Editor’s Hell İnceleme

Paylaş

Emekliye müjde! Ünlü oyuncu son haliyle sevenlerini korkuttu! Skib bıraktı ve daha nicesi… Editor’s Hell sayesinde artık siz de böyle başlıklar atabilecek, trollüğün tadına sonuna kadar varabileceksiniz!

Editor's Hell Kısa Özet
Editor’s Hell Kısa Özet

Yalan haberin bir numaralı adresi!

Ülke gündeminden beslenen, soluduğumuz havanın kokusunu taşıyan yerli yapımları seviyorum. Yaşadığımız olaylara dışarıdan bakmak gerçekten eğlenceli çünkü. Suzerain vardı mesela, hatırlarsınız belki. Sordland adında kurgusal, hafif ülkemizi de andıran bir ülkeyi yönetmeye çalışıyorduk. İşte, Editor’s Hell bunun Papers, Please soslu basın versiyonu.

Editor's Hell
Her bir yalan işte buradan okurlarla buluşuyor.

Wabrinsk adlı hayali ülkede – pek de hayali değil – yayın yapan Wabrinewsk gazetesinin yazı işleri müdürüyüz. Amacımız, doğal olarak Wabrinewsk’i ülkenin en çok okunan gazetesi haline getirmek. Ama bunu yapmak hiç de kolay değil. Ülke tamamen kutuplaşmış durumda ve anlayacağınız ortadan yürümenizin bir imkanı yok. Wabrinewsk’in dümenini ya totaliter lider Andreevich’in rejimine ya da onu devirmeye çalışan muhalefet kanadına kırmanız gerekiyor.

Oyunun yabancılar için “eğlenceli”, bizim için acı olan kısmı da buradan itibaren başlıyor. Her gün masanıza zam, işsizlik ve torpil gibi Wabrinsk’te olan biten çeşitli olaylar geliyor. Tabii bu olaylar gerçek olamayacak kadar absürt, hepsi tamamen hayal ürünü! Neyse işte, bunları yayın politikanıza uygun olarak hazırlayıp okurlarınızla buluşturuyorsunuz. Doğalgaza gelen zammı gazın kalitesine bağlayabilir veya nadir gelişen olumlu olayları bile karalayabilirsiniz. Ama bütün bunların bir sonucu olduğunu unutmayın.

Editor's Hell
Trollük bizim işimiz!

Bir kere bazen yazdırdığınız haberleri kendi editörleriniz bile yazmak istemeyebiliyor. Sonuçta hiçbir iktidar yanlısı kalem ekonomik krizi yazmak istemez, değil mi? Bunun için de yazı planlamasını en iyi şekilde yapmanız şart. Ayrıca her haber siyasi olacak diye bir şey de yok. Görüşleri gazeteyle uyuşmayan editörlerinize hava durumunu, maç skorunu vs. yazdırabilirsiniz. Bu, kantarın topuzunu kaçırmamak için de iyi bir yol. Fanatizmin cılkını çıkardığınız bir sayının ardından çeşitli ceza ve şiddet eylemlerine maruz kalabiliyorsunuz…

Bayinizden ısrarla isteyin

Günün haberlerini yazdırdıktan sonra iki aşamalı bir ekrana geliyorsunuz. İlk ekranda hangi haberi nereye koyacağınıza, ikincisindeyse Wabrinewsk’i ülkenin hangi bölgesine ne kadar yollayacağınıza karar veriyorsunuz. Gazetenizin her şeyden önce ilgi çekici olması önemli. Bu yüzden manşete doğru haberi koyduğunuzdan emin olmalısınız. Mecburiyetten yazdığınız, işinize gelmeyen haberleri de arka sayfaya koymak isteyebilirsiniz.

Editor's Hell
“İzmir gelsin ekrana.”

Wabrinsk, 6 bölgeden oluşan bir ülke. Batıdaki bölgelere muhalif kanat hakimken, doğunun hakimiyse tartışmasız Andreevich. Gazetenizin ayakta kalması için satması şart, bu yüzden dağıtım ağınızı yakın olduğunuz tarafa göre ayarlamanız gerekiyor.

Yazı ve dağıtım politikanızla, her şeyin ve herkesin kaderini belirleyecek olan seçimde söz sahibi olabiliyorsunuz. Evet, Wabrinsk de bizim gibi seçim arifesinde ve bu yüzden gündem her geçen hafta daha da ısınıyor; bölgelerin oy oranları değişkenlik gösteriyor. Wabrinewsk’i karşıt görüşün daha fazla olduğu bölgelere yollayarak ve yüksek tiraj sayılarına ulaşarak, kendi kanadınız için çalışabiliyorsunuz. Bu da sizi seçim sonucuna göre farklı sonlara ulaştırıyor.

Kalemimi kırdılar

Editor’s Hell, birden fazla sona sahip bir oyun. Bu sonların çoğu seçimin sonucuyla ilgili olsa da başka ilginç sonlar da yok değil. Mesela masanızda duran kahveyi içip yeniledikçe ortaya çeşitli eğlenceli diyaloglar çıkıyor. Bunu bir süre daha devam ettirince oyun artık durmanızı söylüyor ve dinlemeyip içmeye devam ederseniz oldukça ilginç bir sonun kilidini açmış oluyorsunuz.

Editor's Hell
Aaaa, Johnny Silverhand!

Esinlendiği ülkenin başlı başına komik gündemini bir kenara bırakırsak, bu tip mizah ögeleri oyunda bolca mevcut. Editor’s Hell, oyun dünyasının tanıdık isimlerine bolca gönderme barındırıyor. İlk aklıma gelen, Witcher serisinden tanıdık simaların magazin haberlerinde karşımıza çıkması oldu. Bunların haricinde bazı absürt haberler de yine oyun boyunca sizi eğlendiriyor.

Sinir Krizleri

Şu ana dek oyunun olumsuz yönlerinden bahsetmedim, ki pek yok da. Lakin bir şeye değinmezsem olmaz. Kantarın topuzunu kaçırdığınız zaman, özellikle de muhalefet yanlısıysanız, suikaste kurban gidebiliyorsunuz. Bunun önüne geçmek için zaman zaman kendinizi frenlemeniz gerekiyor. Haberleri daha yumuşatmaya, daha objektif olmaya çalışıyorsunuz. Tabii bu o kadar kolay değil, bazen sağ salim atlatabilmek için aynı haftayı tekrar tekrar oynuyorsunuz. Yaşanan olaylar değişmediğinden bu deneme yanılma süreci de oldukça sıkıcı ve sinir bozucu bir hal alıyor.

Kapanış

Her ne kadar oyunlara ülke gündeminden uzaklaşmak için sığınsak da Editor’s Hell gibi oyunları ayrı bir seviyorum. Yaşadıklarımıza dışarıdan bakınca, bizzat oynama fırsatı bulunca olaylara ayrı bir perspektiften bakabiliyorum çünkü. Oyunun geliştiricisi sevgili Berke’ye bu yönden kendi adıma teşekkür ediyor ve medeni cesaretinden ötürü kendisini kutluyorum.

Editor's Hell İncelemesi
Editor’s Hell Nihai Puan
Ahmet Kaan Mandalı
Ahmet Kaan Mandalı
Koyu Fenerli müşkülpesent yazar kişisi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Emekliye müjde! Ünlü oyuncu son haliyle sevenlerini korkuttu! Skib bıraktı ve daha nicesi... Editor's Hell sayesinde artık siz de böyle başlıklar atabilecek, trollüğün tadına sonuna kadar varabileceksiniz! Yalan haberin bir numaralı adresi! Ülke gündeminden beslenen, soluduğumuz havanın kokusunu taşıyan yerli yapımları seviyorum. Yaşadığımız olaylara dışarıdan bakmak...Editor's Hell İnceleme