EA Sports FC 24 İnceleme

Paylaş

İşte karşınızda Electronic Arts’ın yeni futbol oyunu EA Sports FC 24 incelememiz! İsmi farklı olsa bile emin olun ki tadı aynı. FIFA serisinin sonra ermesi ile artık yoluna EA Sports FC olarak devam edecek olan efsane serinin ilk ve en yeni sürümü artık bizlerle. O zaman hadi ufaktan kramponlarımızı giyelim ve sahaya çıkalım.

EA Sports FC 24 incelemesinde bu sene en dramatik değişikliği isminde yaşayan oyunun yeni özelliklerine ve detaylarına bakıyoruz.
EA Sports FC 24 İnceleme

Hani derler ya “Ben onun çocukluğunu bilirim!” diye… İşte bu efsane seride benim için aynen öyle. Fransa 98 Dünya Kupası ile başlayan FIFA yolculuğum şuan EA Sports FC 24 ile soluksuz olarak sürüyor. Serinin aşama aşama gelişmesi an itibariyle zirve noktasına ulaşmış durumda. Çapraz platform desteği, HyperMotion V ve yeni nesil konsollarda yer alan özelliklerin PC tarafına da geçmesi gibi birçok güzel detay oyunun albenisini arttıran önemli detaylar.

EA Sports FC 24 İnceleme: Her sene aynı oyun mu?

FIFA serisinde oyuncular tarafından sıklıkla dile getirilen bir ön yargı diyebiliriz aslında “geçen senenin aynısı” ibaresini. FIFA 23 içinde yer alan bütün özellikleri birer tık iyileştirip, bazı hususlarda güncelleme yaparak tekrar sunmuşlar. İlk olarak menüden başlayacak olursak, menü benim içime hiç sinmedi. Çok sade ve basit bir tasarım kullanılmış. Serinin eski oyunlarında yer alan o dikkat çeken ana menü maalesef yok. Hani tabiri caiz ise resmen bir web sitesinin menüsünde geziyormuşuz hissi veriyor.

Kaleciler bildiğimiz gibi

Oyun içinde bulunan bütün ana başlıklar aynen devam ediyor. Kariyer modları, Ultimate Team, Pro Club, Volta gibi oyun modları aynen bıraktığımız yerlerinde. Saha içerisinde oyun her anlamda akıyor, vuruş hissiyatı, top kontrolleri, dribblingler çok güzel fakat kaleciler! Ah o kaleciler olmamış abi kaleciler… Her sene kaleciler için resmen destan yazılabilir ve bu sene içinde aynı şey mümkün. Kaleciler nedense bir türlü tat vermiyor hep bir şeyler eksik onlarda. Yani olacakmış da olmamış gibiler. Belki oyunun en büyük eksi notu kalecilerden gelecek bilginize.

EA Sports FC 24 ana menü
EA Sports FC 24 ana menüsü böyle görünüyor.

Bitiricilik konusunda ise bazı ufak eksikler mevcut. Zaman içerisinde düzelebilir mi bilinmez ama son dokunuş kısmında rahatsız eden noktalar var. Oyunun akışında pas atamama sorunu var. Her oyuncuda yok ama bazılarında bu sorun ciddi seviyelere yükselmiş durumda. Dzeko ile oynarken pas ve ara pas nedeniyle çok pozisyonu ziyan ettik. Oyun hızında gözle görülür bir seviyede yavaşlık söz konusu. Oyuncularda ki bireysel hareketleri rahat bir şekilde yapabilmek için bu hız düşüklüğü aslında güzel ama yine de eksi olarak yazılabilir.
Savunma kısmında güzel gelişmeler var. Topa kayarak müdahale animasyonları çok güzel olmuş. Hani oyuncunun orta açacağını hissedersin de önüne kayarsın ya topu engellemek adına, işte o kısım beni acayip mutlu ediyor ya FIFA 23 mekaniğine +1 ekleyerek yükseltmişler bu konuda.

Grafikler için kocaman bir alkış

Daha canlı ve kısmen daha gerçekçi bir grafik kalitesi bizleri karşılıyor oyunda. Çimler, kale ağları, stadyum efektleri, oyuncu animasyonları derken oyun içinde grafik açısından olumsuz bir yan yok dersem yalan olmaz. Oyun içinde ikili mücadeleler esnasında ve gol sonrasında yaşanan o çılgın sevinçlerde sahada kalan çim izleri hemen gitmiyor, daha uzun bir süre orada kalıyor. Görsek bug diyebileceğimiz, sosyal medyada paylaşılan ve güldüğümüz o grafik hataları ile bu sene henüz karşılaşmadım.

En bilindik modlardan biri olan “Kariyer Modu” için ise söylenecek çok fazla bir söz yok. Göze çarpan ciddi bir değişim söz konusu değil. FIFA 23’den bildiğimiz ara sahneler, imza törenleri, tanışma bölümleri güzel tasarlanmış ve oyuna farklı bir hava katmış durumda. Kariyer modunda benim en sevdiğim özellik geçen sene de oyunda olan menajer tasarımları. Oyuna Luis Figo görünümlü Atıf Hoca olarak başlayabiliyorsunuz.

HyperMotion’un yeni versiyonu ile oynanış daha gerçekçi bir hale gelmiş. Yani bu özellik zaten FIFA 22 ile hayatımıza girmişti ama şuan ki seviyesi gerçek anlamda efsane konumda. HyperMotion V ile gerçekçi animasyonlar için 170’den fazla birebir analiz edilerek oyuncuların anlık davranışları ve hareketleri oyuna aktarılmış. Opta sayesinde toplanan veriler ve gerçekçi maç verileri, PlayStyles aracılığıyla her futbolcunun benzersiz olan özellikleri oyun içine optimize ediliyor.

EA Sports FC 24 ekran görüntüsü.
EA Sports FC 24 ekran görüntüsü.

Ultimate Team şimdiden çok konuşulacak

Kariyer modu ne kadar önemliyse en az 3 katı kadarda Ultimate Team yer ediniyor oyuncuların gönlünde. Çeşitli oyun modu seçenekleriyle oyuncuları ister tek başlarına isterlerse arkadaşlarıyla eşsiz bir deneyime davet etmeye devam ediyor. Oyuncu kartları konusunda her sene çeşitli tartışmalar yaşansa bile bu alışkanlıktan vazgeçilmeyecek gibi duruyor. Takım kimyası konusunda FIFA 23 için bir revize yapılmıştı, bu sene de bu gelenek devam etmiş gibi görünüyor. Takım kimyasında yapılan bazı düzenlemeler sayesinde oyuncular daha rahat kadro kurabilecekler.

Hepimizin en merakla beklediği kısım ile “oyuncu reytingleri ne olacak” bölümüydü. EA tarafından paylaşılan verilere göre bazı oyuncular hayal kırıklığı yaşasa da genel itibariyle overallar iyi gibi görünüyor. Gelelim Arda Güler’e… Evet Real Madrid ve Barcelona’yı birbirine düşüren o efsane Türk genci oyunda 77 overall ile başlıyor. Ben Madrid ile kısa bir Şampiyonlar Ligi kupası kaldırdım ve bu süreçte Arda çok kaliteli bir yapıya sahip olduğunu belli etti. Gerçek hayatta Fenerbahçe ve Milli takım formaları ile yaptığı ne varsa, attığı ne kadar gol varsa aynılarını daha jeneriklik bir şekilde attım. Arda oyunda gelecek vaat etmiyor resmen geleceğin ta kendisi olduğunu gösteriyor.

Sonuç

Sonuç olarak, PES mi FIFA mı sorusunun cevabını aradığımız uzun yıllar sonunda FIFA yine kalitesini ortaya koymuş ve neden tercih sebebi olduğu ispatlamış. Ben oyunu PS5 ile denedim, yani eski serilerde PC tarafında yaşanan hiç bir sorun ile karşılaşmadan efendi gibi Şampiyonlar Ligi kupamı kazandım ve inzivaya çekildim. FIFA 23 üzerine çok büyük bir ekleme yok ama yine de beklentileri karşılayan bir oyun var karşımızda. Mekanikleri geçen yıla göre daha iyi olan ama kaleci sorunu yine mevcut, hız bakımında düşük ama görsel kalite açısından iyi olan, FIFA 23’ün bir tık büyüğü olan bir yapım EA Sports FC 24. Oyunun PlayStation Store mağaza sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

EA Sports FC 24 - İnceleme
EA Sports FC 24 – İnceleme

1 Yorum

guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
25 Eylül 2023 19:04

Güzel inceleme.

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

İşte karşınızda Electronic Arts’ın yeni futbol oyunu EA Sports FC 24 incelememiz! İsmi farklı olsa bile emin olun ki tadı aynı. FIFA serisinin sonra ermesi ile artık yoluna EA Sports FC olarak devam edecek olan efsane serinin ilk ve en yeni sürümü artık bizlerle....EA Sports FC 24 İnceleme