İster Arkadaşlarla, İster Yalnız: İşte En İyi Hayatta Kalma Oyunları

Paylaş

En iyi hayatta kalma oyunları listemize hoş geldiniz. Bu yazıya sizlere klişe bir soru yönelterek başlamak istiyorum. Issız bir adaya düşseniz yanınıza asla almayacağınız üç şey ne olurdu? Ben başlıyorum! Optimizasyon problemleri. Sizlerden gelecek yanıtları da merak etmiyor değilim açıkçası. Girişte konudan biraz sapmış gibi olduk fakat gelin bu durumu toparlayalım.

Hayatta kalma türündeki oyunlar uzun yıllardır oyun sektörünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Özellikle bağımsız stüdyoların hayatta tuttuğu bu türün oyuncusu da hiçbir zaman azalmıyor. Dolayısıyla her yıl mutlaka yeni bir oyun ile sevilen tür karşımıza çıkıyor.

Tabi tür bağımsız geliştiriciler tarafından beslendiği için yayınlanan oyunların hepsine de tam anlamıyla güven olmuyor. Biz de sizlere bu anlamda fikir verebilmek adına en iyi hayatta kalma oyunları listemizi hazırladık. Gerek tek başınıza, gerekse arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bu güzel oyunlara gelin bir göz atalım.

Arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz en iyi hayatta kalma oyunları

Okyanusun derinliklerinde, Amazon Ormanları’nda, çöllerde, havada, karada, her zaman ve her yerde hayatta kalma fikri oldukça cazip bir hale gelmeye başladı. Biz de bu listesi hazırlarken her atmosferden, her daldan bir şeyler alıp renk yelpazesini herkese hitap edecek hale getirmeye çalıştık. Aynı zamanda hepsini arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceksiniz. Öyleyse buyursunlar…

Sons of the Forest

Sons of the Forest
Sons of the Forest

Listenin en yeni oyunu olan Sons of the Forest, 2018’de çıkan The Forest’ın devam oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Kelvin ile oyuncuları hem kızdıran, hem güldüren yapım oldukça sevildi ve en iyi hayatta kalma oyunları listemizde iyi bir yere sahip olmayı başardı. Yoldaşlarınızla birlikte bir şeyler üretme, inşa etme mekaniklerini kullanarak oyunun hikayesini çözmeye başladığınızda ne kadar çok keyif aldığınızı fark edeceksiniz.


Valheim

Valheim
Valheim

Şahsına münhasır grafik stiliyle ve grafiklerden ziyade oynanış mekanikleriyle şovunu yapmasıyla büyük beğeni toplayan Valheim de listemizde yerini alıyor. Görünüşüne göre oldukça zor olması ve fizik kanunlarının bu oyunda kendini hiç olmadığı kadar göstermesi onu özel kılan unsurlardan birisi. Kendinizi hiç anlamlandıramadığınız şekilde 4 saat boyunca ağaç kesip bundan keyif alırken bulabilirsiniz.


ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolved
ARK: Survival Evolved

Listede şu ana kadar yabani yerlilerle savaştık, çeşitli mitolojik yaratıklarla güreştik ve daldan dala atladık. Peki dinozorlar ile dolu bir dünyada besin zincirinin en altından başlamaya ne dersiniz? Dijital oyun platformlarında birçok kez ücretsiz olarak dağıtılmış ARK: Survival Evolved da oyuncuların nezdinde kendi tahtını kurmuş durumda. Dinozorlarla savaşıp onları evcilleştirebildiğiniz ve kendi üssünüzü inşa ederek “dinozor çiftlikleri” oluşturabileceğiniz bu oyun da türün en iyileri arasında yerini alıyor.


No Man’s Sky

No Man's Sky
No Man’s Sky

Başlangıçta kötü bir imaj çizse de oyun dünyasındaki en ikonik geri dönüşlerden birisine sahip olan No Man’s Sky da en iyi hayatta kalma oyunları listemizde yerini alıyor. Farklı gezegenlerde farklı şartlarda hayatta kalmaya çalıştığınız ve bilim-kurgu öğelerinin yoğunlukta olduğu bu yapım da sizleri uzun saatler boyunca ekran karşısında tutacaktır.


Terraria

Terraria
Terraria

Bilgisayarınız yukarıdaki oyunları çalıştırmaya yetmiyorsa hiç endişelenmeyin. İmdadınıza Terraria yetişiyor. Piksel grafik tarzıyla iki boyutlu bir hayatta kalma oyunu olan Terraria, sizlere muhteşem saatler vadediyor. Arkadaşlarınızla girip haritadaki bossları öldürerek yolunuza devam ettiğiniz, kendi üssünüzü yaparak çeşitli eşyalar ürettiğiniz bu oyun asla eskimeyen oyunlar arasında yerini alıyor.


7 Days to Die

7 Days To Die
7 Days To Die

Her temadan oyuna yer verip de türün ortaya çıkmasını sağlayan zombi temasını atlasak, büyük ayıp etmiş olurduk. Açık dünyasında düzenli olarak zombi ordularının hücum ettiği üssünüzü kaç hafta ayakta tutabilirsiniz? İşte bu sorunun yanıtı ilginizi çekiyorsa 2013’te çıkan 7 Days to Die sizin için güzel bir seçim olabilir. Tabi şunu da belirtmek gerekiyor ki oyunun mekanikleri 2023 şartlarında sizin için biraz eski hissettirebilir. Ayrıca zombi oyunlarıyla aranız iyiyse, en iyi zombi oyunları listemizi de okuyabilirsiniz.


Green Hell

Green Hell
Green Hell

Amazon Ormanları’nda düşman yerliler yetmiyormuş gibi doğanın da sizi sürekli tehdit ettiği Green Hell de yine en iyi hayatta kalma oyunları arasında yerini alabilecek yapımlardan. Hiçbir şey olmasa, etrafta dolaşırken üzerine bastığınız bir yılanın sizi sokması ya da uzuvlarınıza sülük yapışmasıyla size yeni uğraşlar çıkartan bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Atmosferi ve mekanikleriyle oldukça tatmin edici bir yapım olduğunu da ekleyelim.


Raft

Raft
Raft

Okyanusların üstünde, salınızla başladığınız bu serüvende sizi zorlu yolculuklar bekliyor. Dilerseniz tek başınıza da oynayabildiğiniz ancak arkadaşlarla daha keyifli olan bu yapımda doğanın zorluklarıyla yüzleşmeye hazır olmanız gerekiyor. Okyanusun ortasında salınızın köşesini petibör bisküvi olarak görüp ısıran bir köpekbalığı ile mücadele etme fikri hoşunuza gidiyorsa, Raft size evinizdeymişsiniz gibi hissettirebilir.


Tek başınıza keyifle oynayabileceğiniz hayatta kalma oyunları

Her şey arkadaşlarla çok keyifli olsa da, tek başınıza oynayabileceğiniz bazı hayatta kalma oyunları da var. Hem de bütün bu yalnızlık içerisinde asla sıkılmadan sürekli ilerlemenin bir yollarını arayacaksınız. Eğer kendi köşenize çekilip bir şeyler oynayarak kafa dinlemek istiyorsanız, aşağıdaki oyunların sizin için güzel birer seçim olduğunu söyleyebiliriz.

Subnautica: Below Zero

Subnautica Below Zero
Subnautica Below Zero

İlk oyundan iki yıl sonrasında geçen Subnautica: Below Zero hayatta kalma türünü derin denizlerin altına taşıyan oyunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Tür olarak diğer oyunlarla aynı olsa da yapısıyla size türü yeniden tanıtacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi bazı oyuncular için sürekli suyun altında olma hissi rahatsız edici olduğundan, herkesin konforlu şekilde deneyimleyebileceği bir oyun olmadığını söylemek de gerekiyor.


The Long Dark

The Long Dark
The Long Dark

Ağustos ortasında ekran karşısında üşümenizi sağlayan o karlı atmosferi ve detaylı mekanikleriyle The Long Dark gerçekten harika bir deneyim. Ayrıca hikaye modu sayesinde sizlere kendi evreninin hikayesini anlatan oyun hem kafa dinlemek hem de çeşitli duygular yaşayacağınız bir hikayeye dalmak için güzel bir yapım. Kendini zorlamak isteyen oyuncular için permadeath gibi farklı özelliklere de sahip.


Medieval Dynasty

Medieval Dynasty
Medieval Dynasty

Ortaçağ temasını sevenlerden biriyseniz Medieval Dynasty‘de hem kendinizi hem de oluşturduğunuz topluluğu hayatta tutmak için çok çabalamanız gerekecek. Temel hayatta kalma mekaniklerinin üstüne kendi köyünüzü hatta şehrinizi oluşturabileceğiniz bu oyunda, insanlarınızın da dertlerine çare olmaya çalışacaksınız. Özellikle ilerleyişin ağır ağır fakat tutarlı olduğu bu yapımda ileri safhalara geldikçe daha fazla oynamak isteyeceğinize eminiz.


Oxygen Not Included

Oxygen Not Included
Oxygen Not Included

Uzay koloniniz için sürekli bazı parametreleri takip edip her şeyin doğru şekilde işlediğine emin olmanız lazım. İki boyutlu yapısı ve çok güzel görünen grafik stiliyle hem düşük sistem isteyen hem de aşırı keyifli oyunlar arasında yer alan Oxygen Not Included, kesinlikle en iyi hayatta kalma oyunları listesinde de yerini alıyor.


Frostpunk

Frostpunk
Frostpunk

Dondurucu soğukta halkınızın hayatta kalmasını sağlamaya çalıştığınız Frostpunk, buz gibi bir deneyim vadediyor. Maceranız sırasında çeşitli politikalar belirleyebildiğiniz ve halkın sadece hayatta kalması için değil aynı zamanda mutlu olması için de uğraştığınız harika bir yapım. Saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacağınızı tahmin ediyor ve kesinlikle tavsiye ediyoruz.


Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: