Gameship ile oyunlara daha ucuz erişin!

Gameship mobil uygulamasını kullanarak oyunlara daha ucuza erişebileceğinizi ve bakiyenizi nakite çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi deneyin! #İşBirliği

Input Lag Nedir ve Neden Olur? Giriş Gecikmesini Düşürmek İçin Bazı Tavsiyeler

Paylaş

Input lag, giriş gecikmesi anlamına gelir. Özellikle dövüş oyunları ve birinci şahıs nişancı oyunları söz konusu olduğunda anlık tepki vermek, birçok açıdan önemlidir. Anlık ve zamanında verdiğiniz tepki, oyun içi deneyimi artırdığı gibi aynı zamanda bu tarz oyunlardaki başarı oranınızı da etkiler. Çok küçük gecikmeler dahi, oyun içerisinde telafisi mümkün olmayan hatalar yapmanıza neden olabilir.

Giriş gecikmesi ya da bir diğer adıyla input lag, büyük oranda hissedilebilir bir etkidir. Bazı durumlarda klavyenizi veya farenizi kontrol edemiyormuş hissini yaşayabilirsiniz. Eğer içerisinde bulunduğunuz oyun; tempo bakımından hızlı ve performans gerektiren bir oyunsa, giriş gecikmesi çok daha hissedilebilir boyuttadır. Input lag hakkında merak ettiğiniz tüm detayları inceledik. İşte giriş gecikmesi nasıl ölçülür, giriş gecikmesi testi nasıl yapılır başta olmak, giriş gecikmesine dair bilmeniz gereken her şey!

Input Lag Nedir, Nasıl Düşürülür?

İnplut lag, birçok neden dolayısıyla ortaya çıkabilir. Fakat giriş gecikmesi veya gecikme süresi olarak anılan bu olguya çoğunlukla donanım ya da yazılımda yapılan bazı yanlışlar neden olur. Daha önce yapmış olduğunuz yanlış yapılandırmaları tespit etmeniz ve bu yanlışlıkları düzeltmeniz durumunda giriş gecikmesi de önemli ölçüde ortadan kalkacaktır.

Input Lag nedir? Nasıl Düşürülür? Oyunlarda giriş gecikmesi düşürme rehberi.
Input Lag nedir? Nasıl Düşürülür? Oyunlarda giriş gecikmesi düşürme rehberi.

Input Lag Nedir?

Input lag ya da bir diğer adıyla giriş gecikmesi, oyunlarda klavye ya da benzeri türden komuta cihazlarında kullanıcı tarafından hissedilen gecikmedir. Giriş gecikmesi, doğrudan yazılım ve donanım yapılandırmalarıyla ilişkilidir. Dolayısıyla çevrimiçi oyunlarda sıklıkla karşılaşılan lag (gecikme) gibi sorunlarla karıştırılmamalıdır.

Giriş gecikmesi, çevrimdışı ya da bireysel olarak katılım sağladığınız oyunlarda da ortaya çıkabilir. Input lag, bir ağ gecikmesi sorunu ya da bağlantı problemi değildir. Bununla birlikte profesyonel oyuncular büyük oranda giriş gecikmesini 15 milisaniye ile sınırlı tutmaya çalışır. Amatör oyuncularda ise 50 milisaniyeye kadar giriş gecikmesi, kabul edilebilir düzeydedir.

Ayrıca birçok teknoloji yorumcusu tarafından giriş gecikmesi oranı, 70 milisaniyeyi geçmişse; performansın düşük olduğunu ifade eder. Tüm bunlardan bağımsız olarak giriş gecikmesine neden olan durumun birden fazla cihaz olabileceğini akıldan çıkarmamanız gerekir. Bazı durumlarda tek bir kontrolcü giriş gecikmesine neden olsa da bazı durumlarda ise birden fazla cihaz, giriş gecikmesine sebep olabilir.

Input Lag Ölçümü

Input lag ölçümü, farklı cihazlarda farklı şekillerde uygulanabilir. Giriş gecikmesi, sadece bilgisayarlara özgü bir sorun değildir. Oyun konsolları ya da televizyonlarda da giriş gecikmesi ortaya çıkabilir. Giriş gecikmesi ölçümü yapmak için bilgisayarlarda kullanabileceğiniz farklı programlar mevcuttur. Ayrıca ölçümü bazı oyunlar üzerinden de yapabilirsiniz.

Input lag ölçümü nasıl yapılır
Input Lag değerlerinizi oyunların kendi performans arayüzlerinden görebilirsiniz.

Bazı oyunların ayarlar bölümünde ya da konsol kısımlarında input lag değerini belirten göstergeler bulunur. Bu durumu aynı şekilde konsol oyunları ya da akıllı televizyonlarda da uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte fiziksel olarak monitörlerdeki ölü pikselleri test edebileceğiniz bazı cihazlar da bulunuyor.

Input lag çözümü için yapabileceğiniz bazı işlemler vardır. Monitörün yenilenme hızından diğer kontrol kumandalarının tepki sürelerine kadar birçok detayı yeniden düzenleyerek giriş gecikmesini önleyebilirsiniz.

V-Sync Teknolojisi

V-Sync teknolojisi özel olarak geliştirilen ve ekrandaki yırtılmaları engelleyen bir teknolojidir. Bununla birlikte V-Sync, bazı durumlarda giriş gecikmesine de neden olabilir. V-Sync nedeniyle ortaya çıkan giriş gecikmelerini çok kolay tespit etmeniz mümkündür. Oynadığınız oyunun motoru çok güçlü bir şekilde cihazınıza komut gönderirse, V-Sync teknolojisi buna karşılık veremeyebilir. Bu tarz durumlarda ekranın ortasında boyutları değişkenlik gösterecek şekilde bantlar oluşabilir. V-Sync özelliğini kapatarak söz konusu sorunu giderebilirsiniz.

Cihazlarınızı Testten Geçirin

Input lag, çoğunlukla klavye ya da kumanda gibi donanımlar nedeniyle ortaya çıkar. Bu tarz cihazlardaki donanım hataları, eksiklikleri ciddi düzeyde gecikmeye neden olabilir. Özellikle kablosuz bağlantı yapan cihazlarda, kablolu bağlantı yapan cihazlara oranla daha fazla giriş gecikmesi oluşur. Kullandığınız donanım ürünleri arasında değişiklik yaparak olası gecikmeleri test edebilir ve en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Input Lag ekran yapılandırmanız sebebiyle karşılaştığınız bir sorun olabilir.
Input Lag ekran yapılandırmanız sebebiyle karşılaştığınız bir sorun olabilir.

Ekran Yapılandırmaları

Monitörünüzde kullandığınız ekran ayarları, önemli ölçüde gecikmelere neden olabilir. Hatta kumanda cihazlarından sonra input laga neden olan en önemli bileşen monitörlerdir. Tamamen giriş gecikmesi olmadan bilgisayarınızı kullanmak ya da en sevdiğiniz oyunları oynamak istiyorsanız ekran yapılandırmalarını yapmanızı öneririz. Burada bazı ekran bileşenlerinin donanıma özgü olarak değiştirilemediğini de bilmeniz gerekir. Değiştirilebilir, güncellenebilir ya da ayarlanabilir olan değerleri Input lag sorunuyla karşı karşıya almamak adına yeniden gözden geçirebilirsiniz.

FPS Değerlerini Test Edin

FPS değerini artırmak, her ne kadar oyun için deneyiminizi güçlendirse de bazen olumsuzlukları da beraberinde getirir. Bu olumsuzluklardan biri ise giriş gecikmesi sorunudur. Daha yüksek bir FPS değerini tercih ederek ya da FPS değerini sınırlandırarak bu sorunu tamamen çözebilirsiniz. Burada monitörünüzün ekran çözünürlüğü ayarları da oldukça belirleyicidir.

Doğru Donanımları Tercih Edin

Input lag sorunuyla karşı karşıya kalmamak istiyorsanız yapabileceğiniz en etkili yöntem, doğru donanımları tercih etmektedir. Monitör, klavye ya da mouse gibi donanımlarda kaliteli ürünleri tercih ederseniz, giriş gecikmesi sorunu da büyük oranda çözülecektir. Aynı zamanda tüm bu donanımların özelliklerinin uyumlu olması gerekir.

Eğer performansınızdan memnun değilseniz, doğru yapıldığı takdirde size harika bir performans artışı sağlayacak overclock işlemini de yapabilirsiniz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: