TL civarında bir yükselişe sebep olacak gibi görünüyor.

Hesaplamaları uzmanlık alanım muhasebe olmadığı için tek başıma yapmadım. Burada ismini vermek istemeyen muhasebeci bir arkadaşımdan yardım aldım.

Beklenen Steam zamları yaşanırsa KDV zamlarının da etkisi artacak

Beklediğimiz Steam kur güncellemesi yaşanırsa, dolayısıyla KDV zamlarının etkisini de daha yüksek hissedeceğiz. Şu anda Steam’in 1 Dolar’ı 10 TL olarak kabul ettiği kur farkının, yaz indirimlerinin bitmesinin ardından 18-24 TL bandına yükseleceği söyleniyor. Dolayısıyla ana fiyatı yükselen oyunlara uygulanacak vergilendirme de yükselecektir.

Bu yıl Steam yaz indirimlerinde 50 TL’nin altına oyun alabildiğimiz son yıl olabilir. Bu nedenle indirim listelerini kaçırmamakta fayda var.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: