Eski Blizzard Başkanına Göre Bazı Oyunlara Bahşiş Verilebilmeli: “Benim 70 Dolarımdan Daha Değerliler”

Oyunlar bizim 70 dolarımızdan daha değerli olabilir mi?

Paylaş

Uzunca bir süre Blizzard’ın başkanı olarak görev almış olan Mike Ybarra, sosyal medya üzerinden oyunculara bir tavsiye sundu. Ybarra, oyuncuların bazı özel oyunları bitirdikten sonra geliştiricilere bahşiş verebilmesini öneriyor. Son zamanlarda tek oyunculu oyunları ağırlıklı olarak oynayan geliştirici, oyuncularda iz bırakan özel oyunlar için bahşiş verebilmenin seçenekler arasında olması gerektiğini düşünüyor.

Eski Blizzard Başkanı: “Biliyorum, birçok kişi bu fikri beğenmeyecek ama…”

Sosyal medya üzerinden görüşlerini paylaşan eski Blizzard Başkanı Mike Ybarra, bazı oyunları bitirdikten sonra geliştiricilere 10 veya 20 dolar daha bahşiş ödemek istediğini belirtti. Paylaşımında “Keşke bu insanlara 10 veya 20 dolar daha verebilseydim, çünkü bu benim ilk 70 dolarımdan daha değerliydi ve bana her saniye beş kuruş para harcatmaya çalışmadılar” ifadelerini kullandı.

Paylaşımın genelinde oyuncuya özel anlar yaşatan ve unutulmaz deneyimler sunan oyunlara vurgu yapıldığı gözümüze çarpıyor. Ybarra, bu tür yapımlara örnek olarak Horizon Zero Dawn, Red Dead Redemption 2, God of War, Baldur’s Gate 3 ve Elden Ring gibi oyunları gösterdi. Bu oyunların çok özel olduğunun altını çizerek, böyle bir seçeneği olsaydı bu oyunların geliştiricilerine oyunun fiyatına ek olarak 10-20$ kadar bahşiş bırakabileceğini belirtti.

Tabii ki bu fikri beğenmeyecek oyuncuların olduğunu da belirten Ybarra, gündelik hayatta diğer şeylere ödenen bahşişlerin ne kadar yorucu olduğunu da vurguladı. Kendisine göre oyunlara verilebilecek bu tür bahşişler, hayatın diğer parçalarında olduğu gibi baskılayıcı değil; geri bildirim sağlayacak türden olabilirmiş.

Eski Blizzard başkanı Mike Ybarra, oyunlara bahşiş verilebileceğini söylüyor.
Eski Blizzard Başkanına Göre Bazı Oyunlara Bahşiş Verilebilmeli: "Benim 70 Dolarımdan Daha Değerliler"

Mike Ybarra bu yılın Ocak ayına kadar Blizzard’da başkan olarak görev alıyordu. Microsoft’un oyun tarafında yaptığı yıkıcı işten çıkarmalar sonrasında kendisinin de şirketten ayrıldığını öğrendik. Blizzard’dan ayrılışının üzerine çok fazla teori üretilse de bu konu gündemden düşeli uzun zaman oldu.

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bizde derin izler bırakan, unutulmaz deneyimler sunan oyunlar oynamışızdır. Peki, sizler bu tür özel oyunlara bahşiş vermenin bir seçenek olmasını ister miydiniz? Verebilecek olsanız, bunlar hangi oyunlar olurdu? Gelin yorumlar kısmında bu konuyu ve bahşiş vermek isteyebileceğimiz tek oyunculu oyunları tartışalım!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: