Tatmanız Gereken Bambaşka Bir Lezzet: Piksel Korku Oyunları

Paylaş

Bu yazımızın konusu bambaşka bir lezzet olan piksel korku oyunları. Grafikten ziyade oyun zevkine öncelik veren korku sevdalılarından mısınız? O zaman bu liste tam size göre! Muhtemelen bilmediğiniz fakat beğeneceğiniz oyunları sizlere derlemeye çalıştık. Karanlıkta keyifli bir serüvene hazır mısınız?

Listede belli bir sıralama bulunmamakla birlikte daha çok oyunların yapısı anlamında alacağınız dönütü gösterecek kesitler koymaya çalıştık. Lütfen etkileneceğinizi düşünüyorsanız ve korku oyunlarının sizi kötü etkileyeceğini düşünüyorsanız bu oyunları oynamayın. Piksel grafik demek, etkilenmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer sorunuz olursa yorumlara tekrardan yazabilirsiniz, zevkle cevaplarız. O zaman, hadi, başlayalım!Yuppie Psycho: Executive Edition

Katı bir hiyerarşik düzenin olduğu bu toplumda yüksek sınıflardaki başarılı insanların zar zor girebildiği Sintracorp şirketine yalnızca temel eğitim almış düşük bir sınıftaki karakterimizin özel davet almasının sebebini konu alan bu korku, macera oyunu gizemiyle bizi kucaklıyor. Türkçe dil desteğinin de bulunduğu bu oyuna bir bakın deriz. Ayrıca karanlıkta oynarsanız daha keyifli olacağını düşünüyoruz.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: Yuppie Pshyco

The Count Lucanor

Yuppie Psycho’yu yapan ekibin ilk oyunu olan The Count Lucanor, genç bir çocuğun evden ayrılıp masumca maceralara atılmayı beklerken işlerin pek de yolunda gitmeyerek kendini bambaşka bir durumda bulmasını ve kurtulma çabasını bize anlatıyor. Atmosferi için bu oyunu da karanlıkta oynamanızı tavsiye ettiğimiz gibi bunda da Türkçe dil desteği olduğunu söylemeden geçmeyelim.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: The Count Lunacor

Kio’s Adventure

Liseli bir öğrencinin arkadaşlarıyla vakit geçirerek başlayan sıradan günü deprem olmasıyla birlikte tamamıyla değişir. Kendine geldiğinde neresi olduğunu bilmediği ufak bir odada uyanan kız, kendine ve arkadaşlarına ne olduğunu ve buradan çıkış yolunu aramaya koyulur.

Oyunla ilgili bir uyarı yapmak istiyoruz, sık ölümün olduğu bir oyun ve her ölümde belli çizimler ekranda görülüyor. Asya yapımlarında bilirsiniz biraz daha “açık” içeriklere yer verirler, o nedenle erotik sayılabilecek vahşi ölüm çizimleri yer almakta. Sanırım bu sebepten Steam’den kaldırılmış geçtiğimiz aylarda. Lakin korku içeriği olarak iyi bir oyun, yine de 18 yaşının altındaysanız bu oyunu es geçin.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: Kio’s Adventure

Lily’s Well

Ormandaki bir kulübede babasıyla yaşayan küçük kız Lily babası işteyken dışarıdan bir ses geldiğini duyar. Kulübenin hemen karşısındaki kuyudan geldiğini anlayan Lily sesin kaynağına ulaşabilmek için kuyuya inebileceği malzemeleri toplamaya başlar. Peki bu serüvende başarıyla sağlam malzemeleri seçip kuyunun dibine inebilecek misiniz? Ücretsiz olan bu oyunun grafikleri oldukça basit gözükse de anlatıma girdiği vakit çizimleri biraz daha vahşi olabiliyor, bilincinde oyunu oynayınız lütfen.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: Lily’s Well

The Witch’s House

Pek uzun olmayan bu piksel korku oyununda ormanda oynatmaya başladığımız karakter ormanın derinliklerinde büyük bir ev bulup içerisine girer. Fazla merakın pek de iyi olmadığını anlatan bu oyun kesinlikle oynanması gereken RPGMaker oyunlarından bize göre. Uzunluğu hikâyesi için yeterli, ağızda bıraktığı tat ise kesinlikle güzel.

Steam’de ilk versiyonu bulunmuyor, yalnızca MV ile tekrardan yapılan daha güzel grafikli versiyonu satılıyor. İlk versiyonuna internetten ulaşabilirsiniz.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: The Witch’s House

House

Her şey genç kızın sabah uyanmasıyla sanki kıyamet bombasının pimi çekilmiş gibi mahvolmaya başlarken kızın bir taraftan evi ve ailesini bu korkunç bitmek bilmeyen döngüyü bozarak huzura erdirme ve birçok tehlikeli olaydan kurtulma çabasına tanıklık ediyoruz.

Eklenen bir özellikle artık kızın kardeşi olarak da oynayabiliyoruz. Birçok sonu olan bu oyunda keşfedeceğiniz çok şey var, özellikle de huzurlu bir son için.

House Korku Oyunu
En iyi piksel korku oyunları listesi: House

Corpse Party

Piksel korku oyunlarının klasiklerinden olan Corpse Party’i muhtemelen çoğunuz zaten biliyordur fakat listemize almazsak olmazdı.

Lise öğrencilerinin Bahar Etkinliği’nin ardından temizlik için kaldıkları sınıfta okuldan ayrılacak bir arkadaşlarıyla bağlarının daimi olması için masumiyetle yaptıkları tılsım onları büyük bir depremle birlikle Cehennem’in ortasına götürecek geçit olacaktır. Steam’de 2008 ve 2021 versiyonları bulunmakta. Yeni versiyonu birçok ekstra içerik de bulunduruyor, seri olarak almayı planlıyorsanız ilk oyununun yalnızca 2021 versiyonunu almanız mantıklı olacaktır.

Corpse Party Piksel Grafikli Korku Oyunu
En iyi piksel korku oyunları listesi: Corpse Party

Sanitarium

Hafıza kaybı yaşayan bir adamın kendisini akıl hastanesinde bulmasıyla başlayan bu maceramızda onunla birlikte bir şeyler yaşıyor, geçmişini hatırlıyor ve sonuca yol alıyoruz.

1998 yapımı olmasına rağmen ilk hâliyle hâlâ bir klasik olan point & click türündeki bu oyuna kesinlikle bir şans vermelisiniz. Türe aşina değilseniz başta belki birazcık zorlanacak olsanız da oynadıkça alışacağınıza eminiz, sırf o sebepten “belki” olarak bırakmayın.

Klasiklerden Sanitarium
En iyi piksel korku oyunları listesi: Sanitarium

Faust Alptraum

Babasının vefatının ardından halasının mesuliyetine verilen kızı oynadığımız bu oyunda halasının bir şey almak için eve girmesi gerektiğinde kızın girmek istememesi, bu sebeple başta dışarıda bekleyip sonradan girmesiyle halasını içeride bulamayarak bambaşka bir macera içerisine yol almasına tanık oluyoruz. Daha çok masal karakterlerini içererek hikâyesini anlatan bu ücretsiz RPGMaker oyununa gerek çizimleri gerek müzikleri gerek de hikâye anlatım şekli sebebiyle kesinlikle şans vermelisiniz.

Oyun önceden söylese de biz şimdiden belirtelim, “alt+enter” yaptığınızda tam ekran oluyor. Başta okumaya çalışırken zorlanmayın.

Faust Alptraum
En iyi piksel korku oyunları listesi: Faust Alptraum

Project Kat – Paper Lily Prologue

Witchcraft ile ilgilenen Kat’in öğrendiği bir ritüeli okulda yapma serüvenini konu alan bu kısa korku oyunu kalite açısından türünün içerisinde kesinlikle öne çıkan yapımlardan. Ücretsiz olan bu oyun “Paper Lily” serisi için bir başlangıç niteliğinde, ilk bölümü çıktığında mutlaka göz atın derim.

Project Kat - Paper Lily Prologue
En iyi piksel korku oyunları listesi: Project Kat – Paper Lily Prologue

Eronoctosis: Put Yourself Together

Yalnızca iki kişiyle oynayabileceğiniz bu oyunu farklılığı ve atmosferi sebebiyle verdiği gerici his için listeye eklemek istedik. Başlangıç noktasındaki iskelete vücut parçalarını götürerek tamamlamak amacımız lakin bu süreçte peşimize takılan bir sürü farklı yaratık var. Kimisi sessiz, kimisi sesli; kimisi yavaş, kimisi hızlı gelen bu yaratıkları üzerlerine fener tutup fotoğraflarını çekerek ancak yok edebiliyoruz. İlk bölümü ücretsiz olan bu oyunun DLC’sini alırsanız bu sefer iki bedeni üç yeni bölümde ve altı yeni canavarla mücadele ederek tamamlamaya çalışıyorsunuz.

Eronoctosis: Put Yourself Together
En iyi piksel korku oyunları listesi: Eronoctosis: Put Yourself Together

Trick & Treat

Cadılar Bayramı’nda lanetli olduğu söylenen ormandaki bir eve “Şeker mi Şaka mı” için giren hanımı ve hizmetçisinin evden çıkma çabaları süresince yaşadıkları ürkünç macerayı konu alan bulmaca açısından oldukça keyifli bu ücretsiz RPGMaker oyununa kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Trick & Treat oyunu
En iyi piksel korku oyunları listesi: Trick & Treat

Misao

Özellikle Asya’daki okullarda yapılan zorbalıkların vahimliğini biliyoruz: RPGMaker oyunu olan Misao da tam olarak bu konuya değinen bir oyun. Karakterimiz, başta seçiminize göre kız ya da erkek oluyor, uzun zamandır okula gelmeyen Misao’ya samimiyet duyan birisi. Bir gün okul çıkışı karakterimizle birlikte kalan birkaç kişi okuldaki paranormal durumlardan bahsederken konu Misao’ya gelince aniden “Bul beni” diye sesinin duyulup büyük bir deprem olmasıyla okullarının aynen olduğu bir boyuta geçiş yaparlar ve olaylar başlar.

Misao Korku Oyunu
En iyi piksel korku oyunları listesi: Misao

The Last Door

Yıllar önce içinde bulunduğu gizli bilim ve felsefe grubundaki bir arkadaşından gelen mektuba o zamanlar kullandıkları sloganın yazılması sebebiyle bir şeylerin ters gittiğini anlayan karakterimiz arkadaşının evine yol alır ve gizemli yolculuk başlar. Film olsa rahatlıkla izlenebilecek bir hikâyeye sahip iki oyunluk seriye point & click olması sebebiyle çekinmeyiniz, piksellerden ötürü gözünüzün alacağınız nesneleri seçmekte pek zorlanmayacağınızı düşünüyoruz.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: The Last Door

Mad Father

RPGMaker klasiklerinden olan bu oyunu da muhtemelen çoğunuz biliyor olsa da listeye almazsak hakkını yerdik. Annesinin vefatının ardından geceleri bodruma kendini kilitleyip sabahlara kadar deneyler yapan bilim insanı babasıyla tek yaşayan küçük kız için annesinin ölüm yıl dönümünde her şey değişecektir.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: Mad Father

IB

Birçok RPGMaker korku oyununa örnek olan bu oyunda IB isimli genç kız ailesiyle birlikte sanat galerisini ziyaret eder. Ailesi giriş kaydını hâllederken içeriyi gezmeye koyulan kız tuhaf bir tabloya denk gelir ve ışıkların bir anlık gidip gelmesiyle her şeyin değiştiğini fark eder.

Yeniden yapılmış versiyonu Steam’de bulunmakta, isterseniz ona bakabilir ya da ilk versiyonuna internetten ulaşabilirsiniz.

En iyi piksel korku oyunları
En iyi piksel korku oyunları listesi: IB

Ayrıca ilginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

İdil Barbaros
İdil Barbaros
Kendimi bildim bileli oyunlar içerisinde büyümüş birisi olarak bu sevdamı hâlâ ilk günkü gibi korumaktayım. Öyle ki gelecekte kendi oyunumu yapma hevesiyle adım adım ilerlediğim bu yolda, her daldan oyunları tecrübelemeye ve başkalarına biraz dahi olsa katkım olması için çalışıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: