Frostpunk 2 İçin İlk Yorumlar Gelmeye Başladı: Zorluk Sevenlerin Dikkatine!

Bu sefer çok daha zorlu görünüyor!

Paylaş

Frostpunk 2 ufukta göründü ve bu yılın en çok beklenen bağımsız oyunlarından birisi, çok yakında çıkacak. Şehir kurma, koloni yönetimi ve strateji türünde zorlu kararlarıyla bilinen serinin devam oyunu, bu yaz aylarında piyasaya sürülecek. Oyunun Deluxe Edition sürümüne sahip oyuncular için düzenlenen beta etkinliği sırasında ülkemizden ve Dünya’nın her yerinden oyuncular yorumlarını paylaşmaya başladı. Biz de sizler için bu yazımızda hepsini derleyip genel görüşün ne yönde olduğunu anlamaya çalıştık. Öyleyse gelin, 11 Bit Studios’un yeni oyunu için kimler ne demiş? Birlikte bakalım!

Frostpunk 2 için ilk yorumlar pozitif fakat tuzlu yönleri de gözden kaçmıyor

Türünün sayılı örneklerinden birisi olarak kabul edilen Frostpunk’ın ardından gözler yeni oyuna dönmüş durumda. Frostpunk 2, 25 Temmuz 2024’te Türkçe dil desteği ile birlikte çıkacak. Şu sıralar ise gerek ülkemizden, gerekse yurtdışından oyuncular betasını oynamaya başladılar. Gelen ilk yorumlara bakacak olursak ilk oyunun üzerine fazlasıyla koyan, zorluğun çıtasını biraz daha yükselten ancak optimizasyon tarafında sorunları olan bir oyun gelecek gibi görünüyor.

Frostpunk 2 ilk bakışlar gelmeye başladı.
Frostpunk 2 İçin İlk Yorumlar Gelmeye Başladı: Zorluk Sevenlerin Dikkatine!

Bağımsız oyunları deneyip görüşlerini paylaşmasıyla tanıdığımız @OnurOzgunay, oyun için zorluğun arttığını belirtirken büyük ölçüde gelişmiş bir deneyimin bizi beklediğini paylaşmış. Aynı zamanda başlangıç aşamasında optimizasyondan yana olan sorunları da dile getirmiş.


Tabii ki ülkemizin bağımsız oyun sevdalısı, medyanın sevilen yüzü Orhun Kayaalp beklenildiği üzere Frostpunk 2’yi es geçmemiş ve oyun ile ilgili görüşlerini paylaştığı bir video yayınlamış. Oyuna eklenen “Buz Kırma” gibi yeni mekaniklerden bahsederken, genel zorluğun arttığının altını çiziyor. Devam oyununun sakladığı tüm yenilikleri de aşağıdaki videosundan izleyerek öğrenebilirsiniz.


Reddit’i kurcaladığımızda, oyunu oynayan oyunculardan bazılarının görüşlerini paylaştığı da dikkatimizi çekti. Thin-Impress-5915 isimli bir kullanıcı, 3 saatin ardından oyuna bayıldığını ve ilk oyuna kıyasla çok fazla yol alındığını söylüyor. Şehir kurma tarafındaki yeniliklere ek olarak oyunun toplum yönetme ve karar alma mekanizmasındaki değişikleri sevdiğini bildiren oyuncu, genel anlamda betanın oldukça umut vadeden bir formda olduğunu ekliyor.


Sosyal medya platformlarına ek olarak, yurtdışındaki meslektaşlarımız arasından oyunu oynayanlar da görüşlerini paylaşmaya başladılar. Dilerseniz gelin onların yorumlarına da yer verelim.

The Gamer’dan Helen Ashcroft, yayımladıkları ön izleme yazısında Frostpunk 2 için “hayatta kalmak adına birçok karar vermeye hazır olun” ifadelerini kullanmış. Zorluğuna dikkat çekerken karar verme mekanizmasının daha sık çalıştığını vurgulamış. Aynı zamanda yeni bölge bazlı inşa sisteminin oyuncuyu yıkımdan ve yok oluştan sakınmak adına kaynakları dengeli dağıtmaya teşvik ettiğini belirtiyor. Ek olarak, halkınız arasında kazara bir dövüş kulübü oluşturabileceğinizi ve bunun yaşamak isteyeceğiniz şeylerden biri olmadığını da ekliyor. 🙂

Frostpunk 2 için ilk yorumlar gelmeye başladı.
Frostpunk 2 İçin İlk Yorumlar Gelmeye Başladı: Zorluk Sevenlerin Dikkatine!

Rock Paper Shotgun‘dan Matt Cox da Frostpunk 2 için makale yayımlayan meslektaşlarımızdan birisi. Yazısında oyun için “hayatta kalmanın siyasetin en incelikli cesurluğuyla iç içe geçmesi hala üzerine düşünülecek çok şey sunuyor” diyerek aslında oyunun harika bir özetini çıkarmış. Kararların toplum üzerindeki etkisi ve yıkımın domino taşı gibi ilerleyişinden bahseden Matt Cox da oyunun zorluğunu işaret eden oyunculardan birisi olmuş.


Genel olarak oyunun zorluğu vurgulanırken, bu zorluğun tadında olduğu izlenimini alıyoruz. Köşeye sıkıştıran karar mekanizmasıyla, şehir kurma elementlerinin gelişerek tekrar karşımıza çıkmasıyla bizi zorlu ancak tatlı bir serüvenin beklediğini söyleyebiliriz.

Frostpunk 2, Temmuz ayında geliyor ve yaz sıcaklarında içimizi serinletecek gibi görünüyor. Betayı oynamak için oyunun Deluxe Edition sürümüne sahip olmanız gerektiğini de tekrar hatırlatmış olalım. Peki siz ilk oyunu oynamış mıydınız? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

3 YORUMLAR

guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
17 Nisan 2024 10:07

UI’ı kötü ama oyun atmosfer güzel

Anonim
Anonim
18 Nisan 2024 23:29

fazla abarttılar bu oyunu ben pek alışamadım ilk oyunun yanında geçemez böyle mekaniklermi olur…

Anonim
Anonim
21 Nisan 2024 01:28

Daha birinciyi bitiremedim

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: