Guardians of the Galaxy 3 İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Paylaş

Bu yazı, filme dair spoiler içermemektedir.

Guardians of the Galaxy 3 filminden kısa bir süre önce çıktım ve filme gerçekten bayıldığımı söylemem gerekiyor. Çok koyu bir Marvel fanı iseniz muhtemelen sizi de tatmin edecek bir senaryoya ve aksiyona sahip. Eğer bu tür süper kahraman odaklı filmleri sadece eğlencesine izleyen biriyseniz, Guardians of the Galaxy 3 çok iyi bir kurguya sahip diyebilirim.

Filme büyük umutlar ile gittim ve çok mutlu olarak çıktım. Bildiğiniz üzere Marvel Sinematik Evreni, uzun zamandır kötü CGI sorunlarıyla uğraşıyordu. Hatta bunu Disney+ üzerinde yayımlanan dizilerde bolca görmeniz mümkün. She-Hulk gibi bir karakteri hem görsel açıdan hem de senaryo açısından kötü bir noktaya çekmişlerdi. Marvel için son dönemlerde işler pek istenildiği gibi gitmiyor anlayacağınız. Ancak bu durum, önce Black Panther: Wakanda Forever filmiyle aşıldı, daha sonra Ant-Man and the Wasp: Quantumania filmiyle tekrar düşüşe geçse bile Guardians of the Galaxy 3 filmiyle tekrar çıtayı aştıklarını düşünüyorum.

Guardians of the Galaxy 3
Guardians of the Galaxy 3

Film birçok göndermeye sahip. Hem kurgu evrenindeki göndermeleriyle hem de günümüz dünyasına yaptığı göndermeler ile çok keyifli bir Marvel filmi olmayı başardı. Tek sıkıntı olan nokta ise, senaryonun çizgi romanlardan artık tamamen kopmuş olması. Son dönem Marvel projeleri, artık çizgi romanlarda yer alan hikayelerin dışına çıkıyor ve yarattığı evrende kendi çalıp kendi oynuyor adeta. Bu durum biraz can sıkıcı olsa bile önümüzdeki projelerde yine çizgi roman hikayelerinden esintiler görmeyi bekliyorum.

Şimdi, yazının en can alıcı noktasına geldik. Eğer henüz Guardians of the Galaxy 3’ü izlemediyseniz, bu yazı hayatınızı kurtaracak ve aklınızdaki tüm sorulara cevap olacak;

Guardians of the Galaxy 3 izlemeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler

Elbette bütün Marvel projeleri birbirine bağlantılı olarak çalışıyor. Yani kafanıza göre bir filmi açıp onun altında yatan metinleri anlamanız epey bir zor olacaktır. Bu sebeple henüz Guardians of the Galaxy 3 izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken bazı yapımlar var. Onlar sırasıyla şu şekilde;

 • Guardians of the Galaxy (2014)
 • Guardians of the Galaxy 2 (2017)
 • Avengers: Infinity War
 • Avengers: Endgame
 • Thor: Love and Thunder
 • Guardians of the Galaxy: Holiday Special (Disney+)

Tüm Marvel filmleri birbirleri ile bağlantılı olsa bile, yukarıda yer alan filmleri sırasıyla izlediğiniz durumda Guardians of the Galaxy 3‘ü ve konusunu çok daha net anlamış olacaksınız.

Guardians of the Galaxy 3
Avengers: End Game

Rocket Raccoon’un geçmişine iniyoruz

Filmin ana konusu tamamen Rocket Raccoon üzerine odaklanmış durumda. Zaten fragmanlarda ve yönetmenlerin açıklamalarında da bu durumu görmüşsünüzdür. Daha önce hiç bahsedilmeyen Rocket Raccoon’un geçmişini göreceksiniz. Bir rakun iken nasıl konuştuğunu, silah kullandığını ve bu kadar öfkeli olduğunu anlama şansınız olacak. Ayrıca fragmanlarda da göreceğiniz filmin kötüsü olan High Evolutionary‘de çizgi romanlardan merak edilen karakterlerden bir tanesi.

Guardians of the Galaxy 3 oldukça duygusal bir film

Normal şartlarda Guardians of the Galaxy ekibinin komik, eğlenceli ve vurdumduymaz tavırlarıyla tanınmasını yadırgamıyoruz. Bu ekip, evrenin her zaman neşe kaynağı olmayı başarıyor. Film içerisinde de oldukça komik sahneler ve karakter detayları bulunuyor ancak bu hikaye, özünde duygusal ve dram yüklü bir senaryoya sahip. Yine uçup kaçıyorlar ama göz doldurmayı da çok iyi beceriyorlar.

Guardians of the Galaxy 3 filminden kısa bir süre önce çıktım ve filme gerçekten bayıldığımı söylemem gerekiyor. Çok koyu bir Marvel fanı iseniz muhtemelen sizi de tatmin edecek bir senaryoya ve aksiyona sahip. Eğer bu tür süper kahraman odaklı filmleri sadece eğlencesine izleyen biriyseniz, Guardians of the Galaxy 3 çok iyi bir kurguya sahip diyebilirim.
High Evolutionary – Çizgi Roman

Filmin kötüsü olan High Evolutionary kimdir?

Filmin ana kötüsü konumunda olan High Evolutionary karakteri, Marvel çizgi roman serilerinde yer yer karşımıza çıkmıştı. Asıl adı Herbert Edgar Wyndham olan bu karakter, evrime ve canlıların mükemmeliyetçiliğine önem veren çılgın bir bilim adamı olarak tanıtılabilir. Amacı ise genetiği bozuk ve yozlaşmış toplumları evrenden silerek, tamamen öfkeden arındırılmış ve itaat duygusunu ön plana çıkaran topluluklar oluşturmaktı. Bu sebeple Tanrı’nın varlığına inanmayarak kendisini, yarattığı toplumların Tanrısı olarak görmekten çekinmeyen birisi.

High Evolutionary, hayvanlar ve diğer yaşam formaları üzerinde yaptığı çeşitli deneyler ile birlikte onları hem genetik hem de fiziksel mutasyonlara maruz bırakmış ve kendince en ahlaklı, en zeki ve en yüksek kaliteli toplumu oluşturmaya adamış birisi. Daha önce hangi çizgi romanlarda karşımıza çıktı derseniz işte size bazı örnekler;

 • What If? #1
 • Ka-Zar #12
 • Ka-Zar #14
 • Thor #450
 • Avengers #673
 • Ryhma-X
 • Champions #15
 • Incredible Hulk Epic Collection
 • Iron Man/Thor #3
 • Iron Man/Thor #4
 • Guardians of the Galaxy #58

Birde bunların yanı sıra kendisine özel ve tüm Marvel evrenini kapsayan bir seri bulunuyor. Bu serinin ismi ise “The Evolutionary War” olarak geçiyor. Bu seri içerisinde yıllık olarak yayımlanan Avengers Annual, X-Factor Annual, The New Mutants, X-Men Annual ve The Amazing Spider-Man Evolutionary War çizgi romanları yer alıyor.

Fragmanlarda gördüğümüz sarı pelerinli abimiz Adam Warlock kimdir?

Adam Warlock karakteri, aslında Marvel Sinematik Evreninin şimdilik tartışma konusu olan karakterlerinden birisi. Çizgi roman senaryolarından çok farklı bir şekilde karşımıza çıkan bu karakter, aslında bizlere Avengers: Infinity War filminde gösterilmesi gerekiyordu. Çünkü bu karakterde yer alan “Ruh Taşı gücü“, filmin kötüsü Thanos tarafından defalarca kullanılıyordu. Ancak Marvel senaristleri, Adam Warlock karakterini bizlere farklı bir yolla tanıtmak istemiş.

Guardians of the Galaxy 3 filminden kısa bir süre önce çıktım ve filme gerçekten bayıldığımı söylemem gerekiyor. Çok koyu bir Marvel fanı iseniz muhtemelen sizi de tatmin edecek bir senaryoya ve aksiyona sahip. Eğer bu tür süper kahraman odaklı filmleri sadece eğlencesine izleyen biriyseniz, Guardians of the Galaxy 3 çok iyi bir kurguya sahip diyebilirim.
Adam Warlock – Çizgi Roman

Karakteri ilk kez Guardians of the Galaxy 2 filminde görme şansına erişmiştik. Aslında görmek değil de, isminden bahsetmek diyelim. Bu karakter aslında Marvel evreni içerisindeki yüksek güçlü karakterlerden bir tanesi olarak yer alıyor. Onu gördüğümüz bazı çizgi romanlar ise şu şekilde;

 • Warlock: Rebirth
 • Guardians of the Galaxy Vol. 2: Faithless
 • The Infinity War
 • Infinity Wars: Infinity #1
 • The Infinity Crusade Vol. 1
 • Infinity Countdown #5
 • All-New Guardians of the Galaxy Vol. 3: Infinity Quest
 • Guardians of the Galaxy #17
 • All-New Guardians of the Galaxy #150
 • Annihilation: Conquest #1
 • Marvel Comics Presents: Wolverine Vol. 4

Guardians of the Galaxy 3, gelecek dönemlerde çıkacak kozmik Marvel projelerine bir kapı aralıyor

Marvel Sinematik Evreninin kendi çizdiği yol kimileri tarafından beğenilse de, kimileri tarafından artık pek heyecanlı bulunmuyor. Özellikle Avengers: Infinity War ve Avengers: End Game sonrası adeta bir düşüş dönemi yaşayan Marvel filmleri, gelecek projelere odaklanmak için günümüz yapımlarını kullanmaktan çekinmeyecek. Özellikle Guardians of the Galaxy 3, gelecek Marvel projelerindeki kozmik olayları ve karakterlere olan ilginin kapısını aralayacak bir film. Artık daha çok kozmik karakter, düşman, olay ve hatta mekanlar görme şansına erişeceğiz.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: