Diablo 4 Rehberi Bölüm 2: Eşyalar, Nadirlik Seviyeleri ve Geliştirmeler

Paylaş

Diablo 4 rehber serimizin ikinci bölümünde sizlere oyundaki eşyalar, nadirlik seviyeleri gibi detayları anlatıyoruz. Aynı zamanda yer yer kafa karışıklıklarına sebep olan Kutsal ve Kadim özelliğindeki eşyaların nerelerden düştüğünü ve asıl özelliklerinin neler olduğundan da bahsediyoruz. Şayet Diablo 4 eşya sistemi ile ilgili kafanızda bir soru işareti varsa, silineceği yere hoş geldiniz de diyebiliriz!

Diablo 4 Rehberi: Eşyalar, Nadirlik Seviyeleri ve Geliştirmeler

Rehber serimizin bu bölümünde karakterinizi güçlendirmenin temel bileşenleri olan ekipmanlarınızı açıklıyoruz. Kaçıranlar için geçen bölümde de sınıflardan ve oyundaki temel aktivitelerden bahsettiğimiz içeriğimizi buraya bırakıyorum.

Diablo 4’te oynadığınız dünya kademesine bağlı olarak elde edebileceğiniz eşyaların nadirlik seviyeleri ve güçleri de değişiyor. Özellikle kolay kademelerde oynuyorsanız güçlenme sürecinizin biraz daha uzun süreceğini söyleyebiliriz.. Sizi detaylara boğmadan önce temelde oyunda kaç tür eşya olduğunu ve bunlara hangi şartlarda erişebileceğinizi anlatalım.

https://youtu.be/d94q7FcAfQA

Normal eşyalar sıradan ve oyuncuların çoğu için önemsizdir. Hatta zindanlarda genelde yerde bırakır ve envanterimizde yer kaplamaması için almayız. Sadece oyun başında henüz yeni oluşturduğunuz karakterinizin biraz güçlenmesi için düşen ne varsa kuşanabilirsiniz.

Sihirli eşyalar da yine sadece başlangıç aşamasında kısa süreli giymek adına yerden aldığımız sonra yüzüne bakmadığımız eşyalardır. Bu nedenle onlar için endişelenmenize gerek yok.

Nadir eşyalar ise belli bir seviyeye gelene kadar yol arkadaşınız olurlar. Üstlerinde üç ya da dört adet güçlendirme barındıran nadir eşyalarda dikkat etmeniz gereken, özelliklerin sınıfınızla ilgili olması. Örneğin tamamen tank odaklı ilerlediğiniz bir karakteriniz varsa, giyeceğiniz nadir eşyanın üzerindeki “zeka +5” gibi bir özellik pek işinize yaramayacaktır. Ya da hasar odaklı gittiğiniz karaktere zırh ekleyen “kuvvet” gibi özellik arttırmaları oyun tarzınız açısından pek işlevsel olmayacaktır.

Efsanevi ve Eşsiz Eşyalar – Diablo 4 Rehber

Efsanevi eşyalar ise 50. seviyeye kadar sadık yol arkadaşınız olacak. Diğer nadirlik seviyelerinden farklı olarak Efsanevi eşyalarda oyunda “yüz” olarak geçen özel yetenekler bulunur. Bu özellikler bazen size pasif bir yetenek kullanmışsınız gibi güçlendirmeler verir, bazen ise yeteneklerinizi birbirleriyle kombine ederek oyun tarzınızı tamamen değiştirir.

Eşsiz eşyalar oyundaki en nadir eşyalardır. Bunları düşürmek hayli güç olduğu gibi geliştirme masrafları da oldukça fazladır. Ödediğiniz bedele karşılık olarak da karakterinizi özel yollarla güçlendirirler. Hatta oyun çıkmadan önce Blizzard bazı buildleri tamamen eşsiz eşyalar üzerine inşa edilebileceğini söylemişti.

Diablo 4 eşsiz eşyalar nereden düşer?
Diablo 4 Rehber

Kutsal eşyalar diğer tüm nadirlik seviyelerinde görülebilir. Dolayısıyla buna bir nadirlik seviyesi diyemeyiz. Ancak eşyaların unvansız hallerine göre aralarında büyük bir güç farkı bulunur. Bizim için önemli olanları ise hem efsanevi ya da eşsiz nadirliğinde hem de kutsal olanlarıdır. Kutsal eşyaları özel kılan şey ise efsanevi eşyalar gibi olmasına rağmen içerisinde bulundurdukları 4 farklı özelliğin oranının efsanevi eşyalardan çok daha fazla olmasıdır. Bu nedenle karakterinize verdiği pasif bonuslar her zaman efsanevi eşyalara göre çok daha fazladır.

Kadim eşyalar ise tıpkı kutsal eşyalar gibi normalden daha güçlüdür ancak kutsal eşyalardan daha da yüksek oranlara sahiptirler. Yine kutsal eşyalarda olduğu gibi bir nadirlik seviyesi değil, güçlendirme olarak düşünebilirsiniz. Oyundaki en kaliteli eşyalar genelde hem eşsiz ya da efsanevi hem de kadim olanlardır.

Diablo 4 efsanevi ve eşsiz eşyalar nerelerden düşer?

Tabii ki hemen en güçlü donanımları alıp zindanların içinde dans eder gibi savaşmak istediğinizi biliyoruz. Bunun için de en güçlü silah, zırh ve aksesuarlara ihtiyacınız olacak. Ancak nadirlik seviyesi yüksek eşyaları elde etmek göründüğü kadar kolay değil.

Efsanevi eşyalar ilk iki dünya kademesinde de düşebiliyor. 50. seviyeye gelene kadar yoldaşınız olacak biricik efsanevi eşyalar için zindanlar tamamlayabilir, ana hikayede ilerleyip çok sayıda boss yenebilir ve mahzenlere dalabilirsiniz. Ayrıca ganimet goblinlerinden de efsanevi eşya düştüğü oluyor. Zindan yapmak isteyenlere tavsiyemiz, en fazla seçkin düşmanın bulunduğu zindanları seçerek buradaki seçkin düşmanları alt etmeleri olacaktır.

Kutsal eşyalar ise 3. dünya kademesine geçtiğinizde düşmeye başlar. Bunun için 50. seviyeye gelmiş ve 2. dünya kademesindeki Işık Katedrali zindanının görevini tamamlamış olmanız gerekiyor. Ardından 3. dünya kademesine geçerek kâbus zindanlarını oynayabileceksiniz. Kutsal eşyalar, gözlemlediğimiz kadarıyla en çok kâbus zindanlarında düşüyor.

Diablo 4 Rehber
Diablo 4 Rehber

Kâbus zindanlarını ise doğrudan harita üzerinden yapamıyorsunuz. Bunun için ışık katedrali görevini yaptıktan sonra envanterinizin tüketilebilir kısmında mühürler bulunuyor. Bu söz konusu mühürleri kullandığınızda haritadaki seçili bir zindanı kâbus zindanına çevirebiliyorsunuz. Kâbus zindanına dönüştürülmüş zindanlarda sizi farklı zorluklar karşılayacak. Örneğin düzenli olarak tepenizden olduğunuz yere meteor yağacak ya da belirli aralıklarla şimşek fırtınaları çıkıp bunlardan saklanmanız gerekecek. Aynı zamanda düşmanlar, normalde olduğundan çok daha güçlü olacak.

Kâbus zindanlarının kendi içerisinde bir de kademe sistemi var. Oyun bu konuyu çok iyi açıklamadığı için sizlere detaylarıyla gösterelim. Envanterinizdeki mühürlerin altında “1. kademe, 2. kademe” şeklinde ibareler göreceksiniz. Bir mühre ait zindanı kâbus zindanı modunda bir kez yaptığınızda, aynı zindanın bir üst kademedeki mührü de envanterinize eklenecek. Bu sayede aynı zindanı defalarca kez yaparak kademenizi ve kazandığınız tecrübeyi, eşyaların nadirlik seviyelerini artırabileceksiniz.

Tabii sürekli aynı zindanı yapmak istemiyorsanız, bir kez 5. kademe bir zindanı bitirdikten sonra Okültist NPC’sinde sizin için mühür üretme ve mühür kırma seçenekleri açılacak. Envanterinizdeki gereksiz mühürleri kırarak elde edeceğiniz mühür tozları ile yeni ve kademe aralığını kendiniz belirleyebildiğiniz mühürler üretebileceksiniz. Yine de burada bazı zar atma durumları olduğunun altını çizelim. Örneğin 6-11 kademe aralığında bir mühür ürettiğinizde size 11. kademe ve karakterinizin mevcut haliyle bitiremediğiniz bir zindanın kapıları da açılabilir.

Kadim eşyalar da yalnızca 4. dünya kademesinde oynarsanız elde edebileceğiniz nesneler. Tıpkı kutsal eşyalar gibi her nadirlik seviyesinde görülebiliyorlar ancak en önemlileri yine aynı şekilde efsanevi ya da eşsiz olanlar. Güçlendirme oranları bakımından kadim eşyaların oranları beklenildiği gibi kutsal eşyalardan daha yüksek.

Eşya yükseltme nasıl yapılır? Nadir eşyayı Efsanevi yapmak! – Diablo 4 Rehber

Diablo 4’te nadir bir eşyayı efsanevi seviyesine yükseltebilirsiniz. Eğer özelliklerini beğendiyseniz ve daha da yükselmesini istiyorsanız, eşyayı demircide tamamen geliştirdikten sonra Okültist’e giderek istediğiniz bir güç rehberini silahınıza ekleyebilirsiniz. Ancak bazı nadir eşyaların 4 yerine 3 özelliği oluyor, eğer efsanevi yapmak istediğiniz nadir eşyanın 3 özelliği varsa hiç uğraşmayın. Çünkü yerden toplayabileceğiniz efsanevi eşyaların 4 özelliği oluyor ve söz konusu nadir eşyayı efsaneviye dönüştürseniz bile yerden toplayacağınız herhangi bir efsanevi eşya kadar verimli olmayacaktır.

Eşssiz, kutsal ya da kadim eşyaları ise yükseltme yoluyla elde edemiyoruz. Bunun için alnımızın teriyle çetrefilli zindanları tamamlayıp en çetin bossları keserek tabiri yerindeyse amansız bir mücadelenin içinden çıkmamız gerekecek. Ancak bu da her zaman kesin olarak eşsiz bir eşyaya ulaşacağınız anlamına gelmiyor. Bunun için biraz sabrederek çabalamaya devam etmemiz gerekecek.

Demirci ve kuyumcu NPC’lerinde işiniz bittikten sonra, son durak kara toprak diyerek Okülist’e gidebilirsiniz. Buradan efsanevi eşyalarınızdaki özel nitelikleri sökebilir, yüz olarak envanterinizde tutabilir ya da zindanlardan elde ettiğiniz yüzleri eşyalarınıza işleyebilirsiniz. Ek olarak eşyalarınızda beğenmediğiniz bir özelliği yenisiyle değiştirmek için biraz kaynak harcayarak yeni rastgele özelliklerden birini seçerek eşyaya ekleyebilirsiniz. Bu işleme de eşya büyüleme deniyor.

Nadir geliştirme materyallerini nasıl elde edebiliriz?

Tabii bütün bu geliştirmeleri yaparken sizden son aşamada bazı nadir öğeler istenecek. Bunların nerelerden nasıl düştüğü ise en kafa karıştırıcı noktalardan birisi olabilir. Hiç kafanız karışmasın, hepsinin nerelerden ve nasıl düştüğünü anlatıyoruz.

İfrit Gülü

Diablo 4 İfrit Gülü

İfrit Gülü başlangıç aşamasındaki oyuncular için bulması imkansız bir nesne. Eğer henüz 50. seviyeye gelmediyseniz veya 3. dünya kademesinde oynamıyorsanız bulmayı denemek sadece zaman kaybı olacaktır. Zira İfrit Gülü, 50. seviyeye gelip 3. dünya kademesini açtığınızda oyunda aktif hale gelen Cehennem Dalgaları sırasında alınabiliyor. Süreli bir etkinlik olan Cehennem Dalgaları boyunca kestiğiniz yaratıklardan ve özellikle bosslardan ifrit gülü düşürebilirsiniz. Aynı zamanda bu sırada etkinlik bölgesinde açtığınız sandıklardan çıkma olasılığı da hayli yüksek.


Dağılmış Prizma

Diablo 4 Dağılmış Prizma

Dağılmış Prizma ise dünya bosslarından ve zindanların sonlarındaki büyük boss düşmanlardan düşüyor. Her zindanın sonunda büyük bir boss olmadığı için bütün zindanlardan bu eşya düşecek diye bir kaide olmadığının da altını çizelim.


Uğursuz Parça

Diablo 4 Uğursuz Parça

Uğursuz Parça elde etmek için ise düşürdüğünüz veya kullanmadığınız efsanevi silahları demirciye giderek parçalamanız gerekiyor. Bu parçayı da en hızlı bu şekilde elde edebilirsiniz. Yani ne kadar zindan, o kadar efsanevi silah, dolayısıyla da o kadar uğursuz parça diyebiliriz.


Karmaşık Mühür

Diablo 4 Karmaşık Mühür

Karmaşık Mühür yine zindanlardan ve açık dünya etkinliklerinden boss savaşları sonucunda elde edebileceğiniz bir malzeme. Aynı zamanda sadece bosstan değil, etkinlik ve zindanları tamamladığınızda ortaya çıkan sandıklardan da düşebiliyor.


Örtülü Kristal

Diablo 4 Örtülü Kristal

Örtülü Kristal ise erişilmesi diğerlerine nazaran daha kolay olan bir geliştirme eşyası. Zira nadir silahları, zırhları ya da aksesuarları parçalayarak bu nesneye kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda Karmaşık Mühür gibi açık dünya etkinliklerinin sandıklarından ya da bosslarından da çıkabiliyor.


Unutulmuş Ruh

Diablo 4 Unutulmuş Ruh

Unutulmuş Ruh ise kutsal ve daha yüksek seviyedeki eşyaları son seviyeye geliştirmeye yaramakla birlikte yine sadece Cehennem Dalgaları sırasında öldürdüğünüz yaratıklardan ve özellikle bosslardan düşüyor. Cehennem dalgaları başlar başlamaz girip bir saat boyunca gördüğünüz her şeyi öldürerek John Wick gibi ilerlerseniz muhtemelen bir sürü Unutulmuş Ruh elde edeceksiniz.


Sarmal Koruma

Diablo 4 Sarmal Koruma nasıl düşürülür?

Sarmal Koruma da tıpkı Uğursuz Parça ve Karmaşık Mühür gibi efsanevi eşyaları demircide parçalayarak elde ediliyor. Efsanevi zırhları demircide parçaladığınızda zırh başına bir, şanslıysanız iki tane sarmal koruma elde edeceksiniz. Aynı zamanda sarmal koruma boss düşmanlardan da düşebiliyor. Yine de en hızlı yol, zırh parçalamaktan geçiyor.


Diablo 4 rehber serimizin bu bölümünde size aktaracaklarımız bu kadardı. Bundan sonraki bölümlerde artık ayrıntılara iyice dalarak sizler için en iyi Diablo IV deneyimini hazırlamaya gayret edeceğiz. Seriden haberdar olmak için bizi takip etmeyi ve YouTube kanalımıza da abone olmayı unutmayın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: