CS:GO’da Daha İyi Bir Oyuncu Olmak İçin 13 Taktik

Paylaş

CS: GO (Counter-Strike: Global Offensive), FPS (birinci şahıs nişancı) türünde rekabetçi çevrimiçi bir oyundur. Valve Corporation tarafından geliştirilen CS:GO, ilk olarak 2012 yılında yayınlanmıştır ve sürekli olarak güncellemeler alarak geliştirilmektedir. CS: GO, takım tabanlı bir çok oyunculu oyun olarak oynanır. Oyunda Teröristler ve Anti-Teröristler olmak üzere iki takım bulunmaktadır.

Teröristlerin amacı, bombayı kurmak veya anti-teröristlerin rehineleri kurtarmasını engellemek gibi belirli görevleri tamamlamaktır. Anti-Teröristler ise bomba imha etmeyi ve rehineleri kurtarmayı hedeflemektedir. Elbette, bir takımın diğer takımdaki tüm oyuncuları öldürmesi de bu objektiflerin tamamlanmasına gerek kalmadan turun sonlanmasını sağlamaktadır.

CS:GO Taktikleri
CS:GO Taktikleri

CS:GO taktiksel oynayışın ön planda olduğu ve farklı stratejilerin geliştirilebildiği bir oyundur. Oyuncuların silah ve diğer ekipmanlar satın almadan önce düşünmesi ve bütçelerini düzgün bir şekilde harcamaları gerekmektedir. Ayrıca CS:GO oyunculara sunduğu çeşitli item skinleri, kasalar ve çıkartmalar gibi birçok özellik sebebiyle ticari olarak da oyuncuların ilgisini çekmektedir. CS:GO’nun ticari yönüyle ilgilenen veya yalnızca kozmetik sebeplerle csgo skin ile ilgilenen milyonlarca oyuncu CS:GO marketini oluşturmaktadır.

Meta silahları kullanmaya alışın

CS:GO’da birbirinden farklı birçok silah bulunmaktadır. Özellikle yeni oyuncular için bazı silahlar oldukça etkileyici görünebilmektedir. Ancak önemli olan silahların işlevleridir. Dolayısıyla, daha etkili oyun içi silahlarla pratik yapmaya başlamak sizin için çok daha iyi olacaktır. Bunlardan bazıları  şunlardır:

Tabancalar: Tec-9 (Terörist), Five-SeveN (Anti-Terörist), P250 (her iki takım için de)

Tüfekler: AK-47 (Terörist) ve M4A4/M4A1-S (Anti-Terörist)

Bu silahları kullanmaya alıştığınızda, siz de daha rahat bir şekilde CS:GO oynamaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Bolca pratik yapın

CS:GO’daki silahlara alışmak, her silahı farklı bir spray şemasına farklı olduğundan bolca pratik gerektirmektedir. Dolayısıyla, özellikle meta silahlar ile spray yapmaya iyice alışmak istediğiniz ranka ulaşmanız için atacağınız büyük bir adım olacaktır.

Silahlar
Silahlar

Hareket halindeyken ateş etmeyin!

CS:GO’da hareket ederken düzgün bir şekilde ateş etmek neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla, CS:GO’da daha iyi bir oyuncu olmak için hareket ederken ateş etme alışkanlığını bırakmak atacağınız önemli bir adım olacaktır.

Mermilerinizi kontrol edin & gerektiğinde şarjör değiştirin

Elbette, rakipleri öldürmeye hazır olmak için şarjörde yeterli miktarda mermiye sahip olmalısınız fakat “reload” zaman aldığından savunmasız kalmanız anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla, CS:GO’da şarjör değiştirmek için uygun anları beklemek akıllıca olacaktır. Bunun için yalnızca kendinizi güvende hissettiğiniz ve gerçekten daha fazla mermiye ihtiyaç duyduğunuz durumlarda şarjör değiştirmelisiniz.

Ses kasın

CS:GO’da ses kasmak her ne kadar zor olsa da oldukça büyük önem taşımaktadır. Öyle ki, iyi bir headset edinip rakibinizin ayak ve silah seslerini dinlemek size oyundaki durum hakkında ipuçları sağladığı gibi zor durumları avantaja çevirmenizde de rol oynamaktadır. Dolayısıyla, CS:GO’da yüksek ranklara erişmek isteyen oyunculardan biriyseniz mutlaka kaliteli bir kulaklık satın alın!

Haritaları öğrenin

CS:GO’da birçok farklı harita bulunduğundan tüm haritaları öğrenmek zaman alabilir. Ancak, CS:GO gibi iletişimin oldukça büyük önem taşıdığı bir takım oyununda haritaları öğrenerek hem takım içi iletişiminizi güçlendirebilir, hem de rakibinizi alt etmeyi kolaylaştıracak farklı savaş stratejileri geliştirebilirsiniz. Eğer farklı haritaları öğrenmekte zorlanan bir oyuncuysanız da yalnızca bildiğiniz haritalarda CS:GO oynamak yararınıza olacaktır.

Takımınızla iletişim kurun

CS:GO gibi rekabetçi bir takım oyununda takımla iletişim halinde olmak yalnızca kendi bireysel yeteneğinize güvenmek zorunda kalmanızın önüne geçmektedir. Takımınızla iletişim kurarak takım halinde bir strateji geliştirebilir, görev dağılımı yaparak daha az stresli ve sorumlulukların eşit dağıtıldığı bir CS:GO deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca rakip hakkında bilgileri takım arkadaşlarınızla paylaşmak kazanma şansınızı da oldukça yükseltecektir.

Harita kontrolünü öğrenin

CS:GO oynarken rakiplerinizi öldürmek her ne kadar keyifli bir his olsa da kazanmak için bolca “kill” almak her zaman yeterli değildir. Öyle ki, objektif odaklı değil de yalnızca rakipleri öldürmeye odaklı oynarsanız takımla aranızdaki iletişim bozulacağı gibi oyunu kazanmak da bir o kadar zorlaşacaktır. Dolayısıyla, kontrollü oynamak hem siz hem de takımınız için en iyi seçenektir.

Rekabetçiden önce botlara karşı ve normal maçlar ile ısınmayı unutmayın

CS:GO’da yeni başlayan bir oyuncuysanız, botlarla oynamak iyi bir pratik yöntemidir. Botlarla oynarken nişan alma, hareket etme ve stratejik düşünme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Aynı şekilde, casual maçlar da rekabetçi maçlara hazırlık için faydalıdır. Casual maçlarda, daha rahat ve rekabetçi oyunların oluşturduğu stresten uzak bir oyun deneyimiyle becerilerinizi geliştirebilir, rekabetçi maçlara hazırlanabilirsiniz.

CS:GO Isınma Turu
CS:GO Isınma Turu

Ekonomiye önem verin

CS:GO’da oyun içi bütçe yönetimi karşı takıma üstünlük sağlayabilmek için oldukça önemlidir. Oyuncular kazandıkları parayı boş yere harcamaktansa gelecek roundları da planlayarak harcamalarını gerçekleştirmelidirler. Örneğin, takım ekonomisinin oldukça kötü olduğu bir round’da eco yapmak, o eli feda etseniz de takımın geleceği için daha iyi bir bütçe planlaması yapmanızı sağlayacaktır.

El bombası kullanmayı alışkanlık hâline getirin

Her ne kadar birçok oyuncu sık sık grenade kullanmasa da doğru yerde attığınız bir el bombası veya sis bombası hem takımınız hem de sizin için büyük avantajlar sağlamaktadır. Dolayısıyla, size avantaj sağlayabilecek grenade atma lokasyonlarını öğrenebilir, yalnızca attığınız bir grenade sayesinde büyük avantajlar elde edebilirsiniz.

Oyun ayarlarını size en uygun şekilde ayarlayın

Valve, CS:GO’da oyunculara değiştirebilecekleri birçok farklı ayar sunmaktadır. Siz de crosshair, mouse ayarları, hud ayarları, gibi birçok farklı ayarı deneme-yanılma yoluyla ya da beğendiğiniz bir oyuncunun ayarlarını kopyalayarak size en uygun haline getirebilir, keyifli bir şekilde CS:GO oynayabilirsiniz. 

Profesyonel oyuncuları örnek alın

CS:GO oldukça çeşitli ve farklı stratejilerin uygulanabildiği bir oynanış sunduğundan en doğru stratejileri ve uygun oynanış stilini bulmak her zaman kolay değildir ve oldukça uzun saatler alabilmektedir. Dolayısıyla, CS:GO’yu mesleği edinmiş ve zamanının çoğunu CS:GO oynayarak geçiren profesyonel oyuncuları kendinize örnek almak, onların hatalarından ve oynanış stillerinden kendinize dersler çıkarmak istediğiniz ranka ulaşmanızda size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Eğer bu yazımız hoşunuza gittiyse ve daha fazla CS:GO oyun içi içeriğe göz atmak istiyorsanız, GameSatış güvencesiyle gönlünüzce CS:GO item alışverişlerinizi gerçekleştirebilir, CS:GO keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: