Haunted Chocolatier Çıkış Tarihi ve Tüm Detaylarıyla Karşınızda!

Paylaş

Haunted Chocolatier çıkış tarihi ve tüm detaylarıyla sizleri bu yazıda bekliyor. Stardew Valley’i tek başına geliştiren Eric “ConcernedApe” Barone tarafından geliştirilen yeni oyun, özellikle lifesim severler tarafından merakla bekleniyor. Stardew Valley ile yapabileceklerini gösteren geliştirici, yeni oyunuyla çıtayı daha da yükseklere taşımayı hedefliyor. Biz de araştırmalarımızı yaptık ve bildiğimiz her şeyi sizlerle bu yazıda paylaşmak için paçaları sıvadık.

Haunted Chocolatier nasıl bir oyun olacak?

Geliştiricinin tabiriyle oyun RPG ve simülasyon türlerinde karşımıza çıkacak. Basitçe bir çikolata imalatçısı olarak oynadığımız yapım perili bir kalede geçecek. Dükkanınızın çalışanı ise hayaletlerden oluşacak. İnsanların aklına hayalet ve periler denildiğinde genelde olumsuz şeyler gelse de Barone, oyunun pozitif bir oyun olmasını istediğini ve bu şekilde geliştirdiğini söylüyor. Yani tıpkı Stardew Valley’de olduğu gibi bunda da yapıcı, içinizi ferahlatan bir oynanış deneyimi bekleyebilirsiniz.

Oyundaki temel nesnelerin her birinin aslında temsil ettiği bir şey, bir anlam var. Mesela çikolata lezzetli ve tatlı olan şeyleri, perili kale bilinmeyenin cazibesini ve hayaletler ise geçmişin izlerini temsil ediyor. Yapısı basitçe gerekli malzemeleri elde ederek, çikolata üreterek ve ürettiğiniz çikolataları satarak perili kaledeki dükkanınızı idame ettirmeniz üzerine tasarlanmış. Ancak geliştirici oyunu yapmaya devam ederken farklı yönlere de evrildiğini ve şimdilik nereye gittiğini kendisinin bile kestiremediğini söylüyor. Bu nedenle bu temel yapının üzerine inşa edilmiş onlarca farklı içerik de görebiliriz.

Stardew Valley ile benzer bir oynanışa sahip olup aynı dünyada mı geçecek?

Geliştirici oyunun web sitesinin SSS (Sık Sorulan Sorular) sayfasında bu soruların yanıtlarına da yer vermiş. Oyun daha önceki oyunu ile yer yer benzerlikler gösterse de birçok alanda yeni bir oynanış deneyimi sunacak ve farklılıkları olacak. Ancak geçeceği dünya konusunda henüz Eric Barone bir yorum yapıp bir şeyleri açıklığa kavuşturmuş değil. Bu nedenle bu konuda her şeyi bekleyebiliriz.

Haunted Chocolatier çıkış tarihi ne zaman?
Oyunda bir çikolata imalathanesini yöneteceğiz.

İlk oyunla benzer taraflarından birisi, ikisinde de bir kasabaya yeni taşınmış bir karakteri canlandıracak olmamız. Yine Haunted Chocolatier oynarken de yeni insanlarla tanışıp ilişkiler kurabileceğiz. Ancak yeni oyun, SV’ye bakarak daha bir “aksiyon RPG” tadında olacak. İlk oyundaki gibi yerel bir çiftliği işletmek yerine kendi çikolata dükkanımızı idare edeceğiz.

Ayrıca Haunted Chocolatier’in dövüş sistemi de ilk oyundan daha arklı olacak. İlk oyuna bakarak dövüş mekaniklerine daha fazla ağırlık verilecek ve daha tatmin edici, eğlenceli ve ilgi çekici olacak. Eric Barone buna özellikle dikkat ettiğinin altını çiziyor.

Geliştirici gizli çalışmayı sevdiğini söylediğinden bildiklerimiz çok kısıtlı

ConcernedApe en son 25 Kasım 2021 tarihinde yayınladığı bir blog gönderisinden sonra oyunu sessizliğe boğmuş durumda. Paylaştığı son blog gönderisinde Haunted Chocolatier üzerinde çok daha fazla çalıştığını belirtse de, oyunun sürpriz olarak çıkması için detay paylaşmayacağını söyledi. Aynı zamanda “gizli gizli çalışmayı seviyorum” diyerek bize oyunun detayları konusunda bir şeyler beklemememiz gerektiğinin mesajını da verdi.

Haunted Chocolatier ekran görüntüsü, çikolata tarifi
Çikolatalar için çeşitli malzemeler bulmamız gerekecek.

Şimdilik tek bildiğiniz, Eric Barone’nin yeni oyunu üzerinde ciddi ilerlemeler kaydettiği.

Oyun çok oyunculu olacak mı?

Geliştirici yaptığı açıklamalarda oyunun şimdilik tek oyunculu olacağını ve ileride de planları arasında herhangi bir çok oyunculu modu olmadığını söyledi. Tıpkı daha önceki oyununda olduğu gibi bunda da ağırlığı tek oyunculu deneyimin keyifli olmasına verecek ve yine bizleri saatlerce ekran karşısına kilitleyecek gibi görünüyor.

Hangi platformlarda karşımıza çıkacak?

Şimdilik geliştiricinin garanti verebildiği tek platform PC. Oyun çıkışına yaklaştıkça dışarıdan konsol portları için yardım alıp konsol sürümlerini yapmayı planladığını da söylüyor fakat temelde oyun PC platformu için geliştiriliyor. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Haunted Chocolatier çıkış tarihi yaklaştığında almayı bekliyoruz.

Haunted Chocolatier çıkış tarihi ve Türkçe dil desteği henüz belli değil.
Haunted Chocolatier çıkış tarihi ve Türkçe dil desteği henüz belli değil.

Türkçe dil desteği olacak mı?

Geliştirici ConcernedApe henüz İngilizce dışında hiçbir dilin sözünü veremeyeceğini söyledi. Oyunun geliştirme süreci ilerledikçe bu konu hakkında yeni detaylar da ortaya çıkacaktır. Tıpkı konsol ve mobil sürümlerinde olacağı gibi dil konusu da yine çıkış tarihinin yaklaşmasını bekleyen konulardan birisi. Tabi Stardew Valley’de olduğunu göz önünde bulundurursak, sıradaki oyunda da Türkçe dil desteğinin er ya da geç geleceğini söyleyebiliriz.

Haunted Chocolatier çıkış tarihi ne zaman?

Oyun ne zaman çıkacak diye soranlar için üzülerek belirtiyoruz ki geliştirici ConcernedApe, henüz resmi olarak bir çıkış tarihi duyurmadı. Geliştirme süreci 2020’de başlanan oyun hala yapılmaya devam ediliyor ve yakın zamanda da resmi bir tarih duyuracağı konusunda kesin bir şey söylemek zor.

Yaşam simülasyonları yükselişe geçiyorken Türk yapımı To Pixelia’ya da bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Özel röportajımızda oyunun çılgın potansiyeli hepimizi hayran bırakmıştı.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: