Gelmiş Geçmiş En İyi Zombi Oyunları

Paylaş

Merhaba acımasız yürüyen ölü avcıları, en iyi zombi oyunları içeriğimize hoş geldiniz. Hepinizi ve muhtemelen çok lezzetli beyinlerinizi birer birer selamlıyorum. Bu yazıda sizlerle hem “nedir bu zombi dedikleri?” sorusunu yanıtlayacağız, hem de oynayabileceğiniz en iyi zombi temalı oyunları listeleyeceğiz. Lafı evirip çevirmenin anlamı yok! Gelin şu kitap, dizi, film ve oyunlarda kafasını severek patlattığımız beyin yiyicilerin ele alındığı en iyi oyunlarla başlayalım.

En iyi zombi oyunları

Özellikle oyun endüstrisi uzun yıllardır bu temaya ev sahipliği yapıyor ve binlerce zombi oyunu piyasaya sürülmüş durumda. Ancak hepsini burada tek tek yazmaya kalkarsak, muhtemelen sizler de sıkılacak ve bir yerden sonra okumayı bırakacaksınız. Bu nedenle aralarında en parlak olanları seçtik ve sizi doyuracağını düşündüğümüz bir liste hazırladık. Yine de eğer sizin daha iyi olduğunu düşündüğünüz ve listede bulunmayan oyunlar varsa, mutlaka yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Dying Light

Dying Light - En iyi zombi oyunları
Dying Light – En iyi zombi oyunları
 • Geliştirici: Techland
 • Platformlar: PlayStation 4, PC, Xbox One, Nintendo Switch

Techland’in geliştirdiği ve uğruna Dead Island 2’yi bir kenara attığı Dying Light, kesinlikle en iyi zombi oyunları arasında yer alıyor. Tabi serinin ortaya çıkış hikayesi ve selefine olan hayranlığım nedeniyle pek haz etmesem de parkur mekaniklerine sahip bu zombi oyunu, türü seven herkesin denemesi gereken bir lezzet. Takdir edersiniz ki listede her zaman hayranların gözdesi olan ilk oyuna yer verdik, ikinci oyun bizce ilk oyun kadar başarılı bir yapım değildi.


Dead Island Definitive Edition

Dead Island Definitive Edition
Dead Island Definitive Edition
 • Geliştirici: Techland
 • Platformlar: PC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One

Skyrim’den 2 ay önce çıkan Dead Island, döneminin en iyi zombi oyunlarından bir tanesiydi. Hatta bugün bile 2016’da piyasaya sürülen remastered sürümü ile hala tazeliğini koruyor ve ilk günkü korkuyu yaşatmayı başarıyor. Yine Techland’in geliştirdiği oyun çağının ötesinde yakın dövüş mekaniklerine sahipti. Aynı zamanda harika tasarlanmış korku olayları ile doğrusal haritasında size bir an rahat vermeyen oyun, uzuv kopma mekanikleri ile öne çıkıyordu. Hikaye yönü hiçbir zaman güçlü olmasa da bir şeyler anlatmaya çalışıyor ve bunu sizi sıkmadan başarabiliyordu.


Project Zomboid

Project Zomboid
Project Zomboid
 • Geliştirici: The Indie Stone
 • Platformlar: PC

Bağımsız yapımlar arasında belki de detay seviyesi en yüksek zombi oyunları arasında Project Zomboid ilk sırada geliyor olabilir. Basit görünen yapısına karşın her şeyi derinlemesine düşünmeye zorlayan bir oyun olduğu için hayatta kalma durumunu da oldukça iyi işliyor. Arkadaşlarınızla oynamak için bire bir olduğunu söylemekte fayda var.


Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2 en iyi zombi oyunları
Left 4 Dead 2
 • Geliştirici: Valve
 • Platformlar: PC

Eskimeyen lezzetlerden biridir. Belki aranızda çok kez internet kafeye giderek arkadaşlarıyla bu oyunu oynamış olan okurlarımız da bulunuyordur. Dört kişiye kadar eşli olarak oynayabildiğiniz yapımda listenin şu ana kadarki konuklarının aksine ateşli silahlar fazlasıyla ön plandaydı. Üzerinize yığınlar halinde hücum eden zombilerle mücadele ederken bir yandan da görevleri yapmaya çalışıyordunuz. Gerçekten en iyi zombi oyunları arasında bulunmayı hak eden bir yapım. Aynı ekip geçtiğimiz yıllarda Back 4 Blood’u yapmış olsa da yapım klasik Left 4 Dead deneyimi kadar sevilmedi.


The Walking Dead – Telltale

Telltale's The Walking Dead
The Walking Dead – Telltale
 • Geliştirici: Telltale Games
 • Platformlar: PC, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch, iOS, Android

Zombi konusu nasıl ele alınır, bu temanın içinde oyuncuya nasıl farklı farklı hikayeler anlatılır? İşte bu sorunun bu zamana kadar cevabını en iyi şekilde vermiş bir seri bulunuyor elimizde. Küçük masum Clementine ile başlayan yolculukta çeşit çeşit iyi tasarlanmış karakterle tanışıp, türlü badireler atlatıp korkuyu ve gerilimi buram buram hissettiğiniz bu serinin tüm bölümlerini tavsiye ediyoruz.


Days Gone

Merhaba acımasız yürüyen ölü avcıları, en iyi zombi oyunları içeriğimize hoş geldiniz. Hepinizi ve muhtemelen çok lezzetli beyinlerinizi birer birer selamlıyorum. Bu yazıda sizlerle hem
Days Gone
 • Geliştirici: Bend Studio
 • Platformlar: PlayStation 4, PC

Sony’nin PlayStation özel oyunu olarak çıkartıp geçtiğimiz yıllarda PC’de de yayınladığı Days Gone kesinlikle muhteşem bir zombi oyunu. İnternette çoğu yerde tartışma konusu olsa da, o manzaraları, motorcu ana karakteri ve epik zombi savaşlarıyla kesinlikle temanın hakkını veriyordu. Açık dünyasının güzelliği ve motorla dolaşmanın verdiği keyfi her oyunda alamayız, bu nedenle bizim de Days Gone’ın hakkını Days Gone’a vermemiz gerekiyor.


Resident Evil 2 (2019)

Resident Evil 2 (2019) En iyi zombi oyunları
Resident Evil 2 (2019)
 • Geliştirici: Capcom
 • Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One

Raccoon City’de Leon S. Kennedy ve Claire Redfield’ın hikayesini oynamak bambaşka bir duyguydu. Serinin remake sürümü geliştirilen diğer oyunları ne kadar sevildiyse de, hayranlar tarafından Resident Evil 2’nin remake sürümüne karşı beslenen sevgi hepsinden büyük. Remake sürümü 2019’da piyasaya sürüldüğünden beri en iyi zombi oyunları arasında bulunuyor ve muhtemelen birkaç on yıl daha bulunmaya devam edecek.


7 Days To Die

7 Days To Die
7 Days To Die
 • Geliştirici: The Fun Pimps
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, PC, Xbox Cloud Gaming

İlk kez 2013 yılında piyasaya sürülen 7 Days To Die, “arkadaşlarla oynamalık” zombi oyunlarına yeni bir bakış getirmişti. Her 7 günde bir daha güçlü bir zombi ordusunun inşa ettiğiniz üsse ve size saldırmasıyla oyun gittikçe daha da zorlaşıyordu. Bugün bile girip arkadaşlarınızla kaç gün dayanabileceğinizi görmek için birçok sebebiniz var. En iyi yakın dövüş mekaniklerine sahip oyun olarak karşımıza çıkmasa da, kesinlikle en iyi zombi oyunları arasında iyi bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.


The Last of Us Part I

The Last of Us Part 1
The Last of Us Part I
 • Geliştirici: Naughty Dog
 • Platformlar: PlayStation 5, PC

Cordyceps mantarlarından esinlenerek tasarlanan çılgın dünyası ve eğlence endüstrisinin hiçbir şekilde ele almadığı şekilde zombileri tasvir etmesiyle eşsiz bir iş. Naughty Dog’un 2013’te piyasaya sürdüğü bu şaheser, yakın tarihte televizyonlara da taşındı ve HBO Max’ın en sevilen dizilerinden birisi haline geldi. İkinci oyun yer yer tartışılsa da, ilk oyunun başarısı ve kalitesi gerek eleştirmenler gerek ise oyuncular nezdinde kabul görmüş durumda.


Dead Space Remake

Merhaba acımasız yürüyen ölü avcıları, en iyi zombi oyunları içeriğimize hoş geldiniz. Hepinizi ve muhtemelen çok lezzetli beyinlerinizi birer birer selamlıyorum. Bu yazıda sizlerle hem
Gelmiş Geçmiş En İyi Zombi Oyunları
 • Geliştirici: EA Motive
 • Platformlar: PlayStation 5, Xbox Series X / S, PC

Isaac Clarke’ın Ishimura adlı uzay gemisinde ölü mürettebatın dirilerek dönüştüğü Necromorph adındaki yaratıkların arasında hayatta kalma mücadelesi gerçekten harika. Daha harika olan şey ise, bu yıl 2008 yapımı ilk oyunun tamamen elden geçirilmiş bir sürümünün yeniden karşımıza çıkması oldu. Gerek eleştirmenler, gerekse oyuncular nezdinde oldukça sevilen Dead Space de en iyi zombi oyunları arasında kesinlikle iyi bir yere sahip.


“Zombi” kelimesi ve ilk ortaya çıkışı

İngilizce’de ilk kez 1819 yılında “zombie” olarak kullanılan kelime, aslında Brezilyalı şair Robert Southey tarafından ilk kez bir şiirde “zombi” olarak kullanılmış. Aynı zamanda şiirde kullanılırken Afro-Brezilyalı isyancı çetesi lideri Zumbi’ye atıfta bulunuyormuş. Oxford Üniversitesi’ne göre kelimenin kökeni Orta Afrika olarak kabul ediliyor ve karşılaştırma için de Kongo dilindeki Nzambi (Tanrı) ve Zumbi (Fetiş) kelimelerini kullanıyorlarmış.

Günümüzde özellikle popüler kültürde zombi, tıpkı Vudu inanışında olduğu gibi öldükten sonra dirilen vücutlara verilen bir isim. Vikipedi’de yer alan bilgilere göre Vudu’ya göre ölen insanlar başka biri ya da Manbo (Vudu’da din insanlarına verilen isim) tarafından diriltilebiliyor. Ancak hayata tekrar döndükten sonra vücutları kendi iradesinde değil, Manbo’nun kontrolü altında oluyor. Buna benzer şekilde film, dizi ve oyunlarda gördüğümüz zombiler de öldükten sonra dirilip iradeleri dışında hareket eden yaratıklar olarak karşımıza çıkıyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: