Geliştirme Sürecindeki Bütün Star Wars Oyunları

Paylaş

Sayısız film ve diziyle dünya çapında milyonlarca hayranı olan Star Wars markası, oyun sektöründe de oldukça aktif. Bu aktiflik, serinin lisans haklarının Lucasfilm Games çatısı altında toplanmasıyla daha da arttı. İlerleyen zamanlarda pek çok farklı yapımcıdan Star Wars evreninde geçen oyunlar göreceğiz. Bunlardan geliştirme sürecinde olanları sizin için derledik!

Fallen Order’ın devamı Survivor 28 Nisan’da çıkıyor

EA, artık lisans haklarını elinde bulundurmasa da Star Wars’tan vazgeçmiş değil. Şirket, Respawn Entertainment ile karşımıza ilerleyen zamanlarda başka SW oyunlarıyla da çıkacak ve bunlardan ilki, birkaç gün sonra çıkıyor! Fallen Order’da yaşanan olayların 5 yıl sonrasını konu alan Survivor, Cal’ın hikayesini son sürat devam ettirecek.

28 Nisan’da çıkacak oyun, ön sipariş fiyatıyla ağızları açık bırakıyor.

  • Steam ön sipariş fiyatı 1.199 TL.
  • PlayStation ve Xbox ön sipariş fiyatı 1.400 TL.

Zynga’nın geliştirdiği Hunters bu yıl Switch ve mobil oyuncularıyla buluşuyor

Bu yıl çıkmasını beklediğimiz bir diğer Star Wars oyunu ise Switch ve mobil oyuncularıyla buluşacak. Zynga’nın 2021’in başında duyurduğu Hunters, iki yıllık ertelemenin ardından nihayet bu yıl çıkacak gibi duruyor. Arena Shooter türünde olacak Hunters, oyunculara çeşitli haritalarda 4’e 4 savaşlar sunacak.

Oynanabilir karakterler tanıdık simalardan oluşacağı gibi, ışın kılıçları da yakın dövüşlere renk katacak.

Quantic Dream’in heyecan uyandıran oyunu Eclipse yolun daha çok başında

En son oyunu Detroit: Become Human’la çıtayı iyice yükselten Quantic Dream, SW evrenine giren bir diğer isim. Tıpkı Hunters gibi 2021’de duyurulan oyunları Eclipse ise belki de en çok beklenen Star Wars oyunu. Duyurusuyla Game Awards 2021’i adeta sallayan yapım, gelen bilgilere göre yolun daha çok başında. Öyle ki, çeşitli kaynaklar oyunun tahmini çıkış tarihi için 2026 ve sonrasını işaret ediyor.

Mükemmel bir örneğini Detroit: Become Human’da gördüğümüz seçimlerimize göre şekillenen hikaye anlatımı, Eclipse’te de olacak. Oyun, High Republic veya Türkçe adıyla Yüksek Cumhuriyet Devri’nde geçecek ve hikaye içerisinde Yoda gibi tanıdık figürleri barındıracak.

KOTOR efsanesinin remake versiyonu Saber’a emanet

Çoğu kişi için tartışmasız en iyi Star Wars oyunu olan ve gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunlarının arasında gösterilen Knights of the Old Republic, remake versiyonuyla günümüz teknolojisine uyarlanacak. Kısacık duyurusuyla dahi herkesi heyecanlandırmayı başaran oyun için tıpkı Eclipse gibi uzun bir süre beklememiz gerekecek. Remake’in ilk geliştiricisi Aspyr’in ortaya koyduğu işi beğenmeyen Embracer Group, projeyi ondan alıp Saber’a emanet etti. Bu gelişmelerin ışığında, son teknoloji KOTOR’a kavuşmak için önümüzde en az birkaç yıl daha var gibi…

KOTOR’un remake versiyonu PlayStation 5 ve PC’yi kapsayacak.

Ubisoft’tan Snowdrop motoruyla bir açık dünya Star Wars macerası

Serinin lisans haklarının EA tekelinden kurtarılmasının ardından, Star Wars evrenine ayak basan bir diğer isim de Ubisoft oldu. Fransız oyun devi, The Division serisinin geliştiricisi Massive Entertainment’a emanet ettiği proje hakkında oldukça iddialı. Şirketin CEO’su Yves Guillemot, yaptığı bir açıklamada, proje hakkında “Star Wars’a dair daha önce yapılmış her şeyden farklı olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Star Wars
Geliştirme Sürecindeki Bütün Star Wars Oyunları

The Division serisinde de kullanılmış Snowdrop motoruyla geliştirilen açık dünya Star Wars oyunu hakkında maalesef elimizde neredeyse hiçbir bilgi yok. Oyunun resmi adını bilmediğimiz gibi, hakkında henüz yayınlanmış herhangi bir fragman da yok.

Respawn için Survivor sadece bir başlangıç

EA’in Star Wars kolunu emanet ettiği Respawn Entertainment, 28 Nisan’da çıkacak Survivor’ın ardından iki SW oyunuyla daha karşımıza çıkacak. Survivor ile birlikte duyurulan bu iki isimden biri FPS, öbürüyse strateji türünde. FPS oyunu bizzat Respawn’ın elinden çıkacak; yönetmen koltuğunda pek çok Star Wars oyununda imzası bulunan Peter Hirschmann oturacak. Strateji oyunu için ise başında Greg Foertsch’in olduğu, yeni kurulan stüdyo Bit Reactor ile iş birliği yapılıyor. Foertsch, strateji oyunlarının beşiği Firaxis’te uzun yıllar çeşitli görevlerde bulunmuş bir isim. Kendisi Civilization serisinin pek çok oyununda görev almasının yanında, XCOM 2’nin sanat yönetmeni olmasıyla da dikkat çekiyor.

Star Wars
Geliştirme Sürecindeki Bütün Star Wars Oyunları

Tıpkı Ubisoft’un açık dünya SW oyunu gibi, bu iki proje hakkında bildiklerimiz de oldukça sınırlı. Tabii stüdyonun şu anki odağının Survivor olduğunu düşününce, 28 Nisan’dan hemen sonra – oyun sıkıntılı çıkarsa düzeltildikten sonra – bilgi akışının başlaması olası.

Amy Hennig yarım bıraktığı işi tamamlayacak

Uzun süredir oyun sektöründe olan ve çeşitli şirketlerde çeşitli görevler üstlenen Amy Hennig, başkanı olduğu yeni stüdyosu Skydance New Media ile daha önce yarım bıraktığı işi tamamlayacak. En çok ilk üç Uncharted oyununun sanat yönetmeni olmasıyla tanınan Amy, Visceral Games çatısı altında geliştirilen Ragtag kod adlı bir Star Wars oyununun yönetmenliğini üstlenmiş; 2013 – 2017 yılları arasında üzerinde çalıştığı proje, çeşitli sebeplerden ötürü rafa kaldırılmıştı.

Star Wars
Geliştirme Sürecindeki Bütün Star Wars Oyunları

Hikaye odaklı bir aksiyon – macera oyunu olması beklenen yapım, çeşitli kaynaklara göre Amy’nin rafa kaldırılan “Ragtag” kod adlı projesinden izler taşıyormuş. Bu da kulağa oldukça olası geliyor. Skydance New Media, halihazırda bir oyunun daha üzerinde çalıştığından, bir süre daha Hennig’in hayalindeki oyun hakkında bildiklerimiz bunlarla sınırlı kalacak gibi. Stüdyonun üzerinde çalıştığı diğer oyunun da Marvel evreninde geçtiğini söyleyelim.

Ahmet Kaan Mandalı
Ahmet Kaan Mandalı
Koyu Fenerli müşkülpesent yazar kişisi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: