FiveM RolePlay Sunucularında Sıkça Duyulan Terimleri Anlamlarıyla Birlikte Detaylıca Açıkladık!

Paylaş

FiveM RP sunucularında çokça duyacağınız RP terimlerini ve bu terimlerin anlamlarını detaylı bir şekilde ve örneklerle açıkladık!

FiveM RP Terimleri Listesi

 • RolePlay
 • Erotic RP (ERP)
 • Non-RP
 • Fear RP (FRP)
 • Fail RP
 • Refuse RP
 • Bug Abuse
 • In Character (IC)
 • Out of Character (OOC)
 • IC – OOC Role Mixing
 • Character Kill (CK)
 • PK
 • Random Deathmatch (RDM)
 • Vehicle Deathmatch (VDM)
 • Power Gaming (PG)
 • Meta Gaming
 • New Life Rule (NLR)
 • No Value of Life (NVL)
 • Combatlog
 • Revenge Kill (RK)
 • Gun Out Of As (GOOA)
 • Problock
 • Copbait
 • Retarted RP
 • Ninja Jacking
 • Car Ramming

FiveM RP terimleri bu şekilde, her bir terimin ayrı bir anlamı olduğundan alt başlıklarda bu kelimelerin anlamlarını detaylı ve örneklerle birlikte anlattık. Ayrıca sıkı bir GTA 5 oyuncusuysanız mutlaka bilmeniz gereken ve oyundaki tüm hile kodlarını aktardığımız GTA 5 Hileleri içeriğimize mutlaka göz atmanızı öneririz.

FiveM RolePlay Terimleri
Daha iyi bir rol yapmak ve sunucu kurallarına uymak için FiveM RolePlay terimlerine hakim olmalısınız.

Tekrardan konuyu FiveM ve RP sunucularına çevirelim. FiveM’i yeni yeni duymaya başladıysanız bu bağlantıya tıklayarak RP sunucuları gibi daha birçok çok oyunculu GTA 5 sunucularına FiveM üzerinden erişebilirsiniz.

Tabii RP sunucularının bazılarında sunucuya alım mülakatları olabiliyor. Bu sebeple FiveM RP terimlerini öğrenmek bu mülakatlardan geçmenizi sağlayabileceği gibi mülakatsız sunuculardan kalıcı uzaklaştırmalardan da kaçınabilirsiniz.

RolePlay Nedir?

RolePlay kısaca rol yapma demektir. GTA 5 RP sunucuları da aslında birer “roleplay” yani rol yapma sunucularıdır. Bu tür sunucularda var olmayan bir karakter oluşturup onun hayat hikayesini yazar ve oynarız.

Erotic RP – ERP Nedir?

Erotic RP ya da daha kısaltılmış haliyle ERP, adından da anlaşılacağı üzere erotik rol yapmadır. Kimi sunucular buna izin verirken kimi RP sunucusu bunu tamamen yasaklar. FiveM RP terimleri arasında bir hayli kullanılan ERP, karakterinizin partneriyle yapılabilecek bir rol olduğundan dolayı ERP rolü CK gibi izin alınması gereken bir rol türü.

Non-RP Nedir?

Non-RP, rol yapmayı kabul etmemek anlamına gelir. Haliyle RP sunucularında rol yapmayı kabul etmemek bir bakıma sunucu kurallarını hiçe saymak demek. RP sunucularında rol yapmayı reddeder yani Non-RP yaparsanız sunucudan kalıcı ya da geçici bir süreliğine uzaklaştırılabilirsiniz.

FiveM RP Rehberi
Bazı RP Sunucuları “whitelisted” yani kayıtlı üye aldığından dolayı sunucu mülakatlarında FiveM RP terimleri sorulabiliyor.

Tabii bu uzaklaştırma kurallarına sunucu sahipleri karar verdiğinden dolayı ne kadar bir uzaklaştırmaya sebep olduğunu söylemek yanlış olur.

Fear RP – FRP Nedir?

Fear RP ya da kısaltılmış haliyle FRP, korku içerisinde olmanız gereken bir rol türüdür. Örneğin sizi kaçıran ve silah doğrultan kişiye karşılık vermemeniz gerekir. Tabii bazı farklı durumlar olabileceğinden dolayı tamamen FRP yapmanız gerekmeyen roller de olabilir. Bu kural daha çok rolün gidişatına ve olayına göre belirlendiğinden net olarak şunu yapmamalısınız demek yanlış olur.

Fail RP Nedir?

Fail RP, yapamayacağınız bir durumu oyunun mekaniklerini kullanarak yapmak demektir. Basit ve komik bir örnek vermek gerekirse elleriniz havadayken bağcıklarınızı bağlamak gibi bir durumdur. Rolü bozacak ya da gerçek dışı durumlarda Fail RP terimiyle karşılaşılabilir.

Refuse RP Nedir?

Refuse RP, rol yapmayı reddetmek anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse bir karakter sizin karakterinizi silahla kaçırmaya çalışırken silah yokmuşçasına davranmak ya da umursamamak diyebiliriz. Haliyle böyle bir durum FiveM RP sunucularında yasaktır.

Bug Abuse Nedir?

Bug Abuse bile bile bir hatayı, sunucu açığını kullanarak avantaj sağlamak anlamına gelir. Örneğin sunucuda bir sınırsız para ya da ücretsiz ve sınırsız silah sahibi olmayı sağlayan bir açık varsa ve bu durumu bilerek yapmak Bug Abuse’a yani isteyerek hatayı avantajına kullanmaya girer.

FiveM Bug Abuse
Bug Abuse, bir oyun ya da sunucu açığını avantajınıza ve bilinçli bir şekilde kullanmaktır.

Bug Abuse illa ki sınırsız para ya da dediğimiz gibi silah açıklarına değil, aksine tüm sunucu açıklarında olabilir. Başka bir örnek vermek gerekirse araba çalma esnasında bir açıktan yararlanarak saniyeler içerisinde arabanın kilidini açmak ya da çalıştırmak gibi de olabilir. Özetle RP olsun ya da olmasın hiçbir FiveM sunucusunda Bug Abuse yapmayın.

In Character – IC Nedir?

IC açılımı In Character anlamına gelir. Karakterin bildiği bilgileri ya da yapabileceği şeyleri içerir. FiveM RP sunucularında IC olarak oynamalısınız, yani karakteri bizzat yaşamalısınız. Oyun dışarısından edindiğiniz bilgiler sizin IC’nize yansımamalı.

Fivem In Character Nedir
In Character, karakteriniz edindiği bilgilerdir.

IC-OOC Mixing buna en güzel örnek. Merak etmeyin, birkaç başlık aşağıda bu FiveM RP teriminin ne anlama geldiğini detaylıca açıkladık. Dilerseniz doğrudan içeriğimizin ilgili bölümüne sayfayı kaydırarak ulaşabilirsiniz.

Out of Character – OOC Nedir?

Out of Character yani OOC, karakter dışında edindiğiniz yani gerçek dünyadan edindiğiniz bilgilerdir. Örneğin Discord üzerinden aldığınız daha öncesinden hem karakterinizin hem de sizin bilmediğiniz bilgi aslında OOC bilgidir.

FiveM Out of Character Nedir
Out of Character yani OOC, sizin bildiğiniz ancak oyun karakterinizin bilmediği bilgilerdir. Elbette gerçek hayatta öğrendiğiniz bilgileri rolünüze yansıtmamalısınız.

OOC ve IC yani sizin ve karakteriniz bilgileri birbirine karışmamalı ve bu durum rolünüze yansımamalı. Karakterinizin bildiği bilgiler çerçevesinde rolünüzü yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde sunucudan uyarı alabilir ve hatta uzaklaştırılabilirsiniz.

IC – OOC Role Mixing Nedir?

IC ve OOC Role Mixing, gerçek hayatta edinilen bilgiyle oyun içerisindeki karakterin bilgilerini karıştırmaktır. RP sunucularında kesinlikle yapılmaması gereken bir durum olduğundan dolayı eğer geçici ya da kalıcı olarak yasaklanmak istemiyorsanız Role Mixing yapmamalısınız.

Character Kill – CK Nedir?

Character Kill ya da kısatılmış şekliyle CK, karakterin öldüğü anlamına gelir. Bazı RP sunucularında bu FiveM RP terimi oldukça kullanılır, hatta bir başkası sizin karakterinizin “tamamen” öldürmek istediğinde sizin onayınızı almak zorundadır.

FiveM CK
CK, karakterinizin hayatını kaybettiği anlamına gelir.

Karakterinizi bilerek öldürmek istediğinizde aslında CK “çekmiş” oluyorsunuz. Ayrıca bir başkası sizin karakterinizi rol icabı öldürmek istiyorsa sizden /do komutuyla “CK izni?” şeklinde izin istiyor. Tabii ki bu soruyu onaylarsanız GTA 5 RP sunucunuzdaki karakteriniz ölüyor ve hikayeniz sonlanıyor.

PK Nedir?

PK, karakterinizin kısa süreliğine hafıza kaybı ya da bilinç kaybı yaşadığını gösterir. Karakterinizin aldığı darbe ya da kaza sonucu hafızanız silinebilir. Bunu kendi isteğinizle yapabileceğiniz gibi aynı zamanda bir başkası tıpkı CK izni gibi PK izni isteyebilir.

FiveM PK Nedir
PK, karakterinizin geçici ya da kalıcı süreliğine hafızasını kaybetmesidir.

PK izni verildiği taktirde yaşadığınız olay -örneğin bir kaçırılma ya da alıkonma- hafızanızdan silinir ve bunu role yansıtamazsınız. PK kuralına uymamak rol dışına çıkabileceğinden ve rolün gidişatını bozabileceğinden sunucudan yasaklanabilirsiniz.

Random Deathmatch – RDM Nedir?

Random Deathmatch ya da RDM, herhangi bir hikayeye ya da role dayanmadan bir karaktere saldırmaktır. Haliyle bu durum RP sunucularında kesinlikle yapılmaması gerekiyor. Aksi taktirde uyarı dahi almadan sunucudan kalıcı olarak uzaklaştırılabilirsiniz.

Vehicle Deathmatch – VDM Nedir?

Vehicle Deathmatch ya da kısaltılmış haliyle VDM, hikayesiz/rolsüz bir şekilde kasten rastgele karakteri araçla bilerek ezmektir. Tabii burada yanlışlık ya da bir hikaye olabileceğinden dolayı FiveM RP sunucularında çok fazla uygulanan bir kural değildir. Elbette geçerli bir kuraldır ancak bu sebepten yasaklanmış pek fazla oyuncunun olmadığını da belirtelim.

Power Gaming – PG Nedir?

Power Gaming (PG), gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyunda gerçekleştirmektir. Örnek vererek daha detaylıca açıklayalım, örneğin; ciddi bir kaza gerçekleştirdiğinizde normal bir şekilde hayatınıza devam edemeyeceğiniz gibi oyun içerisinde de böyle bir şeyi yapmamalısınız. Kazanın ya da olayın şiddetine göre uygun rol yapmanız hatta ciddi bir kazaysa hastaneye dahi gitmeniz gerekiyor.

Meta Nedir?

Meta Gaming ya da Meta, oyun dışı öğrendiğiniz bilgiyi oyun içerisine yansıtmanızdır. IC – OOC Mixing ya da Role Mixing ile birebir aynı anlama sahiptir. Daha da açıklayıcı olmak gerekirse oyun dışarısından -örneğin Discord sohbetinden- edindiğiniz bilgiyi oyuna yansıtmanızdır. Haliyle bu durum neredeyse tüm RP sunucularında yasaktır.

New Life Rule – NLR Nedir?

New Life Rule ya da NLR, karakterinizin öldüğü taktirde yeni bir karakter oluşturup aynı sunucuda oynamaya devam ettiğinizde önceki karakterinizin edindiği bilgileri unutmaktır. Örneğin karakterinizin kardeşini oluşturup aynı bilgilere sahip olamazsınız.

No Value of Life Nedir?

No Value of Life, oyun içerisindeki karakterinizin hayatının herhangi bir değeri olmadığı anlamına gelir. RolePlay sunucularında gerçek hayat davranışları sergilendiğinden dolayı NVL kuralına uymanız gerekmekte.

CombatLog Nedir?

CombatLog, savaş ve kovalama gibi durumlarda aniden kasten oyundan çıkmaktır. Elektrik gitmesi gibi durumlarda rol telafisi yapılamayacağından dolayı olay hakkında hem rol esnasındaki oyuncuyu hem de sunucu yetkililerini bilgilendirmeniz iyi olacaktır.

FiveM Combatlog Exit Nedir
CombatLog, çatışma ya da kovalama gibi durumlarda oyundan çıkmak anlamına gelir. Kelimedeki “Log” ifadesi de “Logout” anlamına gelir.

Anlık olarak yaşanan, örneğin oyunun hata (crash) verip kapanması ya da birkaç saniyeliğine internetin kopması gibi durumlarda rolü telafi etmenizi öneririz. Örneğin yaşadığınız o anki stresle çalılıklarda bayıldığınızı ancak tekrar kovalamaca içerisine girdiğiniz bir senaryoyu oluşturabilirsiniz.

Revenge Kill – RK Nedir?

Revenge Kill yani RK, intikam alamayacağınız anlamına geliyor. Örneğin birisi sizin karakterinizi sizden izin alarak CK’ladıysa karakterinizin kardeşini oluşturup benzer bir hikaye üzerinden ilerleyemezsiniz. Kısacası role uymayacak şekilde intikam peşine koşmamanız gerekiyor.

Karakterinizin hafif yaralandığı durumlarda -mesela birisi size arabayla çarptığında- intikam alabilirsiniz. Tabii bu intikam karakterinizin kişiliğine ve hayal gücünüze göre değişir.,

Gun Out Of As – GOOA Nedir?

Gun Out Of As ya da kısaltılmış haliyle GOOA, oyun içerisinde çantayla taşınması gereken uzun namlulu silahları cebinizden çıkarır gibi çıkarmaktır. Bazı GTA 5 RP sunucularında silah çantası gibi bir şey olmadığından dolayı çok sık karşılaşılan bir FiveM RP terimi değildir.

ProBlock Nedir?

Problock, araçlarla binaların giriş ve çıkışlarını karakter geçemeyecek şekilde kapatmaktır. Bu durum doğrudan karşıdaki oyuncuların tepkisini ve rolünü kısıtlayacağından dolayı birçok sunucuda Problock yapmak yasaktır. Şimdi sıradaki FiveM RP terimleri maddesine geçelim.

Copbait Nedir?

Copbait, oyundaki polislerin bilerek dikkatini çekmektir. Bu duruma en güzel polis gördüğünüzde şehir kurallarına uymamak örneğini verebiliriz. Konuyu daha da açmak gerekirse polisin olduğu bölgede hızlı araç sürmek, drift yapmak ve bunun gibi diğer kurallara uymamak.

FiveM Copbait
Copbait, peşinize bilerek polis takmaktır. Polisi tuzağa çekerek rol yapabilirsiniz.

Copbait’in bilerek yapıldığını ve bir amacının olduğunu da belirtelim. Örneğin bir polis karakterini tuzağa çekmek istiyorsanız aracınızla drift yaparak peşinize bir polis ekibi takabilir ve ekibinizle anlaştığınız konuma doğru polisi çekebilirsiniz.

Retarted RP Nedir?

Retarted RP, deli rolü ya da amaçsızca rol yapmaktır. Karakterinizin bir zihinsel problemi yoksa Retarted RP yapmaktan yani amaçsızca rol yapmaktan kaçınmalısınız. Bu duruma örnek vermek gerekirse amaçsız bir şekilde başka karakterlere sataşmak ya da suç işlemek diyebiliriz.

Ninja Jacking

Ninja Jacking, role girmeden araç çalmaktır. Örnek vermek gerekirse aracının içerisinde bulunan bir kişinin aracına el koyacaksınız, bu durumda doğrudan araca yaklaşık oyunun mekaniğini kullanarak karakteri araçtan çıkarmak yerine “/me” kodunu kullanarak rol yapmanız gerekiyor.

Car Ramming Nedir?

Car Ramming, çevredeki nesnelere ve hatta oyuncuların araçlarına rastgele bir şekilde çarpma anlamına gelir. Tabii bazı durumlarda yanlışlıkla ya da bilinçsiz bir şekilde etrafa çarpabilirsiniz bunda hiçbir sorun yok.

Şimdilik RP sunucuları içerisinde en çok kullanılan FiveM RP terimleri ve açıklamaları bu şekilde, ayrıca videolu bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız aşağıya eklediğimiz videolu rehberden FiveM RolePlay terimleri videosuna göz atabilirsiniz.

GTA 5 FiveM RP Terimleri
Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: