Diablo 4 Oynarken Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey!

Paylaş

Diablo 4 önümüzdeki günlerde bütün oyuncuların erişimine açılacak ve Blizzard’ın sektör standartlarını belirleyen RPG oyunu için heyecan hayli büyük. Bizler de oyunu birkaç gün öncesinden oynama şansına eriştik, incelememizi beklerken sıkılmayın diye sizlere bir giriş rehberi hazırlayalım dedik. Diablo IV başlangıç rehberi tadında olacak bu yazımızda, oyun deneyiminizi artıracak ve işleri sizin için biraz daha kolaylaştıracak tüyolara yer veriyoruz. Öyleyse buyursunlar!

Diablo IV oynarken mutlaka yapmanız gerekenler!

Karakter oluşturmadan tutun, bazı oyun ayarlarına kadar sizlere elimizdeki minik tüyoları vererek daha iyi bir oyun deneyimi yaşamanızı hedefliyoruz. Hali hazırda derin, kocaman dünyasında yüzlerce görev, binlerce etkinlik barındıran Diablo 4, seriye aşina olmayan oyuncular için kafa karıştırıcı olabiliyor. Size anlattıklarımızı uyguladığınız takdirde oyundan çok daha fazla tat almaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Diablo IV başlangıç rehberi tadındaki içeriğimizde oynarken mutlaka yapmanız gereken 10 şeyi listeledik!
Diablo 4 Oynarken Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey!

1.) Diablo evreni hakkında bilgi sahibi olmaya bakın

Serinin önceki oyunları hayli eski olduğu için bugün oyuncuların büyük kısmı Diablo lore bilgisine hakim değil. Tabii Blizzard da bunun farkında olduğundan aslında Diablo 4’te geçmiş oyunlara dair çok yoğun bir bilgi istemiyor. Yine de evren hakkında bilgi sahibi olmak karakterleri tanımak ve olay örgüsünün nasıl işlediğini anlamak açısından önemli olabilir. Kaynak bulmakta zorlanıyorsanız size sevgili icezorillax‘in hemen aşağıdaki videosunu tavsiye edebiliriz. Daha önceki oyunlarda yaşanan hikayeleri özetleyerek anlattığı video sayesinde hem karakterler, hem de Diablo evreni hakkında bilgi sahibi olacaksınız.


2.) Oyuna girmeden önce ekran kartı sürücünüzü mutlaka güncelleyin

Diablo 4 erken erişime açıldığında heyecanlanarak bir anda oyuna atlamış, sürücü uyumsuzluğu nedeniyle daha başlayamadan çökme sorunu yaşamıştım. AMD’nin bir ekran kartıyla bu sorunu yaşadığım için Nvidia tarafında durum nedir bilemem fakat oyuna başlamadan önce güncel sürücü yazılımını mutlaka indirin.


3.) Sinematik sahnelerdeki FPS sınırlandırmasını kaldırın

Oyunun varsayılanlarında sinematik ara sahneler için FPS kısıtlaması 30 kare/saniye olarak belirlenmiş. Bunun sebebi aslında sinematik sahneler için yapılan animasyonların da kare hızının 30 FPS olması ancak işin içine farklı faktörler giriyor. Öyle ki ara sahnelerde çevredeki atmosfer efektleri ve gölgeler daha yüksek kare hızında oynatılabiliyor. Yani 30FPS’e sabit kalmaya hiç gerek yok. Ayarlar menüsünden sınırlandırmayı kaldırarak sinematik sahnelerde de oyunun tadına sonuna kadar varabilirsiniz.

Diablo 4 rehber
Sinematik ara sahnelerdeki FPS sınırını kaldırın.

4.) Nesne düşme seslerini kendinize göre özelleştirin

Diablo 4’ün kalabalık ve hızlı savaşları sırasında düşen nesnelerin sesi sizi biraz rahatsız edebilir. Blizzard da bunu bildiğinden ayarlar menüsüne sesleri özelleştirebilmeniz adına birçok seçenek eklemiş. Düşen nesnelerin sesini duymak istiyor fakat sıklığından rahatsız oluyorsanız, nadirlik seviyelerini ayarlayarak sadece önemli eşyalar düştüğünde ses bildirimi alabilirsiniz. Oyunun ileri aşamalarında yere düşen her şeyi alsanız da, zindanlara girmeye başladığınızda biraz seçici olmanız gerekecek. Bu nedenle bu ayar hem kısa, hem de uzun vadede işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Diablo 4 eşya düşme sesleri özelleştirme.
Diablo 4 eşya düşme sesleri özelleştirme.

5.) Bir zindanı birden çok kez yapabilirsiniz

Zindanlara girip sonuna kadar ilerledikten sonra boss düşmanı öldürmek, oyunun ana mekaniklerinden birisidir. Aynı zamanda bütün zindanlar birden fazla kez girilip yapılabilir ve yapılmalıdır. Öyle ki ilk girişinizde zindanın kendisine özgü “Yüz” güçlendirmelerinden birini alacağınız gibi, daha sonraki girişlerinizde düşen nesnelerin nadirlik seviyeleri de yükselecek. “Efsanevi” ya da “Eşsiz” eşyalara göz diktiyseniz Diablo 4’te zindanlar çok önemli bir role sahip.


6.) Yerleşimlerdeki geçiş noktalarını kesinlikle aktif hale getirin

Diablo 4’ün hikaye görevi sırasında şehirlerden kasabalara birçok farklı mekanı ziyaret etmeniz gerekecek. Buradaki görevlerinizi tamamladığınızda birçok kez sizden geldiğiniz şehre dönmeniz istenecek. Eğer bütün yolu tabana kuvvet diyerek ilerlemek istemiyorsanız, mutlaka geçiş noktalarını aktifleştirmeden şehirden ayrılmayın. Bu sayede hızlı seyahat yoluyla istediğiniz şehre hızlıca ulaşabileceksiniz. Tabii henüz gitmediğiniz yerlere gitmenizi gerektiren ana hikaye görevlerinde yine de tabana kuvvet diyip yürümek zorunda kalacaksınız.

Diablo 4 hızlı seyahat yapma
Hızlı seyahat yapmak için geçiş noktalarını mutlaka keşfedin.

7.) Işınlanma özelliğinizi akıllıca kullanın

Oyun içerisinde belirli bir aşamadan sonra açılan ışınlanma yeteneği T tuşuyla sizi en yakın şehre gönderir. Bunu güzel kullanmanın birkaç taktiğini verecek olursak örnek olarak zindanları gösterebiliriz. Zindanlarda çok fazla nesne düştüğünden envanteriniz sık sık dolacak ve siz de en değerlilerini elde tutup geri kalanını atarak yer açmak zorunda kalacaksınız. Bunu yapmak zorunda değilsiniz, en yakın şehre ışınlanıp nesneleri sattıktan ya da parçaladıktan sonra, geçiş noktasının yanında açılan portaldan zindana geri dönüp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Diablo 4 oyunun bu tür özelliklerini anlatma konusunda pek cömert davranmadığından, seviye olarak ilerleseniz bile gözünüzden kaçabilir.


8.) Açık dünya etkinliklerini boş geçmeyin

Açık dünyada çevresi sarı bir hare ile işaretlenmiş bölgelerde, açık dünya etkinlikleri yer alıyor. Bunları yapmayı ihmal etmeyin, yakınsanız boş geçmeyin deriz. Zira buradan çok güzel eşyalar alabileceğiniz gibi tecrübe puanı ve altın da kazanacaksınız. Oyunda özellikle altın kazanmak, eğer düşürdüğünüz tüm nesneleri götürüp satmıyorsanız biraz zor olacaktır. Bu gibi küçük etkinlikleri boş geçmeyerek toplayabildiğiniz kadar altın ve eşya toplayın.

Diablo IV başlangıç rehberi tadındaki içeriğimizde oynarken mutlaka yapmanız gereken 10 şeyi listeledik!
Diablo 4 Oynarken Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey!

9.) Eğer seriye aşina değilseniz “Dünya Kademesi I” sizin için yeterli olacaktır

Eğer ARPG oyunlarıyla ya da Diablo serisiyle daha önce haşır neşir olmadıysanız, Dünya Kademesi I sizin için gayet yeterli bir zorluk olacaktır. Oyunu anlayıp öğrenmeye başladıktan sonra daha zor kademelere geçme şansınız da bulunuyor. Bu nedenle hiç kendinize eziyet etmeyin, kolaydan başlayarak zora doğru ilerleyin. Bu hem ilerleyiş hissini güçlendirecek hem de Diablo 4 oyun deneyiminizi daha eğlenceli hale getirecektir.


10.) Düşen silah ve zırhların hepsini satmayın

Bir kısmını demirciye giderek parçalayın. Özellikle nadir olanları parçaladığınızda diğer türlü elde etmesi güç materyallere ulaşacaksınız ve mevcut silahınızı geliştirirken bunlar önemli bir yere sahip olacak. Nadir olmayan, daha düşük enderlikteki eşyaların hepsini altına çevirerek bir yandan da altın dengenizi koruyabilirsiniz. Efsanevi silahları ise parçalamayın, bunun yerine sizden daha düşük seviye ve sınıfı uygun olan insanlara verin. Herkesin işi görülmüş olsun 🙂

Diablo IV başlangıç rehberi tadındaki içeriğimizde oynarken mutlaka yapmanız gereken 10 şeyi listeledik!
Diablo 4 Oynarken Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey!

Başlangıç rehberinden sizlere aktaracaklarımız şimdilik bu kadardı. Eğer oyunun detaylarını duymak için sabırsızlanıyorsanız 5 Haziran’da sizi tekrar sitemize bekliyoruz. Diablo 4 incelememiz önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: