Eric Barone ile Stardew Valley Röportajı: Yeni Oyunu İçin Türkçe Dil Desteğini de Sorduk!

Stardew Valley'in meşhur geliştiricisi Eric Barone ile röportaj yaptık ve Stardew Valley'in Türkiye'deki yerini konuştuk.

Paylaş

Stardew Valley’in meşhur geliştiricisi Eric Barone’u ve hikâyesini elbet duymuşsunuzdur. Atarita olarak, Türkiye’de oldukça özel bir yere sahip olan Stardew Valley hakkında bir röportaj yapmak için Eric Barone ile iletişime geçtik. O da bizleri kırmadı ve tüm sorularımızı yanıtladı. İşte röportajımız.

Eric Barone ile Stardew Valley’i ve Türkiye’deki macerasını konuştuk, işte röportajımız!

Yazının bu noktası itibarıyla röportajımıza yer vereceğiz. Kalın yazı ile belirtilmiş alanlar Atarita’nın sorularını, italik yazı ile belirtilmiş alanlar ise ConcernedApe’nin yani Eric Barone’un yanıtlarını temsil edecek. Şimdiden herkese keyifli okumalar dileriz!

Stardew Valley Röportaj
Stardew Valley Röportaj

1- Türkiye’de Stardew Valley’e olan ilgi ve sevgi gerçekten çok büyük. Öncelikle Türkiye’deki hayranlarına bir mesaj göndermek ister misin?

Stardew Valley’i desteklediğiniz için çok teşekkür ederim, oyunu keyifle oynamanıza sevindim.

2- Stardew Valley’in Festival of Seasons isimli konser teması gerçekten harika. Bunu bir gün Türkiye’de de görebilecek miyiz?

Umuyorum ki Stardew Valley ve müziğinin hayranı olan herkes isterse konsere katılabilir. Şu anda konserleri düzenleyen SOHOLive şirketiyle birlikte çalışıyorum ve performansları daha fazla hayran için nasıl erişilebilir hale getirebileceğimizi değerlendiriyorum.

3- Stardew Valley’in zorlu hikayesini ve geliştirilme sürecini hepimiz biliyoruz. Türkiye’deki genç geliştiricilere oyun geliştirme sürecindeki zorluklarınız ve başarılarınız hakkında ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? Bu bizim için gerçekten anlamlı olurdu.

Sizi heyecanlandıran ve kalbinize hitap eden şeyi bulmaya çalışın, ardından bunu inşa etmenin ve paylaşmanın en iyi yolunu bulmaya çabalayın. Başarılı olmanın bir “sırrı” yoktur, sadece bir ton adanmışlığa ve azme sahip olmanız ve “yapabilirim” tutumunu benimsemeniz gerekir. Kendinize “başkası yapabiliyorsa ben neden yapamayayım” diye sorun. En önemlisi, asla pes etmeyin!

4- Bir oyun geliştirmeye nasıl karar verdiniz? Bu alanda kendinizi nasıl geliştirdiniz?

Başlangıçta daha çok müzik yapmaya odaklanmıştım. Oyun yapımcısı olmak ilk başlarda düşündüğüm bir şey değildi. Ancak Stardew Valley’i sevdiğim oyunlara bir saygı duruşu olarak ve ayrıca kodlama ve sanat becerilerimi geliştirmek için yapmaya başladım. Sadece zaman ayırarak becerilerimin geliştiğini fark ettim ve devam ettim.

5- Stardew Valley’e Türkiye’den gelen geri bildirimleri sizden dinleyelim. Sizce Türk oyuncuların oyuna ilgisi nasıldı?

Oyunun hayranlarının güncellemeleri nasıl karşıladığını görmek için elimden geldiğince çok geri bildirim almaya çalışıyorum. Ancak dürüst olmak gerekirse, zamanımın çoğunu yeni içerikler üzerinde çalışarak ya da ortaya çıkan sorunları çözmeye çalışarak geçiriyorum, başka pek bir şey yapacak zamanım olmuyor. Türk hayranlara oyuna verdikleri destek için minnettarım ve umarım oyundan keyif almaya devam ederler.

6- Oyununun Dünya çapında gördüğü ilgiyi yönetirken karşılaştığın en büyük zorluklar nelerdi ve bu zorlukları nasıl aştın?

İlk başta biraz bunaltıcıydı. İnsanların yaptığım oyundan keyif almasından mutluluk duyuyordum ama e-postalar yanıtlayabileceğimden daha hızlı geliyordu. Stardew Valley’nin insanlarda yankı uyandırdığı ve onlar için çok özel olduğu anlaşıldı. Bundan onur duydum ve Stardew Valley’i pek çok oyuncunun keyif aldığı özel bir yer olarak korumak için derin bir sorumluluk hissettim.

7- Stardew Valley’in Türkçe dil desteğine sahip olması ülkemizde ulaştığı oyuncu sayısına büyük katkı sağladı. Peki Haunted Chocolatier için Türkçe dil desteği planlanıyor mu? Bu konuda bize bir ipucu verebilir misin?

Henüz Haunted Chocolatier hakkında konuşmaya hazır değilim ancak bunu da göz ardı edemem.

8- Röportaj talebimizi kabul ettiğin ve sorularımızı yanıtladığın için tekrar teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Sadece hayranlara teşekkür etmek istiyorum. Onların Stardew Valley’e olan sevgisi ve desteği benim bu oyuna tekrar tekrar dönmemi sağlıyor. Her zaman beni heyecanlandıran, Stardew Valley için düşünmek istediğim yeni fikirler buluyorum ve sanırım buna güç veren de onların coşkusu.

Sevgili Eric Barone’a tüm sorularımızı yanıtladığı için çok teşekkür ediyoruz.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

8 YORUMLAR

guest

8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
12 Mayıs 2024 13:45

Güzel bi röportaj olmuş. Emeğinize sağlık.

Anonim
Anonim
12 Mayıs 2024 21:29

Çok güzel bir röportaj olmuş elinize sağlık

Ataritalı
Ataritalı
13 Mayıs 2024 11:17

güzel röportaj

Ataritalı
Ataritalı
13 Mayıs 2024 13:48

Elinize emeğinize sağlık

Ataritalı
Ataritalı
13 Mayıs 2024 23:59

Faydalı bir röportaj elinize sağlık

Ataritalı
Ataritalı
15 Mayıs 2024 17:10

Mobile online ne zaman gelir onuda sorsaydın kral ama iyi olmuş

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: