KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Psikolojikten Hayatta Kalmaya, Gotiğinden Bilim Kurgusuna… İşte En İyi 10 Korku Oyunu!

Karanlıkta oynamaya cesaret edemeyeceklerinizden mutlaka karanlıkta oynamanız gerekenlere...

Paylaş

Daha önceden size piksel korku oyunları, karanlık atmosfere sahip oyunlar gibi birçok korku türü altında geçebilecek oyunların listesini yapmıştık. Fakat onların hepsi tavsiye olarak bizim tarafımızdan yapılan listelerdi. Bu seferse sizler için Opencritic’teki puanlamalarına göre en yüksek puana sahip 10 korku oyununu derleyerek “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizi oluşturduk. Hadi; bu listeye hangi oyunlar girebilmiş, birlikte bakalım.

Sizler için temasından bağımsız tüm korku oyunlarını derledik, en iyi 10 korku oyununu listeledik!


Half-Life: Alyx

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

“En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 1. sırasında klasik serilerden birisinin oyunu yer alıyor. Biz “Half-Life 3 ne zaman çıkacak,” naraları atarken Valve boş durmamış ve teknoloji denemesi olarak da görebileceğimiz SG(sanal gerçeklik) üzerinden oynanan Half-Life: Alyx’i biz oyunculara sundu. İkinci oyundan aşina olduğumuz Alyx Vance olarak oynadığımız bu oyunda Half-Life ve Half-Life 2 arasında bir zaman diliminde yer alıyoruz. Acımasız uzay ırkına karşı verdiğimiz bu savaş yine bize oldukça aşina gelirken nostaljik anlar yaşatıyor ve SG sayesinde farklı bir deneyim sunuyor.

 • Çıkış Tarihi: 2020
 • Yayıncı: Valve
 • Opencritic Puanı: 93

Resident Evil 4(2023)

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

Korku oyunu dendiği an akla gelen hayatta kalma türü arasında en çok namı duyulmuş oyunlardan birisi olan Resident Evil serisinin son oyunu, “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 2. sırasında yer alıyor. Resident Evil 2’nin yeniden yapımıyla birlikte 4. oyunu da oldukça başarılı bir yeniden yapım olarak karşımıza çıktı. Serinin 2. oyunundan aşina olduğumuz Leon S. Kennedy’nin başından geçen olaylar etrafında dönen yapım, serinin hayatta kalma türündeki temkinli yapısından yavaşça sıyrılarak aksiyona yöneldiği bariz ilk yapım olarak tarihe geçmişti. Üçüncü şahıs bakış açısıyla oynadığımız bu oyun, yaşı sebebiyle tüm oyunculara hitap etmeyecek hâle geldiği için yeni nesle oldukça iyi entegre edilerek hem nostalji arayanlara hem de yeni oyunculara güzel bir kapı hâline geldi.

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: CAPCOM
 • Opencritic Puanı: 92

INSIDE

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

Distopik yapıdaki atmosferiyle karanlığı dibine kadar size hissettirecek Inside, “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 3. sırasında yer alıyor. Bulmaca platform yapısında diyebileceğimiz bu oyun mekanik ve görsel olarak basit durabilir fakat her zaman dediğimiz gibi oyunu oyun yapan şey oynarken oyuncuya hissettirdikleridir. Kimisine 2.5 boyutlu sahne yapısı basit gelebilse de oynarken hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar gerilebileceğiniz türlü sahneye şahit olacaksınız. Karanlık bir ormanda yapayalnız olan oğlanın kendini karanlık bir projenin merkezinde bulmasını anlatan bu yapıma mutlaka bir şans vermelisiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2016
 • Yayıncı: Playdead
 • Opencritic Puanı: 91

Bloodborne

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

Playstation’a özel olmasına rağmen tüm platform oyuncularının ilgisini ve sevgisini kazanmış Bloodborne, “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 4. sırasında yer alıyor. Dark Souls serisi, Sekiro ve Elden Ring’i oyun dünyasına kazandıran FromSoftware’in elinden çıkma Bloodborne da aynı gotik ve karanlık atmosferi taşırken harika dövüş sekanslarıyla biz oyuncuları kendine çekiyor. Yaratığa dönüşen insanlarla dolu Yharnam isimli şehirde sağ kalan birisi olarak oynuyoruz. Daha çok dövüşün ön planda olduğu, hikâyenin oyuncu tarafından araştırılarak ancak öğrenilebildiği yapımlar oluşturan FromSoftware oyunları arasından Bloodborne, diğerlerine göre aksiyon kısmında daha hızlı fakat daha affedici kalıyor diyebiliriz. Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte sizin nasıl düşüneceğinizi yine en iyi siz bilirsiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2015
 • Yayıncı: Sony Interactive Enterainment
 • Opencritic Puanı: 91

Slay The Princess

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

“En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 5. sırasında farklı bir görsel roman olarak karşımıza çıkan Slay The Princess yer alıyor. Prensesi öldürmek için görevlendiren birisini oynadığımız Slay The Princess oyununda verdiğimiz seçimler oldukça zorlayıcı ve vicdan yaptırıcı bir hâl alıyor. Prensesi öldürmeli misiniz, yoksa emirlere kulak asmadan prensesi kurtarmalı mısınız? Tüm bu seçeneklerin sonuçları sizi nereye götürecek? Hepsinin cevabı oyunun içinde saklı.

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: Black Tabby Games
 • Opencritic Puanı: 90

Dead Space(2023)

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

Bilim kurgu-korku türü bahsedildiğinde akla gelen ilk serilerden olan Dead Space’in yeniden yapımı, “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 6. sırasında yer alıyor. Hızlı ve acımasız yaratıkları ve oldukça aksiyonlu diyebileceğimiz sekanslarıyla çabuk ürken oyuncular için doğru bir seçim olmamakla birlikte korku sevdalılarının kesinlikle şans vermeleri gereken bir seri. Üçüncü şahıs bakış açısıyla gemide gezinirken atmosferin içine çekilip gideceksiniz. Korkunuzu yendiğinizdeyse uzaylıların uzuvlarını kopartmak kesinlikle yaşama tutunabilmenizin sevincini ve huzurunu yaşatacaktır. Söylemesi bizden, oynaması sizden.

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: Electronic Arts
 • Opencritic Puanı: 89

Alan Wake 2

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

Yazdığınız yazıların karanlık bir gücün elinde gerçeğe dönüştüğü korkunç kâbusları konu alan Alan Wake serisinin ikinci oyunu, “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 7. sırasında yer alıyor. Hayatta kalma-korku türü içerisinde oldukça beğenilen bu yapım, atmosferiyle de oyuncuları çekecek nitelikte. İlk oyundan bu yana her açıdan gelişerek karşımıza çıkan Alan Wake 2, 2023’ün en sevilen oyunlarından birisi oldu. Üçüncü şahıs bakış açısıyla oynadığımız oyunları seviyorsanız bu seriye şans verebilir ya da biraz daha araştırmak için Alan Wake 2 İnceleme yazımıza bakabilirsiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2023
 • Yayıncı: Epic Games
 • Opencritic Puanı: 89

ANIMAL WELL

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

2024’ün beklenmedik oyunu olarak çıktığı gibi büyük bir kitlenin odağı hâline gelen Animal Well, “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin tek metroidvania oyunu olarak 8. sırada yer alıyor. Piksel yapısına rağmen kesinlikle oyuncuya görsel şölen sunan bu oyunda çeşitlilik o kadar fazla ki size uzun zaman sonra en çok oyun olduğunu hissettirecek yapım bile olabilir. Piksel grafik size çok itici gelmiyorsa bu iki boyutlu platform oyununa mutlaka bir şans vermelisiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2024
 • Yayıncı: Bigmode
 • Opencritic Puanı: 89

DUSK

Korku oyunu severleri buraya: Sizler için alt türlerini bir kenara koyarak en iyi 10 korku oyununu derledik.
En İyi 10 Korku Oyunu

Nostaljik görünümü sizi afallatmasın, tazeliğini koruyan bu yapım sisteminizi belki zorlayabilir bile! Birinci şahıs bakış açısıyla patlatmalı vurmalı türündeki Dusk, sizi geçmişe götürürken günümüzde bir deneyim yaşatıyor ve “En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 9. sırasında yer alıyor. Oldukça hızlı bir tempoda ilerleyen yapımda atmosfer gittikçe karanlıklaşırken karşımıza çıkan şeyler de bir o kadar ilginç bir hâl oluyor. “Şey” demek yanlış olmayacaktır çünkü yaratıklarla birlikte bulunduğumuz mekânlar da bir hayli tuhaflaşıyor. Kaba bir tabirle Cehennem’in derinliklerine doğru yolculuk aldığımızı söylersek yanlış olmayacak bir deneyim arıyorsanız, doğru adrestesiniz.

 • Çıkış Tarihi: 2018
 • Yayıncı: New Blood Interactive
 • Opencritic Puanı: 89

IMMORTALITY

En İyi 10 Korku Oyunu
En İyi 10 Korku Oyunu

“En İyi 10 Korku Oyunu” listemizin 10. sırasında interaktif oyun türünden bir yapım yer alıyor. Her Story ve Telling Lies oyunlarından ismine aşina olduğumuz Sam Barlow’un Half Mermaid ile yaptığı son oyun Immortality’de ortadan kaybolan bir film yıldızı olan Marissa Marcel’in akıbetini araştırıyoruz. Genç oyuncunun kaybolmadan önce içinde bulunduğu kayıtları araştırırken bir kesit başka bir kesiti açıyor ve gizem daha da dallanıp budaklanıyor. Oyun, izlediğiniz videoların içerisinde bulunan kişi ya da nesnelere tıklayarak yeni videoları açmaktan ibaret bir mekaniğe sahip olsa da interaktif oyun türünde kesinlikle sinematik açıdan öne çıkan sanatsal bir yapıya sahip. Düşük tempolu fakat sanatsal bir ürün arıyorsanız bu oyuna bir şans mutlaka verin. Aman diyelim, bu oyundan spoiler yememeye çalışın.

 • Çıkış Tarihi: 2022
 • Yayıncı: Half Mermaid
 • Opencritic Puanı: 88

“En İyi 10 Korku Oyunu” listemiz bu kadardı. Bu listede olanların kaç tanesini duymuştunuz ya da kaç tanesini oynama şansınız oldu? Bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz fakat Opencritic’te olmadığı ya da puanlaması sebebiyle listede yer bulamayan oyunlar nelerdir? Yorumlarda mutlaka belirtiniz. İyi oyunlar ve iyi okumalar dileriz.

İdil Barbaros
İdil Barbaros
Kendimi bildim bileli oyunlar içerisinde büyümüş birisi olarak bu sevdamı hâlâ ilk günkü gibi korumaktayım. Öyle ki gelecekte kendi oyunumu yapma hevesiyle adım adım ilerlediğim bu yolda, her daldan oyunları tecrübelemeye ve başkalarına biraz dahi olsa katkım olması için çalışıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: