Google Play Games Türkiye’de Çıktı: İşte Sistem Gereksinimleri ve Bütün Detaylar!

Google Play Games beta sürümü çıktı ve yazılım sayesinde mobil oyunlar hiçbir emülatöre gerek kalmadan PC platformunda da oynanabiliyor. Şu anda oyuncular beta sürümünü indirerek seçili oyunlardan herhangi birini bilgisayarda klavye ve fare ile oynayabilirler. Ancak karşılamanız gereken sistem gereksinimleri ve BIOS’tan yapmanız gereken bazı ayarlar olabileceğini de söyleyelim. Gelin şimdi bütün detaylarıyla Google Play Games indirme işlemine ve sistem gereksinimlerine bakalım.

Google Play Games nedir? Mobil oyunlar bilgisayarda nasıl oynanır?

Google Play Games, Android platformlara çıkan mobil oyunları PC’de klavye ve fare ile oynamanıza izin veren bir yazılımdır. Şu anda beta sürümünde ve seçili oyunlar arasından herhangi birini indirip yükledikten sonra oynayabileceksiniz.

Google Play Games beta sürümü çıktı ve yazılım sayesinde mobil oyunlar hiçbir emülatöre gerek kalmadan PC platformunda da oynanabiliyor. Şu anda oyuncular beta sürümünü indirerek seçili oyunlardan herhangi birini bilgisayarda klavye ve fare ile oynayabilirler. Ancak karşılamanız gereken sistem gereksinimleri ve BIOS'tan yapmanız gereken bazı ayarlar olabileceğini de söyleyelim. Gelin şimdi bütün detaylarıyla Google Play Games indirme işlemine ve sistem gereksinimlerine bakalım.
Google Play Games Türkiye'de Çıktı: İşte Sistem Gereksinimleri ve Bütün Detaylar!

Özellikle mobil oyunlarla aranız iyiyse fakat kontrol şemaları hoşunuza gitmiyor, klavye ve fare ile oynamak istiyorsanız bu zamana kadar tek seçeneğiniz emülatör yazılımlarıydı. Bunlar pek sağlıklı çalışmayan ve sizi yarı yolda bırakabilecek yazılımlar olduğu için oyuncular nezdinde bu uzun zamandır aşılması gereken bir problemdi. Bugün Google Play’in yeni yazılımıyla artık mobil oyunları bilgisayardan oynama sorunsalı ortadan kalkmış durumda.

Google Play Games sistem gereksinimleri neledir?

Tabii her yazılımda olduğu gibi bu programı da bilgisayarınıza indirirken karşılamanız gereken bazı sistem gereksinimleri var. Aynı zamanda yer yer işlemci kısıtlamaları ile de karşılaşmanız olası. Öyle ki bazı oyunlar, yalnızca Intel işlemcilerden oynanabilme gibi kısıtlamalara sahip.

Minimum

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (v2004)
 • Depolama: 10 GB SSD
 • Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 630 / Nvidia GeForce 930m / AMD Radeon 530
 • İşlemci: 4 Fiziksel Çekirdekli İşlemci (Bazı oyunlar için Intel CPU gerekebilir.)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Windows Yönetici Hesabı (Ziyaretçi hesaplarından kullanılamaz.)
 • Donanım Sanallaştırma özelliğinin açık olması gerekir.

Önerilen

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (v2004)
 • Depolama: 10 GB SSD
 • Ekran Kartı: Gaming sınıfı bir ekran kartı (Örnek: Nvidia GeForce MX450)
 • İşlemci: 8 Fiziksel Çekirdekli İşlemci
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Windows Yönetici Hesabı (Ziyaretçi hesaplarından kullanılamaz.)
 • Donanım Sanallaştırma özelliğinin açık olması gerekir.

“Donanım Sanallaştırma” özelliği nedir? Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Bilgisayarınızdan sanal bilgisayarlar oluşturup kullanıyorsanız ya da Google Play Games gibi yazılımları kullanacaksanız ihtiyaç duyacağınız bir özellik olduğunu söyleyelim. Eğer bilgisayarınızda açık değilse BIOS üzerinden Intel’de “Intel Virtualization”, AMD işlemcilerde de “SVM” özelliğini açmanız gerekecek.

Türkiye’de de erişime açıldı

Google Play Games’in beta sürümü için Türkiye bölgesinde de erişim açıldı. Ülkemiz ile birlikte 56 ülke daha an itibarıyla mobil oyunları bilgisayarlarında oynayabiliyorlar.

Yeni uygulamayı indirmek ve mobil oyunları bilgisayarınızda oynamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: