Yeni Bir Restoran ve Bol Bol Suşi: Dave the Diver #Pusula

Paylaş

Uzun zamandır hikâyeli oyunlarla kafayı bozmuş bir oyuncu olarak bağımsız oyunların çok sevdiğim bir yanı vardır. O da zaman zaman bir anda ortaya çıkan Dave the Diver gibi cevherleri bizlerle buluşturabilme özelliğinin ta kendisi. Hani dönem dönem bir bağımsız oyun epey popüler olur – Mesela Hades dönemi – ve herkes onu konuşur ya, işte Dave the Diver da tam o kalitede bir oyun. Ee ben de uzun zamandır bu oyunun konuşulduğunu ve pusulanın da bu yönü gösterdiğini görüyordum. O yüzden Dave the Diver’a bir şans vermek benim için harika bir fırsat oldu.

Birazcık oyundan ve temasından bahsedelim.

Oyun içerisinde Dave isimli hafiften tombul bir karaktere hayat veriyoruz. Dave, tüm gününü çalışmakla harcayan, işinde gücünde yardımsever bir adam. Issız bir yerde küçük bir suşi girişimimiz de var. Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Dave the Diver, bu basit temayı kendisine uyarlarken epey detaylı bir hâle getiren, oyuncuya sürekli olarak yenilik sunmaktan çekinmeyen oldukça keyifli bir bağımsız yapım. Oynanış esnasındaki her element büyük bir özenle tasarlanmış ve oyunu öne çıkarmış.

Dalış sabahı - Dave the Diver
Dalış sabahı – Dave the Diver

Dave the Diver oynarken en çok hoşuma giden nokta, oyunun huzur dolu temasının yanı sıra piksel sanat stilindeki sinematikleri. Piksel sinematikler çok nadiren gördüğümüz bir şey olsa da Dave the Diver bu konuda oldukça iyi ve bazı ara sahneleri epey keyifli hâle getirebiliyor. Yani kısa özetiyle birlikte dalgıcımız Dave’in maceraları epey bir eğlenceli ve özgün.

Peki Dave the Diver’ı kimler almalı?

Öncelikle Dave the Diver’ın basit eğlence temasıyla öne çıkan bir macera oyunu olduğunu belirtelim. Oyunun oynanış tarafının da restoran yönetimi ve dalış gibi sekansları kapsadığından bahsettik. Oyunun atmosferine genel olarak rahatlatıcı bir tema hakim ve nadiren gerçekleşen minik aksiyon sekansları dışında pek heyecanlı bir oynanışa sahip değil. Bu noktada oyunu alacak kişilerin bu tarz basit eğlence temasındaki keyifli oyunlara aşina olmaları çok önemli.

Yoğun bir gün - Dave the Diver
Yoğun bir gün – Dave the Diver

Oyunun sunduğu restoran yönetimi içeriklerini değerlendirmek, tadını çıkarmak ve ertesi gün gündüz olduğunda tekrardan suya dalarak işimizi yapmak oyunun temel adımlarını oluşturuyor. Tabii böyle söyleyince kulağa oyun tekrar ediyormuş gibi gelebilir fakat merak etmeyin, Dave the Diver, oyuncuya sürekli yeni bir şey sunmayı başarıyor ve sizi hiçbir zaman sıkmıyor. Yani Dave the Diver kesinlikle popülaritesinin hakkını veriyor.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: