F1 23 İnceleme

Paylaş

Codemasters’ın ve oyun dünyasının en popüler serilerinden bir tanesi olan F1’in en yeni oyunu F1 23 bugün itibarıyla piyasaya sürüldü. Biz de oyunu önden oynama fırsatı bulduk ve inceledik. Gelin, F1 23’ün rekabet dolu dünyasına birlikte göz atalım.

F1 23 - İnceleme Özeti
F1 23 – İnceleme Özeti

F1 23, her zamanki F1 deneyiminin üzerine inşa edilmiş gelişmiş bir deneyim vadediyor.

Hazır incelemenin başlarındayken belirtmek istiyorum ki bu incelemeyi birazcık daha yüzeysel tutmaya çalışacağım ve simülasyon türünün getirdiği teknik detaylara olabildiğince girmeyerek yeni oyuncuların gözünü korkutmayacağım. Aslında bu incelemenin F1’e ilgisi olup da simülasyon oyunlarına giriş yapmak isteyen bir kitleye hitap etmesini istiyorum. Tabii siz tecrübeli simülasyoncuların bazı merak ettiği soruları da cevaplayacağım. O hâlde başlayalım.

Kısa süreli de olsa F1 22 deneyimlemiş bir oyuncu olarak, F1 23’e girdiğimde merak ettiğim ilk şey son oyunun üzerine ne koyulduğuydu. Hâliyle oynanış esnasında ana odağımı buna yoğunlaştırdım ve oyunun sunduğu gelişmiş deneyimin keyfini çıkardım. F1 23’te en çok hissettiğiniz şey araç kullanımının gerçekten daha iyi olması ve oyunun daha gerçekçi hissettirmesi. Özünde bir simülasyon serisi olan F1 oyunları, F1 23 ile birlikte çıtayı gerçekten yükseltmiş ve simülasyon ile F1 severler için gerçekten eşi benzeri olmayan bir deneyim hâline gelmiş. Oyun içerisinde yer alan her pistin gerçeği yansıtması ve oynanış esnasında oyuncunun karşısına sunulan her elementin özenli bir şekilde tasarlanmış olması da oyunun gerçekçiliğini epey artırıyor.

F1 23 - Oyunun gelişimi
F1 23 – Oyunun gelişimi

F1 23’ün daha iyi pistlerde daha iyi bir araç kullanımı sunması sadece oyunun temel keyfini yükseltirken, gerçekten daha iyi bir hikâye ile de buluşunca özellikle F1’e ilgi duyanlar için unutulmaz bir tecrübe diyebilirim. Codemasters, bu noktada F1 konusundaki deneyimini kavuşturmuş ve gerçekten sürükleyici bir macera sunmayı başarmış. Tüm bunların yanı sıra özellikle de kritik yarışlar esnasındaki yapay zekaların agresifliğinde artış gözlemdiğimi söyleyebilirim. Bu agresifliği özellikle kariyer yaparken gözlemleme fırsatı buldum. Aynı zamanda oyun içerisindeki animasyonlar da epey gelişmiş.

Detaylarına incelemenin ilerleyen kısımlarında değinecek olsam da oyunu bir direksiyon seti ile deneyimleme fırsatı buldum. F1 23’ün yol tutuşu, araç kontrolü ve görselliğin gösterdiği teknik gelişim ile birlikte Codemasters’ın serinin hayranlarını tatmin edecek bir iş ortaya koyduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

F1 23 - Hikâye
F1 23 – Hikâye

Direksiyon seti, klavye, F1 bilgisi ve simülasyon türüne giriş

Oyunun hikâye modunu bir süre deneyimledikten sonra merak ettiğim bir diğer noktaysa kariyer modu oldu. Bildiğiniz üzere oyun içerisinde co-op bir kariyer modu seçeneği bulunuyor ve bu maceraya bir arkadaşınız ile birlikte atılabiliyorsunuz. Ben de sevgili editörümüz Alparslan Gürlek’ten rica ettim ve EA Play aracılığıyla oyunun deneme sürümünü yüklemesini istedim. Böylece iki kişilik bir kariyer serisi başlatmış olduk. Aslında buradaki ana odak noktamız, oyunun farklı oynanış stilleriyle ne kadar iyi olduğunu test etmekti. Ben bir direksiyon seti ile deneyimledim. Alparslan da klavye ve fare ile oynadı.

Bildiğiniz üzere simülasyon oyunlarında klavye pek tercih edilmez. Bu tarz oyunlar için ana odak bir direksiyon seti olsa da kontrolcüler de müthiş bir seçenektir. Klavye de en sonlarda gelir. Bu yüzden klavye tarafının nasıl olduğunu da merak ettik ve o kısımda da Alparslan’dan bir kesite inceleme içerisinde yer vermek istedik.

F1 23’ü klavye ve fare ile oynamayı düşünenler için kendi tecrübelerimden nasıl bir oyun deneyiminin sizleri beklediğinden bahsedeyim. Birçok yarış oyununu klavye ve fare ile oynamak hayli güçtür ve özellikle arayüz anlamında F1 23’te de fare desteği bulunmuyor. Dolaşırken tamamen klavyeyi kullanıyorsunuz, dolayısıyla arayüzde hareket kabiliyetiniz fareye göre hayli kısıtlı.

Öte yandan araba sürüş hissi ya da mekaniklere hakimiyet konusunda klavye şaşırtıcı şekilde konforlu hissettirdi. Herhangi bir zorluk yaşamadım ve giriş gecikmesi gibi bir durum da söz konusu değildi. Tuş atamalarını başta kendinize göre ayarladıktan sonra tek kaybınız kontrolcü ya da direksiyon setlerinde olduğu gibi direksiyonu dilediğiniz gibi çevirememeniz. Neticede klavyede girdi aksiyonları kademeli olmadığı için bu da hayli normal. Kafanızda soru işaretleri kalmaması adına oyunun klavye ile de gayet keyifli şekilde oynanabildiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Alparslan Gürlek

Direksiyon seti tarafındaysa eğer hâli hazırda bir direksiyona sahipseniz ve simülasyon türünü seviyorsanız F1 23’ü kesinlikle kaçırmayın derim. F1 için özel direksiyon setlerini daha önce deneyimlememiş olsam da oyunun klasik bir direksiyon seti ile birlikte kusursuz çalıştığını söyleyebilirim. Özellikle yol hissiyatı ve yarışın rekabetini doğrudan deneyimliyor, cihazınızın sunduğu özelliklere göre birçok gerçekçi zorlukla yüzleşebiliyorsunuz. Codemasters, bu noktada neredeyse her cihaz için tam uyumlu ve rahat entegre edilen bir sistem uyarlamış. Yani direksiyon setiniz ile birlikte yaşayacağınız deneyimin oynanış deneyiminizi ve keyfinizi epey yükselteceği kesin.

Eğer hâli hazırda bir direksiyon setine sahip değilseniz ve simülasyon türüne yeni yeni giriş yapmak istiyorsanız da başlangıç seviyesi bir direksiyonun işinizi rahatlıkla görecektir. Tabii bu noktada bütçeniz ve size en uygun direksiyonu seçme etkenleri öne çıktığı için iyi bir araştırma gerekiyor. Eğer F1 sporuna ilgi duyuyorsanız ve simülasyon türüne giriş yapmak istiyorsanız açılışı F1 23 ile yapmak epey mantıklı olabilir. Zaten oyunun içerisinde barındırdığı ayrıntılı ayar seviyeleriyle birlikte mevcut deneyiminize göre rahatlıkla oyunu şekillendirebilirsiniz.

F1 23 - Simülasyonun zirvelerinden
F1 23 – Simülasyonun zirvelerinden

Son söz

F1 23’ün Codemasters’ın en iyi işlerinden bir tanesi olduğu kesin. Oyun içerisinde yaşadığım bazı performans sorunları dışında herhangi bir teknik hataya da rastlamadım. Özellikle yarışların en çekişmeli olduğu anlarda ve kalabalık çevre elementlerinin bulunduğu kısımlarda ciddi bir FPS düşüşü yaşanabiliyor. Tabii bu sorunun yeni güncellemelerle birlikte rahatlıkla çözüleceğini düşünüyorum. Oyunun geneliyle Codemasters, önceki oyunun üstüne epey bir koyarak tecrübesini konuşturmuş ve şahane bir simülasyon deneyimi sunmuş.

F1 23 - Nihai puan
F1 23 – Nihai puan
Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Codemasters’ın ve oyun dünyasının en popüler serilerinden bir tanesi olan F1’in en yeni oyunu F1 23 bugün itibarıyla piyasaya sürüldü. Biz de oyunu önden oynama fırsatı bulduk ve inceledik. Gelin, F1 23’ün rekabet dolu dünyasına birlikte göz atalım. F1 23, her zamanki F1 deneyiminin üzerine...F1 23 İnceleme