“İncil’i Oynayın” Sloganıyla Tanıtılan Açık Dünya Gizlilik Oyunu Gate Zero İle Tanışın

Paylaş

Bible X tarafından geliştirilen ve yayıncılığını da BCC Media’nın yaptığı, yakın zamanda Kickstarter kampanyasına başlayan ve 275 bin dolardan fazla kazanç elde eden Gate Zero hayli ilginç bir yapıya sahip. İki kuzenin, merhume büyükannelerinin İncil’i arasına sıkıştırılmış bilmeceleri bulmasıyla başlayan, tarihe seyahat ile devam eden enteresan bir hikayeyi konu alan bir yapımdan bahsediyoruz. İçerisinde kritik kısımları olan ama teknik anlamda çok bir şey beklememeniz gereken oyunun demosunu da oynadım, öyleyse gelin başlayalım.

Uyarı! Tabii oyunun tonu genel olarak Hristiyanlık üzerine kurulu olduğu için bu yazı ve oyunun içeriği, İslam hassasiyeti yüksek okurlarımız için rahatsız edici olabilir. Bunu bilerek yazının devamına ilerlemenizde fayda var.

İncil’den gelen hikayesi ve içerisindeki Hz. İsa detayıyla Gate Zero!

Gate Zero çok cesurca bir hamle yaparak oyun içerisine İncil’de bahsi geçen olayları eklemiş ve bunu yapmakla kalmayıp Hz. İsa peygamberi bile ekran karşısına çıkartmışlar. Yayınladıkları fragmanda gösterilen ve daha önce defalarca kez vurguladıkları bu durum, oyunun tarihi İncil tarafından bakarak ele alacağını gösteriyor. Örneğin Hz. İsa’nın tapınakta para dönüştürmek için tezgah açan ve insanları artniyetli şekilde dolandıran kişilerin masasını devirip onlara tepki gösterdiği kısmı bir fragmanda açık şekilde ele almışlar. Ekranlarda da yaygın olan tasvirine uygun ancak tam anlamda benzemeyen bir Hz. İsa modeli sergiliyorlar. Hemen aşağıdan da oyunun detaylarını size anlattığım videoyu seyredebilirsiniz.

Oyundaki bu yoğun Hristiyan tonunu bir tarafa bırakıp detaylara girdiğimizde ise bizi gizlilik odaklı bir açık dünya oyunu karşılıyor. İsrail’in 1. yüzyıl zamanlarına gittiğimiz ve Kudüs gibi önemli tarihi mekanlarda bulunacağımız oyunda adını henüz bilmediğimiz ergen bir karakteri kontrol ediyoruz. Kendisinin savaşmak gibi becerileri olmadığından oyun yoğunluğu gizlilik tarafına vermiş. Demo sürümünü oynarken gizlilik tarafının şimdilik çok ham olduğunu fark ettim, bunu da söylemeden geçmeyeyim. Tabii demo muhtemelen Steam Next Fest’e yetişmek adına oyunun alfa sürümlerinden birinden çıkartılmış. Tam sürümde cilalanıp mekanikler de teknik tarafta gelişebilir, olması da gerekiyor.

Hikaye tarafında da oldukça inançlı bir kadın olan merhume büyükannemizin İncil’inin arasına sıkıştırdığı bilmeceleri çözmemiz üzerine kurulmuş bir yapısı var. Oyunun başında bir bilmece veriyor, siz de gönderildiğiniz yerde buna dair ipuçları arayarak çözmeye çalışıyorsunuz. Tabii araya çok farklı sekanslar da giriyor. Mesela yan görevlerden bir tanesinde bir çobanın etrafa dağılmış kuzularını kurtlara kaptırmadan toplamaya çalışırken kendinizi bir mini-oyun içerisinde hissediyorsunuz. Bu ve bunun gibi çeşitli mini-oyun tadında içerik de ana hikaye dışında sunuluyor.

Gate Zero
Oyunda Hz. İsa bu şekilde karşımıza çıkacak.

Tam sürüm de demo gibi olursa performans konusunda üzebilir

Teknik taraf demişken oyunun şimdilik sadece düşük ayarlarda oynanabildiğini de söylemeliyim. Zira bugünün standartlarında oldukça iyi olan bilgisayarım ile yüksek ayarlarda açtığımda 60-70 FPS kare hızlarına ulaşsam da çok sık çakıldığını ve ekranda korkunç görüntü hataları oluştuğunu gördüm. PC tarafı için donanım uyumluluğu tarafında test yapmak için yeterli vakti bulamadan demoyu yayınlamış olabilirler. Her anlamda oyunun biraz aceleye geldiği belli oluyor.

Çok oyunculu tarafında 2016’dan beri ilk kez gördüğüm bir teknik denenmiş

Gate Zero’da çok oyunculu tarafında biraz deneysel çalışılmış. Hikayeyi arkadaşlarınızla birlikte de yapabileceğiniz oyunda bunu yapmak için akıllı telefonlarınıza ihtiyacınız olacak. Benim en son 2016’da Eon Altar’da gördüğüme benzer bir sistem ile karşımıza geliyorlar.

Bu sistem her oyuncunun aynı Wi-Fi ağı üzerinden bağlı olup tek bilgisayarda oyunu 4 kişi oynayabilmesine olanak sağlıyor. Eon Altar tur bazlı bir RPG oyunu olduğundan bunu yapmakta pek zorluk yaşamamışlardı ve oynaması gayet keyifliydi ama Gate Zero’da nasıl yedirebileceklerini bilmiyorum. Zira kendisi üçüncü şahıs kamera açısına sahip bir açık dünya macera oyunu. Tam sürümde bu konu hakkında da daha fazla detay ortaya çıkacaktır.

Gate Zero
Zamanda seyahat etmek için Gate Zero adındaki makineyi kullanıyoruz.

Assassin’s Creed ile şaşırtıcı derecede benzer bir yapıya sahip

Gate Zero adındaki bir zaman makinesi, geçmişe yolculuk, tarihi olaylar ve kişiler, gizlilik falan derken oyunun bir anda Assassin’s Creed’e ne kadar benzediğini fark ettim. Temel yapı taşları Ubisoft’un sevilen serisiyle hemen hemen aynı olsa da demoda gördüğüm kadarıyla gizlilik mekanikleri ve genel kalite o çıtaya yaklaşamamış bile. Zaten geliştirici ekip Kickstarter ile oyunu fonlamaya çalıştığından büyük stüdyolarla mukayese etmek de çok anlamlı değil. Yine de bu benzerliği görünce bahsetmeden geçmeyeyim dedim.

Türkçe dil desteği var ama mevcut durumu tartışılır

Gate Zero desteklediği 16 dil arasında Türkçe dilini de bulunduruyor. Ancak demo sürümünde gözlemlediğim kadarıyla çeviri Google Translate üzerinden yapılmış ve hayli kötü görünüyordu. Kelimeleri olduğu gibi çeviriye atıp değiştirmişler ve aşağıda görebileceğiniz gibi ana menüde bile mide bulandıran seçenekler karşıma çıktı. Ek olarak diyaloglarda kullanılan font Türkçe karakterleri desteklemediğinden oyunun anlaşılmazlığına bir kademe daha ekleniyor.

Ana menü de böyle işte...
Ana menü de böyle işte…

Uzun lafın kısası, eğer tarihle aranız iyiyse ve Ortadoğu’nun İslam öncesi geçmişine merakınız varsa oyunun sunduğu özgün tek içerik olarak tüketilebilir. Ancak tekrar vurgulamakta fayda var; oyunda yoğun bir Hristiyanlık tanımı bulunduğundan eğer İslam hassasiyetiniz yüksekse ve bu tür şeyler sizi rahatsız ediyorsa, uzak durmanızın da yararınıza olacağını söyleyebilirim.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: