Epic Games Store’a Gelecekte Eklenecek Özellikler: Bunların Ardından Rekabet Kızışabilir mi?

Paylaş

Epic Games Launcher hali hazırda açılmama sorunu, düşük performansı gibi problemleriyle bilinse de hala geliştirilmekte olan bir yazılım. Aynı zamanda eklenecek özellikleri görebileceğimiz açık bir yol haritasına da sahip. Bugün oyuncuların yıllar içinde gelişen alışkanlıkları, beklentileri nedeniyle en gözde platform olmasa da gelecekte rekabete daha sıkı sarılabilir. Peki bunu nasıl yapacak? Gelin birlikte Epic Games Store’a önümüzdeki dönemde eklenecek özelliklere göz atalım!

Epic Games Store’a hangi özellikler eklenecek, neler beklemeliyiz?

Hali hazırda 2018’de kurulan Epic Games Store‘u ve Unreal Engine oyun motoru için varlık satın almayı sağlayan Unreal Marketplace‘i içerisinde barındıran yazılım, yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor. Şu anda mağazada OpenCritic üzerinden çekilen basın incelemelerini görüntüleyebilme, oyun başarımları gibi özellikler bulunsa da rakibi Steam’in hayli gerisinde olduğu aşikar. Ancak ilerleyen dönemde ekleneceği belirtilen özellikler, kartların yeniden dağıtılmasına sebep olabilir. Türkiye özelinde, yerel fiyatlandırmaya sahip olmasıyla popülerliği giderek artan Epic Games Launcher’ın özellikle ülkemizdeki yükselişi bu özelliklere de bağlı olabilir. Trello üzerinden paylaşılan yol haritası, yazılımın geleceğine de ışık tutuyor.


Her şeyi tek bir yerde toplayacak “Bildirim Merkezi”

Epic Games Launcher üzerinden gelen arkadaşlık istekleri, oyun davetleri, yeni çıkan oyunlar ve indirime girenler ile ilgili bildirimlerin tek bir merkezde toplanması hedefleniyor. Bunun için, ilerleyen dönemde platforma bir “Bildirim Merkezi” geleceği belirtilmiş. Bu sayede çevrim içi gelişmeleri tek bir yerden gözlemleyebilecek ve kolayca hepsine ulaşabileceğiz.

Epic Games Launcher bildirim merkezi
Epic Games Store'a Gelecekte Eklenecek Özellikler: Bunların Ardından Rekabet Kızışabilir mi?

En çok beklenenlerden birisi: “Oyuncu Profilleri”

Şu anda oyunlarda kazandığımız başarımları görüntülemeye yarayan “Başarımlar” kısmı, ilerleyen dönemde geniş ve detaylı bir profil alanına dönüşecek. Sosyal panel üzerinden erişilebilecek bu kısımda ilk etapta oyuncuların oyunlarda elde ettiği ve başarımlar görülebilecek. İlerleyen dönemde ise yeni özelliklerin eklenmesi bekleniyor. Sonrasında ise profil avatarları gibi daha detaylı özelleştirmeler de yapılabilecek.

Epic Games Launcher oyuncu profili
Epic Games Store'a Gelecekte Eklenecek Özellikler: Bunların Ardından Rekabet Kızışabilir mi?

Oyunlarda “Oyuncu İncelemeleri” bölümü de yer alacak

Epic Games Store üzerinde görüntülenen oyunlar için ilerleyen dönemde basın dışında oyuncu incelemelerine de yer verilecek. Oyun geliştiricilerinin oyunları için kullanıcılar tarafından yazılacak incelemelere onay vermesi gerekecek. Bunu sağlayan oyunların mağaza sayfalarına girildiğinde, artık kullanıcıların da oyun hakkındaki görüşlerine yer verilecek.


Artık arkadaşlarınıza oyun hediye edebileceksiniz

Gelecekte Epic Games Store’a eklenecek özellikler arasında, bugün dijital vitrinin en eksik yönlerinden birisini kapatacak oyun hediye etme sistemi de yer alıyor. Hali hazırda Türkiye’deki oyuncular için oldukça avantajlı olan platformda, oyuncuların arkadaşlarına hediye göndermesine izin verilmiyor. Ancak ilerleyen yıllar içerisinde bu özelliğin platforma geleceğini biliyoruz.

Epic Games Store'a eklenecek özellikler
Epic Games Store'a Gelecekte Eklenecek Özellikler: Bunların Ardından Rekabet Kızışabilir mi?

Epic Games Store Android cihazlara da gelecek

Bu şu anda yakın tarihli hedeflerden biri gibi görünmese de Epic Games Store’un Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için geleceği de belirtiliyor. Konu hakkında ne bir detay ne de 2022 yılından bu yana bir gelişme yaşanmadığından, kesin bir tarihten söz etmek imkansız diyebiliriz.


Oyunların sürümlerini geliştirme özelliği de eklenecek

An itibarıyla Epic Games Store’da bir oyunun standart versiyonuna sahipseniz, onu üst sürümlere yükseltmeniz mümkün değil. İlerleyen tarihlerde eklenecek bu özellik sayesinde artık sahip olduğunuz oyunları bir üst sürümlerine yükseltmek için satın alım yapabileceksiniz. Bu sayede bir oyunun standart sürümünü alırken “Acaba sonra yükseltmem gerekir mi?” sorusunu sormanıza gerek kalmayacak.


Epic Games Store derecelendirmeler
Epic Games Store'a Gelecekte Eklenecek Özellikler: Bunların Ardından Rekabet Kızışabilir mi?

Peki en son hangi özellikler eklendi?

Yakın zamanda Epic Games Store’a birkaç beklenen özellik eklendi. Bunlar da karşımıza şu şekilde çıkıyor:

  • Oyun Başarımları: Artık oyunları oynarken belli bölümleri geçtiğimizde, şartları karşıladığımızda oyunlara dair başarımları kazanabiliyoruz. Özellikle kupa toplamayı seven oyuncular için bu özellik oldukça önemli bir yere sahipti.
  • Versiyon Karşılaştırma: Oyunların standart ve yükseltilmiş versiyonlarını karşılaştırmamıza olanak sağlayan, tüm özelliklerin listelendiği bir pencere de mağaza sayfalarında yerini aldı.
  • Derecelendirmeler: Oyunlar için kullanıcılar tarafından yapılan derecelendirmeleri görüntüleyebiliyor ve oynadığımız oyunlar hakkında derecelendirme yapabiliyoruz. Sistem henüz bir metin yazmamıza izin vermese de yaptığımız seçimlerle bazı etiketlerin gösterilmesini sağlayabiliyoruz.
  • Anketler: Artık oyun oturumlarından sonra oyunlar hakkında karşımıza çıkan soruları yanıtlayarak, yukarıda bahsettiğimiz derecelendirme kısmındaki etiketler için seçim yapabiliyoruz.

Sonuç

Sonuç olarak ilk kez 2018’de dijital oyun vitrini olarak hayatına başlayan Epic Games Store, gücünü kendisinden önce Unreal Engine geliştiricilerinin kullandığı Epic Games Launcher’dan alıyor. Hal böyle olunca, başlatıcıya gelecek güncellemeler mağazanın kendisi için de hayati bir öneme sahip. Bu önemin farkında olan Epic Games tarafından da geliştirilmeye devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde kısa ve uzun vadede eklenecek özellikler bu şekildeydi. Aynı zamanda kıyaslama yapabilmek adına daha önce eklenenlerden de bahsettik. Peki sizce, Epic Games Store bahsi geçen özelliklere kavuştuktan sonra platformlar arasındaki rekabet daha da kızışabilir mi? Sizler de görüşlerinizi yorumlarda bizlerle ve diğer oyuncularla paylaşmayı unutmayın!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

4 YORUMLAR

guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
18 Nisan 2024 20:54

Offline gözükme kesinlikle gelmeli

Anonim
Anonim
19 Nisan 2024 11:12

Oyun indirirken cihazı çok yoruyor, Steam gibi daha basit bi indirme/kurma mekanizması olması gerek.

Anonim
Anonim
19 Nisan 2024 23:34

Artık tek basina oyun alinmaz steam gibi aile sistemi gelmeli ayrıcaSteam daki gibi yorum yapamamak üzücü ama ucuz işte mecbur ordan alıyoruz ayrıca birçok oyunun bulunmaması can sıkıcı bir durum

Anonim
Anonim
20 Nisan 2024 00:41

Oyunun eski sürümlerine geçebilme gelse tadından yenmez. Özellikle Bannerlord için hayli can sıkıcı sürüm değıştirememek

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: