Sürükleyici Saatler ve Unutulmaz Anılar İçin: En İyi Hikâyeli Oyunlar!

Paylaş

Arkadaşlarla oynamak, rekabetçi atmosfer iyi hoş fakat en iyi hikayeli oyunlar sizleri ekran karşısında yüzlerce saat tutup, tatmin olmuş şekilde gönderir. Biz de bu durumun farkında olarak, sizler için hikaye sunumu, senaryosu ve akıcılığı ile akıllarda yer etmiş 10 oyunu listeliyoruz. Lafı hiç uzatmadan, gelin direkt listemize geçelim.

En iyi hikayeli oyunlar: Keşke unutup baştan oynayabilsem dediğimiz yapımlar!

Bazı oyunları unutup, aynı duyguları yaşayarak en baştan oynamak isteyebiliyoruz. Bu, sanırsak tüm oyuncuların içinde yer etmiş ve bir oyun için mutlaka yapmak istedikleri bir şey, ancak her zaman mümkün olmuyor. Sonrasında da “Belki aynı tadı alırım” diyerek en iyi hikayeli oyunları araştırmaya başlıyoruz. Genelde de mutlu son ile ayrılıyoruz. İşte tam da bu nedenle sizler için hikayesiyle, sürükleyiciliğiyle sizlerde güzel hatıralar bırakabilecek oyunları derliyoruz.

A Story About My Uncle

En iyi hikayeli oyunlar
A Story About my Uncle

Küçük bir çocuğun, dayısının hikâyesine dalışına şahitlik edeceğiniz bu platform oyununda sizi sürükleyici bir hikaye anlatımı bekliyor. Muhtemelen başka oyunlarda benzerlerine rastlasanız da muhteşem tasarlanmış kurgusal evrenine daldığınızda, gerçeklik ile bağlarınızı koparacaksınız. Aynı zamanda 10 saatten kısa sürede bitirebileceğiniz, nispeten kısa bir oyun olmasıyla hem tüketmesi kolay, hem de hikayesi gerçekten sürükleyici. Doğal olarak listemizdeki yerini de almış oluyor.


Mafia II Definitive Edition

En iyi hikayeli oyunlar
Mafia II: Definitive Edition

Vito Scaletta’nın İtalyan mafyasına girmesiyle başlayan sürükleyici hikayesiyle Mafia II kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir oyun. Hali hazırda grafikleri geliştirilmiş Definitive Edition sürümü de bulunduğundan oyunu eski yeni demeden deneyimleyebilirsiniz. Özellikle türünün nadir örneklerinden, mafya temasını işleyen bir avuç oyundan birisi olduğu için kendisine en iyi hikayeli oyunlar listemizde de yer verdik.


Alan Wake

En iyi hikayeli oyunlar
Alan Wake

Hazır ikinci oyun da geliyorken, ilk oyunu hala oynamadıysanız tadına bakmakta fayda var. Üçüncü şahıs karakter kontrolleri başta kafa karıştırıcı gelebilse de hikaye sunumuyla bu handikabı çok rahat kapatacaktır. Bir yazar olan ve kendi yazdığı hikayede sıkışıp kalan Alan Wake’in korkunç macerasına ve hayatta kalışına şahitlik etmek istiyorsanız, kesinlikle 2012 yapımı bu oyunu da tavsiye ediyoruz.


Dying Light

En iyi hikayeli oyunlar
Dying Light

Techland’in Dead Island 2’yi yüzüstü bırakıp kendi oyunlarını geliştirebilmek için Deep Silver’dan ayrılmasından sonra, özenle bir şeyler yaptığı zamanlarda geliştirdiği bir oyundur Dying Light. İkinci oyuna kıyasla oyuncular tarafında daha çok sevilen yönleri var ve bunlardan birisi de hikaye anlatımı olarak karşımıza çıkıyor. Aksiyonu aksiyon gibi, dramatik anları gerçekten çok etkili ve akıllarda yer edici bir senaryoya sahip olan Dying Light’ı da oynamayanlar için kesinlikle öneriyoruz. Parkur mekaniklerinin ve zombi pataklamanın tadını çıkarın!


Amnesia: Rebirth

En iyi hikayeli oyunlar
Amnesia: Rebirth

Frictional Games, en iyi yaptığı şeyi yapmaya 2020’de de devam ediyordu; korku oyunları! Hikayeli oyunlar denildiğinde akla ilk etapta korku oyunları gelmese de listemizde en az bir tanesine yer vermek istedik. Son oyun Amnesia: The Bunker’ı tamamen bitirememiş olduğumdan ötürü, sizlere hüzün bir hikayeye sahip ve Cezayir çöllerinde geçtiğinden içerisinde Cin, İfrit gibi İslami motifleri de işleyen Rebirth’ü gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.


Crysis Remastered

En iyi hikayeli oyunlar listemizde
Crysis Remastered

Üstüne çok söz söylemeye gerek yok fakat hala Türkçe altyazı, seslendirme ve arayüz desteğine sahip olan Crysis’i oynamadıysanız, çok şey kaybettiğinizi söyleyebilirim. Belki bilim-kurgu temasının yoğunlaşması nedeniyle ilk oyundan sonra çıkan yapımlar ilginizi çekmemiş olabilir fakat ilk oyunun cazibesinin sizi kısa sürede ikna edeceğine inanıyoruz. Hala oynamadıysanız, 50 TL’lik fiyatıyla remastered sürümünü kaçırmayın deriz.


The Last of Us Part I

En iyi hikayeli oyunlar
The Last of Us Part I

PC ile birlikte PlayStation 5 için de çıkan ilk oyunun yeniden yapımı mahiyetindeki The Last of Us Part I aynı zamanda listemizde PlayStation’un bütün birinci parti oyunlarını temsil etmeye geldi. Bu oyunla birlikte buradan God of War, Horizon Zero Dawn, Uncharted serisi gibi PlayStation’un birinci parti oyunlarının tamamını sizlere tavsiye edebiliriz. Hepsi zaten kabul görmüş yapımlar olduğundan ve muhtemelen bildiğinizden, ayrı ayrı maddelere ayırıp sizleri gereksiz yere yormayalım dedik.


Half-Life 2

En iyi hikayeli oyunlar
Half-Life 2

Gelmiş geçmiş en iyi FPS oyunlarından biri olmanın yanı sıra Half-Life 2 ve bütünüyle Half-Life serisi aynı zamanda çok gizemli ve harika bir senaryo üzerine oturtulmuştu. Yoğun olarak Half-Life 2 ile sinematik anlatı sayesinde öne çıkan senaryo, bu oyunu en iyi hikayeli oyunlar arasına sokmaya fazlasıyla yetiyor. Sözü uzatmaya gerek yok, ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.


Baldur’s Gate 3

En iyi hikayeli oyunlar
Baldur’s Gate 3

Türkçe dil desteği sayesinde tamamını anlayarak oynayabileceğiniz muazzam bir hikaye. Bu oyunu daha fazla övmeyeceğim ancak eğer neden muhteşem bir hikayeye sahip olduğunu merak ediyorsanız, doya doya övdüğüm inceleme yazımızı da okuyabilirsiniz.


What Remains of Edith Finch

En iyi hikayeli oyunlar
What Remains of Edith Finch

Kendisine has bir hikaye anlatım tarzına sahip olan What Remains of Edit Finch’te adından da anlaşılabileceği gibi Edit Finch’ten geriye kalanları keşfediyoruz. Hikaye sunumu harika olan ve içerisinde mini oyun tarzında bulmacalar içeren harika bir yapımdır. Eğer bugüne kadar oynamadıysanız daha fazla gecikmeyin, kesinlikle denenmesi gereken yapımlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Epic Games Store’da birçok kez ücretsiz olarak da dağıtılmıştı.


Sonuç: Neden bazı oyunlar listede yok?

Takdir edersiniz ki Red Dead Redemption 2 gibi bir takım oyunlara listemizde yer vermedik. Çünkü listenin sıralama amacı değil, bilgilendirme amacıyla yazıldığını vurgulamak istedik. Zaten Red Dead Redemption 2 gibi çok bilinen oyunlar, kalitelerini defalarca kez kanıtladı ve insanlar bu oyunların hikaye detaylarına kadar her şeyi biliyor. En iyi hikayeli oyunlar listemizde sizler için gözden kaçmış olabilecek, belki hakkında soruların bulunabileceği oyunları derledik.

Sizler de bu tarz oyunları yorumlar kısmında bizlerle ve diğer okurlar ile paylaşabilirsiniz. Bir başka güzel günde daha görüşmek dileğiyle, sevgi ve oyun ile kalın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: