Diablo 4 Rehberi Bölüm 1: Sınıflar, Dünya Kademeleri, Zindanlar ve Mahzenler

Paylaş

Diablo 4 rehber serimizin ilk içeriğine hoş geldiniz. Oyuna yeni başlayan ve seriyle arası çok sıkı fıkı olmayan herkesi kapsayacak, ilerledikçe de dallanıp budaklanacak bir rehber serisine ilk adımı attık. Hem video ile hem de metin yoluyla oyuna dair merak ettiğiniz bilgileri içeriklerimizde bulabileceksiniz. Diablo 4 sınıfları, zindanları, mahzenleri ve zorluk seviyelerini konu aldığımız ilk bölümümüze başlıyoruz!

Diablo 4 Rehberi: Sınıflar, Zorluk Seviyeleri ve Zindan & Mahzenler

Oyuna başlar başlamaz Diablo 4 sizden sınıf seçmenizi istiyor. Toplamda 5 tane var ve hepsinin bazı özellikleri diğerlerinden güçlü. Ancak ortalama bir dengenin sağlandığını ve Diablo 4 sınıfları konusunda kesin bir ayrımın olmadığını söyleyebiliriz. Tabii hala diğerlerinden daha hızlı kasılan sınıflar var ancak bunlar da zamanla dengelenecektir. İşte Diablo 4 rehber içeriğimizin ilk konusu; oyunun sınıfları!

Barbar (Barbarian)

Barbar sınıfı özellikle tank ve destek rollerinde oynamak isteyen oyuncular için uygun olacaktır. Bazı buildler ile çılgın hasarlar verebilen bir sınıf olmasına karşın düşmanları üzerine çekme, zayıflatma ya da takım arkadaşlarını ve kendisini güçlendirme üzerine de yetenekleri bulunuyor. Her ikisini de oynamak tamamen size kalmış durumda.

Druid (Druid)

Druid sınıfı ise farklı buildleri ile tamamen bambaşka alanlara yönelebilen bir sınıf. Öyle ki dilerseniz doğa sihri yeteneklerini kullanarak çılgın gibi hasar vuran fırtına ya da kitle kontrol odaklı toprak ağacından gidebilir, dilerseniz de kurtadam ya da ayıadama dönüştüren skiller ile shapeshifter buildi yapabilirsiniz. Şekil değiştirme yetenekleri arasında mobilitesi yüksek olan kurtadam ya da hafif tank tadında olan ayıadam dönüşümleri bu sınıfın eşsiz yetenekleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda ölüm büyücüleri gibi yanınıza yoldaşlar çağırabiliyorsunuz. Druid için her sınıfın bir karışımı olmuş da diyebiliriz.

Ölüm büyücüsü (Necromancer)

Ölüm büyücüsü, meşhur adıyla Necromancer ise Diablo serisinin olmazsa olmazlarından birisi. Kan ve Kemik büyüleri kullanan bu karakter ile yanınıza küçük bir ordu toplayabilir, öldürdüğünüz düşmanların cesetlerini kullanarak ordunuzu genişletebilirsiniz. Bunun dışında kendisine verilen hasarı artırmak için düşmanları lanetleyebilir, hasar almayan bir kan birikintisine dönüşebilir veya düşmanlara verdiğiniz hasar ile kendinizi iyileştirebilirsiniz. Ölüm büyücüsü sınıfında hasar vermek için yerde öylece yatan cesetleri bile kullanabildiğinizi belirtelim.

Haydut (Rogue)

Haydutlar ise yerinde duramayan ve hızlı bir oyun deneyimi isteyen oyuncular için uygun olacaktır. Yakın dövüşte etkili oldukları gibi yayları sayesinde haydutlar menzilli saldırılar da yapabilirler. Çok fazla mobilite yetenekleri olduğundan savaş alanında bir o yana bir bu yana atlamanız mümkün. Özellikle PvP dövüşlerde rakibinizin aklını bulandırmamanız işten bile değil. Aynı zamanda ulti yetenekleri sayesinde alan hasarı da verebilirler. Yine de haydutların tekil düşmanlara verdiği hasarın her zaman daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Büyücü (Sorcerer)

Son sınıf ise good old büyücüler… Farklı elementlerin gücünü kullanarak hem düşmanlara çevre etkileri uygulayan hem de çılgınlar gibi hasar veren bir karakter istiyorsanız sizin için büyücüleri de önerebilirim. Hareket kabiliyetlerinin diğerleri kadar yüksek olmamasından ötürü kendilerinde bir ışınlanma yeteneği de bulunan büyücüler sıkıştıkları zaman paçayı kurtarma konusunda da fena sayılmazlar.

En hızlı kasılan Diablo 4 sınıfı hangisi? – Diablo 4 rehber!

Bütün bu sınıflar arasında oyunun ilk günlerinde gördüğümüz üzere en hızlı kasılan sınıf Barbar ve Druid gibi görünüyor. Zira oyunda 100. seviyeye ulaşmayı başaran ilk oyuncuların oynadıkları sınıflar genelde bu ikisiydi. Tabii diğerleri de yükselmeyi başardı ama bu ikisi kadar hızlı değildi. Uzun vadede güncellemeler ile bu denge de mutlaka sağlanacaktır fakat şimdilik eğer hızlı şekilde oyun sonunu görmek istiyorsanız Barbar ya da Druid oynamayı tercih edebilirsiniz. Yine de son karar sizin.

Zorluk seviyesini belirlerken bunlara dikkat edin!

Oyunda zorluk seviyeleri “Dünya kademeleri” şeklinde karşınıza çıkıyor. Dünya kademelerinde yükselip daha yüksek zorluk seviyelerinde oynamaya başladığınızda daha fazla tecrübe ve ödül kazanmaya başlıyorsunuz. Peki seriye yeni başlayan ve bu tür oyunlarda deneyimi olmayan biriyseniz ne yapmalısınız? Hemen onu da anlatalım.

Eğer izometrik hack and slash oyunlarıyla yıldızınız yeni yeni barışıyor ya da Diablo IV ile türe giriş yapanlardan biriyseniz ana senaryo boyunca ilk dünya kademesi işinizi görecektir. Hikayeyi tecrübe ederken çetin boss savaşlarını nispeten biraz daha kolay atlatıp, hikayenin bitiminden sonra yapacağınız aktiviteleri ve oyunun genel dinamiklerini öğrenene kadar ilk dünya kademesinde kalabilirsiniz.

Diablo 4 hızlı kasılma yöntemleri
Ne kadar zor seviyede oynarsanız o kadar hızlı kasılırsınız. – Diablo 4 Rehber

Fakat eğer seviye yükseltmek ve oyun sonunu hızlıca görmek istiyorsanız, oyun başlarında biraz yorsa da dünya kademesi 2 ile başlamalısınız. İlk kademede başlasanız bile 50. seviyeye geldikten sonra mecburen ikinci dünya kademesine geçmek zorunda kalacaksınız. Diğer türlü daha yüksek seviyelere çıkmak için harcamanız gerekenin birkaç katı zaman harcayabilir ve bu süreçte oyundan da sıkılabilirsiniz.

50. seviyeye gelindiğinde açılan bir görev ile Işık Katedrali zindanını tamamlayarak üçüncü dünya kademesini de açmış olacaksınız. Korkmayın, eğer karakterinizi güzel inşa edip eşyalarınızı da geliştirdiyseniz 3. dünya kademesi adı gibi kâbus olmayacak. Ancak buraya gelene kadar karakterinizin eşyalarını ve yeteneklerini oyun tarzınıza en uygun şekilde geliştirdiğinizden emin olun ve ikinci dünya kademesinde ihtiyaç duymadıysanız bile yetenek setinize en az bir savunma yeteneği ekleyin.

Sonunda 70. seviyeye geldiğinizde son zorluk seviyesi açılacak ve normallerinden çok daha zor olan zirve zindanlarına girebileceksiniz. Her dünya kademesinde düşürebileceğiniz nesnelerin nadirlik seviyeleri artıyor ve kazandığınız tecrübe ise kat kat yükseliyor. Bu nedenle mümkün olur olmaz bir üst kademeye yükselmekte fayda var.

Diablo 4 rehberi: Zindan ve mahzenler hakkında bilmeniz gerekenler

Diablo oyunlarında zindanlar kilit bir role sahip ve oyunun ana bileşenlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyorlar. Diablo 4’te de durum aynı ve gerek ana görevlerde gerekse yan görevlerde mutlaka bu zindanları yapmanız isteniyor. Tamamlaması aşağı yukarı yarım saat süren bu zindanlar içerisinde birçok seçkin düşman ve sonunda da mutlaka bir boss savaşıyla karşılaşacaksınız. Her zindanın kendi içerisinde bir görev yapısı var ve hepsini bitirmek için farklı şeyler yapmanız isteniyor. Yine de temelde yatan şey aynı, düşmanları öldür, bossu kes ve içeriyi temizle.

Diablo 4 rehber
70. seviyeye geldiğinizde son dünya kademesini açmanız için tamamlamanız gereken zindan. – Diablo 4 Rehber

Zindanları yaparak güçlü ekipmanlara ve nadir yükseltme parçalarına ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda eşyalarınızın özel yeteneklerini geliştirmek ve değiştirmek için uygulayabileceğiniz bazı kıymetli parçalara da yine bu şekilde ulaşacaksınız.

Öte yandan Mahzenler, tamamlaması birkaç dakika süren ve ganimet olarak zindanlar kadar dolu olmayan yerler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken küçük bir nokta var. Oyun başlar başlamaz bütün inceliklerine dalan topluluğun keşfettiği üzere bazı mahzenlerde düşmanlar yerine ganimet goblinleri bulunuyor. Ganimet goblinleri ise size saldırmayan, kaçan ve üzerinde nadir eşyalarla birlikte bolca altın bulunduran minik yaratıklar. Bu karşılaşma tamamen rastgele olduğundan ne kadar fazla mahzene girerseniz, karşılaşma şansınız da o kadar artıyor. Bu nedenle kısa ya da ganimeti daha az diyerek mahzenleri de es geçmeyin.

Diablo 4 rehber içeriğimizin ilk bölümünün kapsamı bu şekildeydi. İlerleyen bölümlerde eşyalar, geliştirmeler, nadir eşyaların düştüğü yerler gibi soru işaretlerinin hepsini kaldırmak için tekrar burada olacağız. Diablo 4’ten yana bilmediğiniz hiçbir şey olmasın istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: