Hikâye Takipçilerine: Five Nights at Freddy’s Serisinin Oynama Sırası

Paylaş

Five Nights at Freddy’s oyunlarını hangi sıra ile oynayacağınız konusunda soru işaretleriniz mi bulunuyor? Doğru adrestesiniz! Bu yazımızda hikâyeyi takip etmek isteyen oyuncular için FNAF oynama sırasını derledik.

Five Nights at Freddy’s oyunlarını hikaye sırasına göre oynayın

Bundan dokuz yıl önce hayatımıza giren Five Nights at Freddy’s serisinin yeni oyunu Help Wanted 2 çıktı. Yine VR üzerinden bizlere farklı bir korku deneyimi sunmak isterlerken takipçilerinin merakla beklediği kısım yeniden konuşulmaya başlandı: Bu oyunun hikâyeye katkısı nasıl olacak? Ve tabii ki de burada en önemli olan şey; yani, hikâyedeki zaman çizelgesi devreye giriyor.

Filmiyle beraber bu oyun serisine çekildiyseniz fakat hikâye gidişatından pek de emin değilseniz, bu liste tam size göre. Hadi, gelin, Help Wanted 2’nin sıralamada nereye gelebileceğine birlikte bakalım.

Dikkat: Açıklamalar spoiler içeriyor. Spoiler yemek istemiyorsanız yalnızca oyunların başlıklarına bakınız.

Aşağıdaki başlıklarımızdan sırasıyla hangi oyundan başlayarak devam edeceğinizi takip edebilirsiniz. Sıralama, serinin hikayesinin başlangıç noktası baz alınarak yapılmıştır.


1.) Five Nights at Freddy’s 4

Hikâyesel olarak her şeyin başladığı noktaya, hikâyenin tam olarak anlam kazanmaya başladığı ilk oyuna gidiyoruz. Burada şöyle önemli bir şeye daha değinmemiz gerekiyor: Kitapların, oyunların ve film serisinin aynı evren olmadığını unutmamak gerek. Fakat Scott’ın bu oyunla ilgili yaptığı açıklamalardan ve son çıkan kitaptan burada oynadığımız kişinin CC(Ağlayan Çocuk) değil; ağabeyi, yani Michael Afton olduğunu fark ediyoruz. Oğlunu cezalandırırken aynı zamanda da onu bir test deneyi olarak kullanmayı, bir taşla iki kuş gibi gören William; Michael’a gaz vererek halüsinasyonlar göstermeye başlıyor. Belki de bu, biz oyunculara kapalı kutunun anlamını biraz daha açıklayıcı bir hâle getirmiş olabilir.

Fnaf oynama sırası
Five Nights at Freddy’s 4

2.) Five Nights at Freddy’s 2

Bu oyun, hayranların; paylaşımlardaki ve oyundaki görsellerden ortaya attığı yüzlerce teorinin, oyun içerisinde mini oyunlarla daha da anlam kazanmaya başladığı ilk oyun niteliğini taşıyor. Hikâyenin yavaş yavaş derinleşmeye başlaması, o dönem takip eden hayranlar için oyunun yerinin kendilerinde ayrı olmasını sağlarken değinmemiz gereken bir diğer kısma; yani, bu oyunu kim olarak oynadığımıza bakmamız gerek. Oyunun ana kısmında sıradan bir güvenlik görevlisi olan Jeremy olarak, özel ayarlanan gecelerindeyse her şeyin ardındaki William Afton olarak oynuyoruz. Farklı bir isimle, artık içinde bulunamadığı markalaşmış yapıya sızarak planlarını yerine getirmeye çalışmasına ve kendisinin sonunun gelişine tanıklık ediyoruz. Yoksa yeni bir başlangıca mı demeli?

Five Nights at Freddy's 2
FNAF oynama sırası.

3.) Five Nights at Freddy’s: Sister Location

Yıllar geçip gidiyor. Babasının ardında kalanları bir bir gezerek gerekli olanı yapmaya ant içen; aynı zamanda da serinin asıl ana karakteri diyebileceğimiz, Michael Afton ile bir maceraya çıktığımızı ilk fark edişimizi sağlayan oyundur kendisi. Oyunların çıkış süresine takiben dördüncü ve beşinci oyunda William’ın gözünü intikam ve güç hırsıyla bürüyen lanetin, ailesini ne vahim durumlara soktuğuna tanıklık ediyoruz.

FNAF hangi sırayla oynanır
Five Nights at Freddy’s: Sister Location

4.) Five Nights at Freddy’s

Michael’ın, babasının yaptığı şeyleri öğrenmesiyle birlikte kız kardeşini bulması ve ardından gerçekleşen “kepçeleme” olayı; istese de istemese de kimseyle muhatap olamayacağı işleri tek geçim kaynağı hâlini yaparken bu, babasının yaptığı işe son verme hedefiyle birleşiyor. Böylece oyunların çıkış tarihine göre ilk oyunumuza geçiş yapmış oluyoruz.

Five Nights at Freddy's
Five Nights at Freddy’s

5.) Five Nights at Freddy’s 3

Çıkış sırasına göre; birinci oyunda Michael’ın erkek kardeşini Golden Freddy’le, kız kardeşini de beşinci oyunda Circus Baby ile görmüşken hikâyesel gidişatta son aile birleşmesini üçüncü oyunda, William Afton’la yapıyoruz. Bu oyunda yine Michael’la oynarken dördüncü oyun için değindiğimiz gaz olayının yarattığı travmalarla nasıl halüsinasyon olarak Michael’a döndüğünü tecrübeliyoruz. Amaç, babasının başlattığı işe son vermek ve ruhları huzura kavuşturmak. Kısmen başarılı oluyoruz fakat William Afton’ın dediği gibi: O her zaman geri dönüyor.

Five Nights at Freddy’s 3
Five Nights at Freddy’s 3

6.) Five Nights at Freddy’s Pizzeria Simulator

Bu sefer Michael Afton olarak, babasının eski iş ortağı ve şu anda bu markalaşmanın tek geçerli sahibi olan Henry’den aldığımız hakla hem markanın adını temizlemeye hem de bu sefer gerçekten bu işe son vermeye ve Afton ailesini küllere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Kendimizle birlikte.

Five Nights at Freddy’s Pizzeria Simulator
Five Nights at Freddy’s Pizzeria Simulator

7.) Five Nights at Freddy’s: Ultimate Custom Night

Sonunda ölümün olmadığı, bitmek bilmeyen sonsuz bir işkence… Her yer küle dönüp yerle bir olduktan sonra; Golden Freddy’nin içindeki ruhlardan biri olan Cassidy’nin, intikam almak için William Afton’a özel bir Cehennem yarattığını görüyoruz. En azından biz böyle söylüyorduk. Fakat Security Breach’te gördüğümüz Burntrap, ardından da Mimic, William’ın hâlâ hayatta olduğunu doğrularken Ultimate Custom Night’ta geçen bazı replikler; aslında bu kişinin William Afton değil, Michael Afton olabileceğini gösteriyor. Onları yakan William değildi, işlerine burnunu sokan da William değildi, keza onları engelleyen de o değildi. Kederden içleri nefretle dolmuş çocukların, öfkelerini katillerine benzeyen birisine yöneltmeleri gayet olabilirliğe sahip bir senaryo. Bu da şayet Security Breach kısmında bahsettiğimiz teori doğruysa, Glamrock Freddy’nin kafa karışıklığını tanımlar nitelikte. Michael’ın da ruhu huzur bulamamış ve kafası karışık demektir.

FNAF oynama sırası
Five Nights at Freddy’s: Ultimate Custom Night

8.) Five Nights at Freddy’s: Help Wanted

William Afton’ın klasik sözünü hatırlatmak gerekirse, o her zaman bir şekilde dönüyor. Yıllar sonra, markayı birisi canlandırma kararı alıyor ve namını temizlemek için bir oyun çıkartıyorlar. Bilinen her şeyin bir yalan olduğu, aslında korkulacak hiçbir şey olmadığını bastıran bu oyun; William Afton’ın bir beden bulabilmesi için beyin yıkama işleminden başka bir şey değil. İlk üç oyunu VR aracılığıyla oynamamıza fırsat verirken aynı zamanda da Glitchtrap ismiyle yeni görünümdeki William Afton’la ve William Afton’ın kuklası olacak kişiyle tanışıyoruz: Vanessa.

FNAF oynama sırası
Five Nights at Freddy’s: Help Wanted

9.) Five Nights at Freddy’s: Special Delivery

Markanın namını korku salmadan olumlu şekilde arttırabilmek ve yeni bir dükkâna, hatta eğlence merkezine temel oluşturabilmesi için yapılabilecek en iyi şey nedir? Tabii ki de animatroniklerin korkunç olmadığını insanlara fiziksel olarak gösterebilmek. Bunun en göz alıcı ve rahatça müşterilere sunulabilmesi için de ta evlerine kadar animatronikleri kuruluma getirmeyi ve orada bizzat kendileri birleştirmeyi vadediyorlar. Elbette ki bu istedikleri gibi gitmiyor, çünkü bir şekilde bu animatroniklerin temelinde William Afton’ın o gizli formülü de bulunuyor. Bunu yine markanın isminin zedelenmemesi için olabildiğince saf hâle getirerek animatronikleri zaptedecek gerekli yazılımı bir uygulamayla çıkartıyorlar. Vanessa’nın bu süreçte ekibin bir parçası olduğunu fakat sonradan atıldığını öğreniyoruz. Fakat Michael için ona benzediği söylenmesi yalan değil; aslında, gerçekten de babasına benziyor. Çünkü Vanessa da şirkete kılık değiştirerek, bu sefer güvenlik görevlisi olarak giriyor.

Five Nights at Freddy’s: Special Delivery
Five Nights at Freddy’s: Special Delivery

10.) Five Nights at Freddy’s: Security Breach

Yeni temeller atıldı, bu sefer çok daha büyük bir şekilde: Mega Pizzaplex oldukça ses çıkartarak açıldı. Fakat her şey gözüktüğü gibi mükemmel mi? Tabii ki de değil. Eğlence merkezinin kapanmasının ardından içeride kalan bir çocuk olan Gregory olarak oynuyoruz.

Amacımız sağ salim bu merkezden kaçabilmek ve Vannessa’ya yakalanmamak. Bu süreçte Vanessa’nın iyi niyetli bir güvenlik görevlisi olmadığını öğreniyoruz. Animatronikler çok daha gelişmiş, çok daha özelliğe sahip ve aslında çok daha korkunçlar. Fakat önemli bir farkları var: Aslında onların içlerinde ruh yok. En azından biz öyle biliyoruz. Fakat oyun süresince gördüğümüz Afton ailesini temsil eden şeyler ve bazı mini oyunlardan ötürü Mega Pizzaplex’i asıl açan kişinin aslında Bayan Afton olduğu ve bunların hepsini Afton ailesini yeniden bir araya getirmek için yaptığına dair bir teori bulunmakta.

O kısmı doğru olmasa bile Glamrock Freddy’nin eğlence merkezinin altında eski dükkânın kalıntılarını gördüğünde bir şeyleri hatırladığı gerçeğini ve Gregory’e bilinçsizce yardım etme isteğiyle dolup taştığını biliyoruz. Bunun sebebini kardeşine benzetmesi olduğuna bağlayabiliriz. Fakat bunu, sahnedeki yaşadığı sorun sebebiyle animatroniklere yüklenmiş kötü yazılımının devre dışı olması diye de açıklayabiliriz.

Five Nights at Freddy’s: Security Breach
Five Nights at Freddy’s: Security Breach

En azından şunu biliyoruz ki son teknolojilere sahip bu animatronikler; kötü yazılımdan arındıklarında, asıl hedefleri çocukların iyiliği olması. Bundan dolayı da onları koruma içgüdüsüyle hareket ediyorlar. Bunu Security Breach’in Ruin ek paketinde de Roxy ile görmüş olduk. Yine de Ultimate Custom Night kısmında değindiğimiz teoriyle birlikte Glamrock Freddy’e bir göz gezdirin deriz.

Ruin’i ek içerik olması sebebiyle Security Breach’ten ayırmadan gözlemleyeceğiz. Bu ek içerikle birlikte, Gregory’nin; Vanessa’nın zihninden Vanny’i silerek Freddy’le birlikte üçünün Mega Pizzaplex’ten çıkıp kurtulduğu sonun, gerçek son olduğunu öğrenmiş olduk. Kendisinin dışarıda; keyfi yerinde ve gayet sağlıklı olduğunu öğrenirken onu kurtarmak için gelen Cassie olarak oynayan biz oyuncular, en sonunda beklemediğimiz bir gerçekle karşılaşıyoruz: Onca zaman bizi parmağında döndüren meğerse Mimic denen bir animatronikmiş. O kim derseniz; uzun lafın kısası, ünlü bir söz var: “Ben her zaman geri dönerim.”


11.) Five Nights at Freddy’s: Help Wanted 2

Help Wanted’ta, çıkış sırasına göre ilk beş oyunu ve ek içerikleri oynarken bu sefer Mega Pizzaplex teması eşliğinde ek içeriklere erişim sağlıyor ve Sister Location’a yeniden giriş yapıyoruz. Oyunun sonlarından birisinde Cassie’nin, Vanny maskesini aldığı ilk ana ait olan sonun doğrudan; Vanny’nin bizi kapana kıstırıp gittiği sonun da sembolik olarak bize sunulduğunu düşünüyoruz. Mimic’in Ruin’de bizi nasıl yönlendirdiğini ve aslında her yerde nasıl gözü, kulağı ve eli olduğunu hatırlarsak Vanessa’nın zihninden onu silip gitmesiyle birleştirince anlıyoruz ki bu oyun boyunca Mimic, yani William Afton olarak oynuyoruz. Bu, mevcut teorilerden yalnızca birisi diyebiliriz.

FNAF oynama sırası
FNAF oynama sırası

Sonuç

Help Wanted serisi, diğer oyunlar arasında bir köprü niteliği taşıyor. Ruin ek paketiyle birlikte temeli atılan Mimic, bu şekilde desteklenerek bize birçok soru işaretleriyle birlikte önü açık bir kapı bırakıyor. Sizce bizi neler bekliyor? Mimic olarak William Afton’ın sonraki hamlesi ne olacak? Gregory, Freddy ve Vanessa; Cassie’yi kurtarmak ve William Afton’ın işini bitirmek için geri dönecek mi? Yoksa teorilerden birisi olan, Cassie’nin babası gerçekten de Michael Afton’ın Bonnie maskesi takan arkadaşı olabilir mi? Help Wanted 2’de kızımızı kurtarmaya çalışan bir çalışan olabilir miyiz?

Ayrıca, Five Nights at Freddy’s serisinin aynı zamanda bir masa oyunu olduğunu biliyor muydunuz? Artık öğrenmiş oldunuz! Yanıtlarınızı ve çok daha fazlasını bekliyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler, bol oyunlu ve teorili vakitler dileriz.

İdil Barbaros
İdil Barbaros
Kendimi bildim bileli oyunlar içerisinde büyümüş birisi olarak bu sevdamı hâlâ ilk günkü gibi korumaktayım. Öyle ki gelecekte kendi oyunumu yapma hevesiyle adım adım ilerlediğim bu yolda, her daldan oyunları tecrübelemeye ve başkalarına biraz dahi olsa katkım olması için çalışıyorum.

21 YORUMLAR

guest

21 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ataritalı
Ataritalı
23 Aralık 2023 20:12

Ne kadar uğraştın ?

Anonim
Anonim
Reply to  Ataritalı
9 Ocak 2024 04:11

Yılların birikimi ve birazcık ek araştırma dersek çok sanıyorum. 🙂 Fazla detaylı bir hikâyeyi olabildiğince kısa ve mantıklı toparlayarak özetlemeye çalışmak sandığımdan zor oluyormuş. Fakat değdiyse ne âlâ. <3

Ataritalı
Ataritalı
23 Aralık 2023 20:55

Yanlış sl 2 den önce ve special delivery hikayeye dahil değil

Ataritalı
Ataritalı
Reply to  Ataritalı
24 Aralık 2023 17:50

Speical delivery muhtemelen help wantedla bağlantılıdır

Ataritalı
Ataritalı
Reply to  Ataritalı
26 Aralık 2023 09:04

Dahil special delivery oyununda animatronikler glitchtrap tarafından virüsleniyolar yani eve gelen robotlar glitchtrapın etkisinde

Ataritalı
Ataritalı
23 Aralık 2023 21:11

Teşekkürler

Ataritalı
Ataritalı
23 Aralık 2023 22:00

gayey başarılı bir yazı,bence FNAF(Five Nights At Freddys)hakkında daha fazla yazmalısın yazılarını sürekli takip etmeye gayret göstereceğim.:)

Anonim
Anonim
Reply to  Ataritalı
9 Ocak 2024 04:12

Çok teşekkür ediyorum. Kitaplar kısmına pek hakim olmadığım için hikâyenin detayı açısından fazla detaylı içerikler henüz yapamam gibi ama genel olarak eğlenceli içerikler çıkartmaya çalışacağım. <3

Ataritalı
Ataritalı
24 Aralık 2023 09:34

Aslında ilk FNAF 2, FNAF 1, FNAF 4, FNAF 3 ve FNAF bestir

Ataritalı
Ataritalı
24 Aralık 2023 11:08

Michael SL(Sister location) da ölmüyorum.

Ataritalı
Ataritalı
24 Aralık 2023 11:21

Herkes bu zamana kadar Evan’ın komasında 4. oyunu yaşadığını sandı ama her şey ortaya çıktı

Ataritalı
Ataritalı
Reply to  Ataritalı
24 Aralık 2023 23:03

Ne zaman belirlendi bu olay. Nerden okuyabilir ya da izleyebilirim?

Ataritalı
Ataritalı
24 Aralık 2023 15:00

Filmi güzel

Ataritalı
Ataritalı
24 Aralık 2023 16:48

Fnaf 2 fnaf 1 den nasıl önce yaşanmış olabiliyo fnaf 2 de animatronikler eskimiş haldedir seymi oluyo fnaf 2 hani önceden yasaniyo ya eski hallerini birisimi onariyo sonra fnaf deki gibi animatroniklermi oluyo anlamadım?

Anonim
Anonim
Reply to  Ataritalı
10 Şubat 2024 09:57

Sanırım toy animatronikler burada çöpe atılıyor ve witheredler tamir oluyor

Ataritalı
Ataritalı
24 Aralık 2023 19:40

Şöyle bir detaydan da bahsetmek isterim ki; fnaf 3 mini oyunlarından birisinde William, fnaf 1 animatroniklerini parçalıyor. Ama iç iskeletleri yok. Bu iç iskeletleri de Dördüncü Dolap hikayesindeki gibi eriterek Funtime Freddy’ye enjekte ediyor. Bu aynı şekilde Molten Freddy’nin oluşumunu da açıklar. Ama funtimelar birleşip ennard oluyordu, yani Fnaf Sister Location, Fnaf 1’den sonra oluyor. Ve Fnaf 4 ile de Michael’ı oynadığımız doğru, ama Fnaf 4, Fnaf 3’den sonra geçmekte. Birkaç detay vardı, ama buraya yazamam, çok uzun olur. Onun dışında, Ruin DLC’si de, Help Wanted 2’den hemen sonra geçmekte. Kısaca asıl sıralama (günümüzdeki en mantıklı teorilerle): Fnaf 2, Fnaf 1, Fnaf SL, Fnaf 3, Fnaf 4, Fnaf 6, UCN, HW, AR, SB, HW2, Ruin gibi bir şekilde ilerliyor. Kitaplar ve film farklı evren diyen arkadaşları umursamayacağım bile. Sorusu olan, R1P ve Tarıktrap gibi youtube kanallarına bakabilir. Bu bir reklam değildir, gayet mantıklı ve kaliteli teori videoları var. Okuduğunuz için sağolun

Ataritalı
Ataritalı
25 Aralık 2023 00:15

Security Breach Ruin nerde?

Ataritalı
Ataritalı
Reply to  Ataritalı
31 Aralık 2023 14:58

Harbi ruin nerde

Anonim
Anonim
Reply to  Ataritalı
9 Ocak 2024 04:17

Help Wanted 2’nin muhtemelen Ruin’le aynı anda ya da hemen önce gibi bir arada geçiyor olmasından ötürü Security Breach’ten ayrı olarak almamayı tercih ettim. Fakat tabii ki de o şekilde de alabilirsiniz, bir sıkıntı olmayacaktır

Ataritalı
Ataritalı
31 Aralık 2023 20:53

İyisiiiiiiiiin

Ataritalı
Ataritalı
2 Ocak 2024 22:40

HELP WANTED 2(TAHMİNİM): Bence En başta dediğimiz gibi Cassie’nin babası olarak oynayıp Babası Cassie’yi kurtarın a Cassie Roxy’nin eski haline dönmesini ister ve ortaya Gregory çıkar. Glamrock FREDDY ölürse Gregory hem üzülür ve Cassie’nin babası Gregory’e çok kızar olay kavgayla biterken Cassie’nin babası finalde WİLLİAM afton ile dövüşür ve sonra Cassie’nin babası ölür Cassie’nin üzülmesini istemeyip tüm animatronikleri tamir eder ve WİLLİAM Afton yine ölür.

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: