Steam’in Ardından EA App de Türk lirasını Terk Ederek Dolar Kuruna Geçiş Yaptı

Paylaş

Geçtiğimiz aylarda ülkemizin oyun sektörü için yeni bir dönüm noktasını geride bırakmış ve yıllardır Türk lirası ile oldukça uygun fiyatlardan oyun satın aldığımız bir platform olan Steam’in dolar kuruna geçiş yapmasına şahit olmuştuk. Görünen o ki Steam’in dolar fiyatlandırması sadece başlangıçmış. Bu gece saatleri itibarıyla EA App de dolara geçiş yaptı ve yeni fiyatlar hiç de iç açıcı değil.

EA App’in dolar kuruna geçmesiyle birlikte aboneliklerde ciddi bir fiyat artışı oldu.

Steam dolar fiyatlandırmasının ardından birçok PC oyuncusu; Epic Games, Microsoft Store ve EA App gibi diğer alternatif satış mağazalarına yönelmiş ve oyunları en uygun fiyatlı oynayabilecekleri yöntemleri tercih etmeye başlamıştı. Geçtiğimiz saatlerde EA App’de gerçekleşen bu yeni dolar uygulaması, biz oyuncuların işini oldukça zorlaştıracak gibi görünüyor. Özellikle aylık uygun fiyatlandırması ve yeni EA oyunlarını ilk günden abonelik sistemine dahil etmesiyle bilinen EA Play Pro planının yeni aylık fiyatı 14.99 dolar yani 435,73 TL (Şu anki dolar kuru ile) olmuş durumda.

EA App Dolar Fiyatlandırmasına Geçti
EA App Dolar Fiyatlandırmasına Geçti

Tabii bu durum sadece EA Play abonelikleri ile de sınırlı değil. EA App’in dolar kuruna geçmesi, Electronic Arts oyunlarının satış fiyatını da ciddi anlamda yükseltiyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Battlefield oyunlarında oldukça güzel indirimler vardı ve serinin en sevilen oyunları oldukça düşük fiyatlardan satın alınabiliyordu. Üstelik sadece Battlefield değil, EA Sports FC 24 de bu zamana kadarki en büyük indirimlerinden bir tanesini görmüştü. Şu anki dolar fiyatlandırmasına baktığımızda ise bu pek de mümkün görünmüyor. Keza yıllar önce çıkan Battlefield 1’in yeni fiyatı dahi 19.99 dolar yani 580 TL olmuş durumda.

EA App’in dolar kuruna geçmesi ile birlikte yeni EA Play abonelik ücretleri:

  • EA Play -> Aylık 4.99 dolar yani 145,24 TL
  • EA Play Pro -> Aylık 14.99 dolar yani 435,73 TL

Not: Yazı içerisinde yer alan dolardan Türk lirasına dönüştürülen dolar fiyatlandırmaları 13 Aralık 2023 günü sırasındaki kur baz alınarak gerçekleşmiştir.

İlginizi çekebilecek yazımız ⇥ Nasıl Daha Ucuza Oyun Oynayabiliriz?

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: