Marvel’de Yaprak Dökümü: Görsel Efektin Başı İstifa Etti

Marvel Sinematik Evreni, son dönemlerde çıkardığı dizi ve filmlerdeki görsel efektler yüzünden hayranlar tarafından topa tutuluyordu. Evrenin en son yapımı olan Ant-Man and the Wasp: Quantumania filminden sonra bardak taşmış olmalı.

Marvel’de ayrılık yaşandı

Son dönemlerin tartışılan yapımlarından sonra Marvel’de yaprak dökümü yaşanıyor. Görsel efektlerin ve post prodüksiyonun başı olan Victoria Alonso, görevinden istifa etti. Aslında bu tartışmalar Marvel’in Disney+ üzerinde yayımladığı dizilerden sonra yaşanmaya başlamıştı.

Avengers: Endgame ile sinema sektörüne büyük bir iz bırakmayı başaran Marvel, son dönemde çıkardığı yeni yapımlarda istediği başarıya ulaşamıyordu. Bunun en temel nedeninin ise kullanılan kalitesiz görsel efektler olduğu söylenebilir. Hayranların dikkatini çeken bu durumun sürekli tekrarlanması, geçtiğimiz saatlerde görsel efektlerin başı olan Victoria Alonso’nun istifası ile neticelendi. Şirket, sürekli olarak dizi veya film çıkarmasından ötürü görsel efekt konusunda çalkalanmaya başladı. Neredeyse iki ayda bir yeni film veya dizi sunan şirket, kısa süreli çalışma prensipleri ve işi hızlıca bitirme odağı yüzünden hayranlar tarafından topa tutulmuştu.

Alonso şirkette 2005’ten beri devamlı olarak görev yapıyordu. Iron Man serisi başta olmak üzere, Thor, Captain America ve Avengers filmlerinde de kendisinin görsel başarısını görme şansına erişmiştik. Şirketin son dönemlerde çıkardığı filmlerin hikayesini bir kenara bırakacak olursak, görsel açıdan eski filmlere yanaşamadığını gayet açık bir şekilde görebiliyoruz. Bunun en temel nedeni ise kısa süreli iş yetiştirme planlaması yüzünden çalışanlara dayatılan baskıdan kaynaklanıyordu.

Peki şimdi ne olacak?

Alonso’nun ayrılığından sonra bazı hataların gün yüzüne çıkabileceği düşünülüyor. Özellikle başarısız görsel efektlerden sonra hayranların tepkisini çeken şirket, DC Comics ile olan kapışmasında da tahtını sallandırmış oldu. Bu sebeple yeni planlama ve programlama dönemine geçilmesi bekleniyor.

Marvel’in başındaki isim Kevin Feige, Thor: Love and Thunder, She-Hulk ve Black Widow yapımlarındaki kötünün ötesi görsellik yüzünden bazı yapımları erteleme kararı almıştı. Ancak ne yazık ki bu karar henüz bir iyileştirme sonucuna varmış değil. Mayıs ayında sinemalara gelmesi beklenen Guardians of the Galaxy Volume 3‘te de Victoria Alonso’nun önderliğindeki CGI sahnelere şahit olacağız. Kullanılacak görsel efektler şimdiden hayranlar tarafından merak ediliyor.

Marvel
She-Hulk
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: