Şövalyeler, Ejderhalar ve Daha Fazlası: İşte En İyi Orta Çağ Oyunları!

Kılıçları ve kalkanları kuşanın!

Paylaş

Orta Çağ türü, çoğu oyuncunun severek oynadığı oyun türlerinden bir tanesi konumunda. Kendinizi geçmişin kaotik atmosferine atıp kılıç kalkan kuşanmak ve devasa savaşlara girmek, bazen ise bir orduyu yönetmek kulağa oldukça eğlenceli geliyor öyle değil mi? Bu listemizde sizlere, Metacritic bazlı en iyi Orta Çağ oyunlarını söylüyoruz. keyifli okumalar!

Orta Çağ döneminde geçen en iyi 10 oyun

Bu listede sizlere Orta Çağ döneminde geçen en iyi 10 oyunu söyleyeceğiz. Bu oyunları Metacritic puanlarına göre listeye dahil ediyoruz. Yani liste içerisinde kişisel görüşlere yer vermediğimizi bilmenizi istiyoruz. Ayrıca bu liste, bir sıralama listesi değildir. Oyuncular tarafından sevilen ve yüksek puan alan en iyi 10 Orta Çağ oyununu görmeye hazır olun!

A Plague Tale: Requiem

Şu an Steam üzerinden indirimde bulunan tüm Focus Entertainment oyunları gibi A Plague Tale: Requiem‘de indirimde bulunan bir diğer oyun. Orta Çağ-veba salgını döneminde geçen oyunumuz gerçeklikten çok, biraz daha fantastik bir türe yatkın gibi duruyor. Oyun içerisinde bir abla ve kardeşin başından geçen maceraları işliyorsunuz. İlk oyunu da oldukça iyidir ancak serinin bu devam oyunu, Metacritic üzerinde daha çok puan almış durumda.


Medieval II: Total War

Orta Çağ’ı benimseyen en iyi strateji oyunlarından birisi olan Medieval II: Total War, gerçek zamanlı strateji unsurlarını oldukça başarılı bir şekilde işliyor. Strateji türüne hayran olanların vazgeçilmezi olan bu yapım, Metacritic üzerinde 88 gibi bir puan ortalamasına sahip. Eğer kendinizi Orta Çağ döneminde bir krallık stratejisi içerisine bırakmak istiyorsanız, bu oyun en iyi tercih olabilir.

Orta Çağ’da Geçen En İyi Oyunları Söylüyoruz!
Medieval II: Total War

The Elder Scrolls V: Skyrim

Fazla bahsini açmaya gerek yok diye düşünüyoruz. Bethesda’nın en klasik ve en sevilen oyunları arasında başı çeken The Elder Scrolls V: Skyrim, Metacritic üzerinde PC bazlı olarak 94 puan ortalamasına sahip. Orta Çağ dönemini fantastik unsurlar ile benimseyen ve oyuncuya özgür bir temel sunan bu yapım, mutlaka her listede olması gereken ana hatlarıyla karşımıza çıkmayı başarıyor.


Crusader Kings III

Strateji oyunlarıyla aklımıza kazınan Paradox Interactive’in bu muhteşem Orta Çağ temalı oyunu, PC tarafında 91 gibi bir puan ortalamasıyla karşımıza çıkıyor. Simülasyon türünde denilebilecek unsurları ve rol yapma ögeleri sayesinde oyuncuyu kendisine kilitlemesi ile birlikte en başarılı Orta Çağ oyunları arasında yer alıyor. Eğer ki strateji türüyle aranız iyiyse ve biraz daha güncel bir oyuna bakmak istiyorsanız, Crusader Kings III en doğru tercih olacaktır.


Mount and Blade: Warband

Yine klasiklerden bir tanesi ile karşınızdayız. Özellikle ülkemizde de sevilerek oynanan Mount and Blade: Warband, asla eskimeyen yapısı ve detaycı oynanışıyla sevilen Orta Çağ yapımlarından bir tanesi konumunda. Oyuncuyu özgür bırakan yapısı ve tarihsel unsurları işleyen bu oyun, aslında seri olarak güzel diyebiliriz.

Orta Çağ’da Geçen En İyi Oyunları Söylüyoruz!
Mount and Blade: Warband

Kingdom Come: Deliverance

Şahsen benim ve sevgili editörlerimizden Alparslan Gürlek’in ayılıp bayılıp oynadığı bu gerçekçi Orta Çağ oyunu, sizi yeri geldiğinde zorlayabilecek bazı unsurlara sahip. Gerçekçi diyoruz çünkü hakikaten öyle. Birden fazla kişiyle savaşmak çok zor, rol yapma ögeleri bulunuyor, açık dünyası içerisinde bir sürü görev ve etkinlik var, daha ne olsun? Eğer gerçekçi bir Orta Çağ deneyimi yaşamak ve bir yandan da kendinizi oyunun içerisine kaptırmak istiyorsanız Kingdom Come: Deliverance en iyi seçenek olacaktır.


Assassin’s Creed 2

Şüphesiz serinin en iyi oyunu olarak nitelendirilen Assassin’s Creed 2, bu listede olmayı hak eden bazı unsurlara ev sahipliği yapıyor. Oyuncuları Rönesans dönemine götüren ve ilk oyunun üstüne koyduğu yenilikler ile birlikte adından sıkça söz ettiren yapım, günümüzde serinin değişmesiyle birlikte değeri daha çok anlaşılan bir oyun haline dönüşmüş durumda. Ayrıca Metacritic tarafında 90 puan ortalamasına sahiptir.


Chivalry 2

Hep hikâyeli oyunlar önerdik fakat şimdi ise sırada çok oyunculu bir yapım var. Chivalry 2, büyük savaş arenalarında farklı oyun modlarıyla birlikte takımına zaferi getirmeye çalıştığınız bir türe ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ’ın kaotik savaş sahalarını gözler önüne seren bu oyun, Metacritic tarafında 81 puan ortalamasına sahip. İlk oyunu da çok sevilen serinin devam sürecini de merakla bekliyoruz.

Tarihe veya geçmiş dönemleri konu alan fantastik maceralara ilgi duyuyorsanız doğru yerdesiniz! Sizin için en iyi Orta Çağ oyunlarını listeledik.
Chivalry 2

Mount & Blade II: Bannerlord

Serinin son oyunu konumundaki Bannerlord, Warband’den sonra ortaya çok daha kapsamlı bir iş çıkartıyor. Daha özgür bir dünya, daha gelişmiş grösellik ve daha fazla ek içerikle birlikte seriye yeni bir soluk getirmeyi başaran bu oyun, Metacritic üzerinde de oldukça seviliyor. Erken erişimde çıktıktan sonra geçtiğimiz sene tam sürüme gelen Bannerlord, bu listenin olmazsa olmazlarından bir tanesidir.


The Witcher 3: Wild Hunt

Bir sıralama yapacak olsak kesinlikle listenin en tepesine seni yazardık. Sen başka bir boyutsun, sen başka bir tecrübesin. The Witcher 3: Wild Hunt, Orta Çağ atmosferini en iyi yansıtan oyunlardan birisi konumunda. Rivialı Geralt ile birlikte devasa bir açık dünya içerisinde görevden göreve koşmaya, yeri geldiğinde entrikalar ile karşılaşmaya, yeri geldiğinde ise dolu bir aksiyon tecrübesiyle boğuşmaya hazır olun.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: